Провал мирного плану Трампа, інцидент у Польщі, штраф ЄС для Apple та Meta: основні новини дня.

Державний секретар США пропустив зустріч у Лондоні, в той час як Трамп звинуватив Зеленського у затягуванні конфлікту. Проте переговори в британській столиці все ж відбулися. Українська делегація організувала окрему бесіду з представником президента США Кітом Келлогом, під час якої озвучила ключові позиції Києва.
Не лише Україна, але й європейські союзники висловили сумніви щодо "плану Трампа", що, зокрема, передбачає визнання Вашингтоном російського контролю над Кримом.
Тим часом, згідно з інформацією, що надходить з США, було звільнено координатора, відповідального за збір даних про військові злочини, вчинені Росією щодо України.
Уся найважливіша та цікава інформація за середу, 23 квітня, зібрана в дайджесті "Європейської правди".
Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу, щоб з легкістю отримувати дайджести та інші важливі й цікаві новини!
Видання Axios пише, що минулого тижня в Парижі адміністрація Трампа передала Україні односторінковий документ, який подали як "остаточну пропозицію" президента США щодо мирного врегулювання.
Серед інших пропозицій американська сторона, за повідомленнями, нібито запропонувала Росії офіційне визнання контролю Москви над Кримом з боку Вашингтона, скасування санкцій, введених у 2014 році, гарантії, що Україна не стане членом НАТО, а також розвиток економічних зв'язків.
Джерело, близьке до українського уряду, повідомило, що Київ вважає цю пропозицію дуже необ'єктивною стосовно Росії.
"У пропозиції ясно вказано, які конкретні переваги отримає Росія, тоді як для України це лише поверхнево окреслено й не деталізовано," - зазначив український співрозмовник у коментарі для видання.
Учора ввечері президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не отримала жодних офіційних пропозицій щодо "мирної угоди" від Сполучених Штатів. Він підкреслив, що Київ не визнає юридичну окупацію Криму, оскільки це суперечить Конституції, а також зазначив, що країни, які не є членами НАТО, не мають права блокувати вступ України до цього альянсу.
Того ж вечора видання Financial Times повідомило, що державний секретар Марко Рубіо та спеціальний посланник президента США Стівен Віткофф не будуть присутні на зустрічі з Україною та європейськими державами в Лондоні 23 квітня.
Водночас, як зазначило видання, на зустріч прибуде спецпредставник Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог.
А вранці Британія повідомила, що сьогоднішні "мирні переговори" міністрів закордонних справ у Лондоні скасовані.
Речник Кремля Дмитрій Пєсков заявив, що зустріч міністрів закордонних справ США, України, Франції, Британії та Німеччини у середу не відбулась через те, що "не вдалося наблизити позиції" з деяких питань.
За даними Bloomberg, Україна та її європейські союзники намагались переконати США у тому, що припинення вогню і ясність щодо гарантій безпеки для Києва мають передувати будь-якій мирній угоді з Росією, яка потенційно передбачала б розмови про територіальні поступки.
Як повідомляє агентство, перед зустріччю в Лондоні представники влади намагалися отримати від Вашингтона більш чітке уявлення про порядок реалізації його ініціатив щодо припинення вогню в Україні та завершення масштабного конфлікту, спровокованого Російською Федерацією.
Європейці стурбовані тим, що в поспіху, пов'язаному з припиненням бойових дій, шанси можуть дедалі більше складатися проти Києва, зазначає Bloomberg.
Попри скасування зустрічі на рівні міністрів закордонних справ, українська делегація прибула до столиці Великої Британії, де все ж відбулися переговори.
Видання Axios повідомило, що Україна хоче обговорити в Лондоні 30-денне перемир'я, а не "мирний план" Трампа.
На початку відбулася зустріч між міністрами закордонних справ і оборони України та Великої Британії.
Глава британського зовнішньополітичного відомства Девід Леммі охарактеризував зустріч у Лондоні з українським міністром закордонних справ Андрієм Сибігою та міністром оборони Рустемом Умєровим як "вкрай важливу".
Сьогодні вдень у Лондоні розпочалися мирні переговори на робочому рівні. У зустрічі взяли участь високі чиновники з Великої Британії, Франції та Німеччини, а також делегації з США та України.
В ході зустрічі в Лондоні віцепрем'єрка та міністр економіки Юлія Свириденко підкреслила, що Україна відкрита до переговорів, але не має наміру капітулювати.
За словами Свириденко, повне припинення вогню на суходолі, в повітрі і на морі - це необхідний перший крок, а якщо "Росія віддасть перевагу обмеженій паузі, Україна відповість тим самим".
У Франції підкреслили, що країни Європи вважають, що будь-яка угода про мирне врегулювання конфлікту, розв'язаного Росією, повинна містити принципи дотримання територіальної цілісності України.
Згідно з інформацією, наданою очільником Офісу президента Андрієм Єрмаком, під час зустрічі в Лондоні команди продовжили інтенсивний обмін думками, орієнтуючись на забезпечення справедливого і стабільного миру в Україні.
"Наголосили, що ми віддані мирним зусиллям президента США Дональда Трампа", - зазначив глава Офісу президента.
Після переговорів міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський провів телефонну розмову з держсекретарем США Марко Рубіо.
Крім того, під час свого візиту до Лондона 23 квітня українська делегація організувала зустріч зі спеціальним представником президента США Кітом Келлогом.
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак підкреслив, що "незалежно від обставин, Україна буде відстоювати свої ключові позиції в процесі переговорів, оскільки вони є фундаментом її суверенітету та територіальної цілісності".
Він також вказав, що з Келлогом домовилися "продовжувати діалог та регулярні контакти".
