ПВК "Вагнер" отримала звинувачення у канібалізмі та інших правопорушеннях на африканському континенті: розслідуванням займеться Міжнародний кримінальний суд.
До Міжнародного кримінального суду (МКС) передали конфіденційний звіт про ймовірні воєнні злочини російської ПВК "Вагнер" в Африці. "Вагнерівці" поширювали в соціальних мережах зображення явних звірств у Західній Африці, зокрема пов'язаних із канібалізмом.
Цю інформацію повідомляє агентство Associated Press, журналісти якого ознайомилися з узагальненим варіантом звіту. Відзначається, що мова йде про злочини, вчинені в період з грудня 2021 року до липня 2024 року.
Зокрема, як ідеться в матеріалі АР, у документі є відео, на якому показано, як чоловіки у військовій формі розбирають трупи, імовірно мирних жителів, за допомогою мачете, виривають органи та позують із відрізаними кінцівками. Один каже, що збирається з'їсти чиюсь печінку. Інший каже, що намагається вирвати серце.
Експерти вказують на те, що хоча підтвердити автентичність зображень складно, вони можуть виступати як свідчення військових злочинів. Однак, розповсюдження таких матеріалів у соціальних мережах може також вважатися військовим злочином. Це перша подібна позиція, висунута перед міжнародним судом.
Суд звертається з проханням провести розслідування діяльності осіб, пов'язаних із "Вагнером", а також урядів декількох африканських країн і Росії, які надали згоду на дії найманців у цьому регіоні. Це пов'язано з можливими випадками позасудових страт, тортур, катувань, заподіяння каліцтв і канібалізму. Крім того, організація закликає до розслідування злочинів, скоєних в Інтернеті, які мають тісний зв'язок з фізичними злочинами.
"Вагнер" застосовував інформаційно-комунікаційні технології для розвитку та популяризації свого іміджу безжальних найманців. Зокрема, їхня Telegram-мережа, що відображає їхню діяльність в усьому Сахелі, є публічним свідченням їхньої жорстокості", - зазначила Ліндсі Фріман, директорка програми "Технології, право і політика" в Центрі прав людини при Юридичній школі Каліфорнійського університету в Берклі.
Відповідно до Римського статуту, що став основою для створення Міжнародного кримінального суду, порушення особистої гідності, яке зазвичай проявляється через образливе та принижуюче ставлення, класифікується як воєнний злочин. Фахівці з Каліфорнійського університету в Берклі, які надали свої висновки для МКС минулого року, зазначають, що таке ставлення може включати можливе використання соціальних мереж "Вагнером" у якості засобу ведення війни.
"Поширення таких зображень в мережі може бути кваліфіковане як військовий злочин, що порушує особисту гідність, а також як злочин проти людяності, оскільки це є проявом нелюдських дій, що здійснюють психологічний терор над цивільними особами," - зазначила Фрімен.
Вона зазначила, що в окремих європейських судових системах існує правовий прецедент щодо висунення звинувачень у воєнних злочинах, яке базується на зневажливому ставленні до особистої гідності, здебільшого спираючись на матеріали з соціальних мереж.
У МКС повідомили AP, що не можуть прокоментувати короткий виклад, але заявили, що їм відомо про "різні повідомлення про ймовірні масові порушення прав людини в інших частинах Малі", додавши, що вони "уважно стежать за ситуацією".
За інформацією, опублікованою OBOZ.UA, на території Малі, ймовірно, функціонує мережа таємних нелегальних в'язниць, які були створені російською приватною військовою компанією "Вагнер". Згадується щонайменше шість таких закладів у різних містах, де бойовики здійснювали тортури та вбивства цивільних осіб.