Ринок нікотинових паучів потребує належного регулювання, і Швеція є яскравим прикладом успішного вирішення цієї проблеми.

Регуляція ринку нікотинових паучів в Україні, які є новітніми продуктами з вмістом нікотину у вигляді пакетиків, потребує термінового втручання, зокрема необхідно ввести обмеження на дозування до 20 мг нікотину. Таку думку висловлює Сергій Лямець, колишній редактор "Економічної правди", посилаючись на досвід країн ЄС, зокрема Швеції.
"Чи необхідно врегулювати паучі? Я вважаю - так. Дуже схоже, що треба обрати іншу формулу регулювання обігу паучів? 1-0-0-%. Як саме воно має бути? Це дійсно гарне питання", - пише він.
На думку автора, Україні все ж потрібно буде впровадити у своє регулювання політику, аналогічну тій, що діє в Євросоюзі. Наразі у ЄС паучі легалізовані, однак їхнє дозування контролюється лише в певній мірі. Європейська комісія активно займається уніфікацією норм, зокрема, планується обмежити максимальний вміст нікотину до 20 мг.
Читайте також: В Україні спостерігається зниження кількості курців: нові результати опитування.
Автор також зазначає, що стратегія Європейського Союзу щодо подолання тютюнової залежності може незабаром зазнати змін, і паучі можуть стати важливою складовою в боротьбі з курінням.
Згідно з результатами дослідження Єврокомісії Eurobarometer 539, деякі країни Європейського Союзу запровадили суворі обмеження, проте їхня ефективність виявилася сумнівною. Хоча на початку спостерігалося зниження кількості курців, з часом цей процес зупинився, а в окремих країнах навіть відзначено збільшення чисельності курців.
"Насправді, країни Європейського Союзу не вели справжньої боротьби з палінням. Вони лише створювали видимість успіху, вживаючи заходів, щоб вивести цю проблему з поля зору суспільства", - зазначає Лямець.
У якості ілюстрації ефективної боротьби з нікотиновою залежністю він зазначає приклад Швеції, де курцям були представлені безпечніші варіанти, такі як паучі.
У 2019 році уряд країни визначив стратегічну мету - до 2025 року позбавитися від тютюнового диму. На відміну від інших країн Європейського Союзу, ця мета була досягнута в Швеції. Це стало можливим завдяки політиці зменшення шкоди, яка передбачає не повну заборону, а перехід курців на безпечніші альтернативи, такі як паучі, вейпи та нагріваний тютюн, - підсумовує Лямець.
На його переконання, тріумф Швеції має суттєве політичне значення. Це може стати поштовхом для перегляду європейської стратегії у боротьбі з тютюновою залежністю. Таким чином, Європейський Союз матиме можливість впровадити стратегію мінімізації шкоди.
"Швеція стала першою державою, яка фактично усунула тютюновий дим. Її підхід до зменшення шкоди може стати зразком для України", - зазначається в аналітичному звіті Королівського коледжу лікарів Великої Британії, на який посилається автор.