Детальніше про ініціативи Дональда Трампа, зустрічі в Лондоні та ключові аспекти читайте у статті головного редактора "Європейської правди" Сергія Сидоренка під назвою "Не лише Крим, не лише НАТО: невідомі подробиці 'мирної угоди' між Україною, США та Росією".
Американський президент Дональд Трамп розкритикував вчорашню заяву Володимира Зеленського про невизнання анексії Криму з боку Росії.
"Подібні провокаційні висловлювання Зеленського лише ускладнюють процес врегулювання конфлікту. У нього немає нічого, чим можна було б похвалитися! Ситуація для України надзвичайно складна: він може обрати мир або ж продовжувати боротьбу ще три роки, перш ніж втратить всю країну", - висловив свою думку Трамп.
На його думку, Україна і Росія зараз "дуже близькі до угоди", і саме Зеленський (якого Трамп назвав людиною, "в якої "немає карт для гри"), повинен погодитись на запропоновані умови.
Як йшлося вище, українці і європейці скептично поставилися до "плану Трампа". За даними ЗМІ, у Києві його вважають більш вигідним Росії.
У цей же час The Washington Post повідомляє, що в США було усунено з посади координатора, відповідального за збір інформації про військові злочини, вчинені Росією проти України.
Очільник Міністерства закордонних справ Польщі Радослав Сікорський жорстко звернувся до росіян під час виступу у Сеймі у середу, 23 квітня.
"Ви ніколи більше не будете тримати владу в цих містах. Ані в Києві, ані в Ризі, ані в Таллінні, ані в Кишиневі. Замість того, щоб мріяти про нове захоплення Варшави, краще зосередьтеся на Хайшенваї (традиційна китайська назва Владивостока. - Ред.)", - зазначив він.
Також на його думку, результат війни між Росією та Україною визначить рівень безпеки в регіоні на багато років уперед. Він вирішить долю Білорусі, а також стане орієнтиром для європейського шляху Молдови, Грузії та Вірменії. Результат також буде важливим для країн Центральної Азії.
"Поки Росія не відмовиться від своїх експансіоністських амбіцій, вона продовжуватиме діяти як агресор. Російський імперіалізм є нашим противником. Це основа нашої нинішньої стратегії щодо путінського режиму, і ми не плануємо змінювати її," - підкреслив міністр закордонних справ Польщі.
Вільнюс підготував оновлений план дій на випадок війни, де врахували досвід України, а Естонія планує облаштувати військову базу біля кордону з РФ.
Крім того, за даними Reuters, Євросоюз розглядає варіанти заборони нових контрактів на російський газ.
Водночас Європа розглядає можливості зменшення своєї залежності від Сполучених Штатів, включаючи радикальні варіанти.
Зокрема, мова йде про виявлення альтернативних постачальників військового обладнання та боєприпасів, відмінних від США, а також про зменшення залежності Європи від американських технологічних компаній.
Також Єврокомісія наклала штраф у розмірі 700 мільйонів євро на компанії Apple і Meta.
Нещодавно президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн висловила попередження великим технологічним корпораціям, таким як X, Meta, Apple та TikTok. Вона зазначила, що Європейський Союз готовий рішуче реалізовувати свої цифрові закони, незважаючи на те, хто є керівником цих компаній або в якій країні вони розташовані.
В Польщі невідомі особи встановили провокаційну таблицю на могилі бійців УПА.
На пам'ятнику вибито слова: "Братська могила українців, які служили в Українській повстанській армії, відповідальних за терор і геноцид проти беззахисних польських, українських та єврейських громад. Господи, прости їх і не карай за жахи, які вони вчинили проти своїх співвітчизників. Прощення не є забуттям, а шляхом до зцілення болю".
Міністерства культури України та Польщі висловили свою реакцію на провокаційний надпис, який з'явився на могилі бійців УПА.
"Це свідома провокація, яка слугує, серед іншого, інтересам країни-агресора - Росії, та має на меті зашкодити конструктивному діалогу, який триває останніми місяцями між двома країнами", - зазначили міністри культури обох країн.
Литовська розвідка повідомила про плани Москви та Мінська щодо нападів на білоруську громаду, а німецькі медіа висвітлили зв'язок між російським ГРУ та "вибуховими посилками" у Європі.
Німецькі ЗМІ дізналися, що європейські слідчі, залучені до розслідування інцидентів з "вибуховими посилками", вважають, що їх підлаштували російські спецслужби, а серед завербованих виконавців є українці.
Окрім цього, дослідники виявили особи кількох учасників розслідування, серед яких виявилися співробітники ГРУ.
Тим часом у Латвії повідомляють, що Росія затримує виплату пенсій для своїх пенсіонерів на термін до двох місяців.
Процес перевірки відповідності українських законів європейським стандартам у контексті переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу наразі досяг середини свого шляху.
Цю інформацію на запит журналістки "Європейської правди" надав представник Європейської комісії Гійом Мерсьє.
Також, джерела в Брюсселі повідомили нашій журналістці, що Молдова може стати першою країною, яка розпочне переговори з ЄС, випередивши Україну.
Данія інвестує більше 40 мільйонів євро в постачання боєприпасів для України.
В Німеччині висловили загрозу щодо вигнання російського посла у разі його прибуття на святкові заходи 9 травня.
У Стамбулі менш як за годину сталося вісім землетрусів.
Президент Литви взяв участь у прощанні з добровольцем, що загинув, захищаючи Україну. Томас Валентеліс буде посмертно удостоєний однієї з найвищих військових відзнак Литви.
Маск скоротить свої зобов'язання щодо Трампа через зниження доходів Tesla.