Політичні новини України та світу

"Репортери без кордонів" презентували свіжий звіт, присвячений охороні європейських суспільних медіа.

Організація оцінила стан суспільних медіа на основі дослідження, проведеного у 27 країнах-членах ЄС, Великій Британії та Швейцарії, зробила огляд наступу на суспільні медіа по всьому континенту, а також надала рекомендації.

Менш ніж за місяць до набуття чинності статті 5 Європейського акту про свободу медіа (EMFA), який накладе на країни ЄС зобов'язання сприяти захисту їхніх суспільних медіа, міжнародна організація "Репортери без кордонів" (RSF) опублікувала звіт, що попереджає про загрози для суспільного мовлення в ЄС.

Не можна ігнорувати той факт, що європейські медіа зазнають низки серйозних викликів на різних рівнях. В їхньому фінансуванні, яке залежить від ліцензійних зборів, податків та державних асигнувань, постійно виникають питання. З технологічної точки зору, вплив цифрових платформ змінив їхній спосіб взаємодії з інформацією. Політично ж медіа можуть легко стати інструментами урядової пропаганди, як це відбувається в Італії, або використовуватися для підтримки владних структур, як у випадку з Угорщиною. Внаслідок цього спостерігається зростання кризи довіри до суспільних медіа, що проявляється у напружених дискусіях щодо їхньої незалежності та шляхів фінансування, -- підкреслили в RSF.

У своєму звіті організація проаналізувала ситуацію з соціальними мережами, спираючись на дослідження, яке охопило 27 країн Європейського Союзу, Великобританію та Швейцарію. Вона також представила огляд розвитку соціальних медіа на континенті та запропонувала ряд рекомендацій.

У документі також акцентується на інноваційних підходах, зокрема, на збільшенні ліцензійних зборів за телебачення в Чехії, а також висловлюється критика щодо деяких дій, які можуть призвести до серйозних наслідків, таких як ліквідація суспільного радіо в Ліхтенштейні в квітні минулого року.

RSF переконані, що Європі необхідно "сильне пробудження для формування суспільних медіа майбутнього".

Згідно з проведеним дослідженням, понад 50% країн Європейського Союзу респонденти висловлюють думку, що на суспільні медіа здійснюється тиск. Зокрема, 55,17% опитаних зазначили, що цей тиск часто має політичні мотиви, включаючи політичне втручання в управлінські процеси або призначення керівництва, а також несподівані зміни у загальному керівному складі.

31% опитаних зазначили, що їм відомі випадки, коли журналіст, який працював у громадському медіа, був звільнений через зовнішнє втручання, а 14% повідомили про ситуації, коли журналіста усунули з посади внаслідок втручання.

На момент опитування, 58,6% країн вважають редакційну незалежність суспільного мовлення на високому або дуже високому рівні. 11 суспільних медіа з восьми різних країн отримали сертифікат від Ініціативи журналістської довіри (JTI).

Крім того, RSF з'ясували, що суспільні медіа часто критикують за надмірну вартість послуг, як у країнах, які запровадили заходи жорсткої економії (Іспанія, Португалія, Італія), так і в країнах з кращим економічним станом (Швейцарія, Німеччина).

Влада часто акцентує увагу на ліцензійному зборі за мовлення, який застосовується в десяти з 27 країн ЄС, коли виникає питання про зменшення податкового тягаря.

Згідно з інформацією EBU, якщо ліцензійний збір заміщують фінансуванням з державного бюджету, бюджет суспільних медіа скорочується приблизно на 9 відсотків. Водночас, якщо ліцензійний збір реформується, бюджет зростає на 14 відсотків, а при переході на цільовий податок – на 9 відсотків.

RSF радять:

Переглянути детальний звіт можна, перейшовши за цим посиланням.

Читайте також