Політичні новини України та світу

Резолюція Європарламенту, що висловлює підтримку Україні: Гражуліс утримався від голосування, а Томашевський не був присутній.

Будівля Європейського парламенту в Страсбурзі | Europos Parlamento nuotr.

Європейський парламент (ЄП) переважною більшістю голосів ухвалив резолюцію, що закликає збільшити підтримку України з боку Європейського Союзу (ЄС). Цей необов'язковий до виконання документ звертає увагу на ослаблення зобов'язань США перед Києвом і закликає ЄС навпаки посилити допомогу.

Із 666 зареєстрованих депутатів 442 проголосували "за", 98 - "проти", 126 утрималися. Резолюцію підтримала більшість литовських євродепутатів. Однак європарламентарій Пятрас Гражуліс утримався під час голосування, а представник Європейських консерваторів і реформістів Вальдемар Томашевський і зовсім не брав участі у голосуванні.

Минулого тижня адміністрація Дональда Трампа призупинила постачання військової допомоги Києву, і ЄС уже кілька тижнів шукав способи компенсувати цю прогалину. На початку березня на спеціальному засіданні Європейської ради лідери країн ЄС вирішили збільшити військову підтримку України, однак не змогли домовитися про конкретні суми і терміни. Раніше обговорювалася можливість виділення до 20 мільярдів євро.

Однак після вчорашніх зустрічей між Україною та США в Саудівській Аравії було оголошено про поновлення військової підтримки для Києва.

У цьому контексті один із провідних діячів Європейських консерваторів та реформістів Нікола Прокаччіні висловив ідею про повну відмову від голосування по резолюції, оскільки вона вже не має значення.

"Якщо ми приймемо цю резолюцію в її поточній формі, це скоріше сприятиме підбурюванню ненависті до США і Дональда Трампа, ніж принесе користь Україні," - зазначив він.

Проте значна частина євродепутатів не підтримала цей аргумент і вимагала провести голосування по всьому тексту резолюції.

Один із тих, хто ініціював цю ідею, представник фракції Європейської народної партії Паулюс Саударгас, відзначив, що з приходом адміністрації Трампа обставини змінюються стрімко. Проте, за його словами, резолюція все ще має значення.

"Вона вкрай важлива, тому що, мабуть, уперше в ній чітко відображена позиція Європарламенту в нових геополітичних умовах: ми не можемо покладатися виключно на США. Так, вони відновили допомогу, але завтра можуть знову її припинити. Ми повинні самі подбати про свою безпеку - і ми вже почали це робити. <...>

Крім того, найважливіший момент резолюції стосується подальших санкцій проти Росії, тому що ми не знаємо, яку позицію займуть США. Якщо Вашингтон вирішить їх скасувати, а нам у липні доведеться продовжувати санкції, і ми цього не зробимо, - це стане серйозною проблемою, зокрема для заморожених російських активів. Нам необхідно якомога швидше знайти механізм, що дає змогу використовувати ці кошти для відновлення України. Політична воля є, технічного механізму поки немає, але його треба терміново розробити", - заявив Саударгас.

У резолюції висловлюється стурбованість щодо підходу адміністрації США, який передбачає поступки на користь Росії, що суперечить інтересам її союзників. Підкреслюється, що така стратегія може підірвати довіру традиційних партнерів США по всьому світу і призвести до серйозних наслідків для трансатлантичних відносин, а також загрожувати миру і стабільності як у Європі, так і за її межами.

У зв'язку з цим Європейський парламент закликає ЄС та його держави-члени сприймати останні зміни у відносинах між США та Україною як останній дзвінок. Вони, як головні партнери України, повинні вжити заходів і активно працювати над підтримкою якомога ширшої міжнародної допомоги Україні, зокрема створюючи "коаліцію охочих і здатних" спільно з однодумцями в усьому світі, щоб підтримати Україну та посилити тиск на Росію.

Читайте також