Політичні новини України та світу

Конфлікти навколо земель для випасу на сході Шрі-Ланки

В корівник у селі Курівісуттакулам, що на півночі Шрі-Ланки. Фото взято з Wikimedia Commons, надане Департаментом закордонних справ і торгівлі. Ліцензія CC BY 2.0.

Цю статтю підготувала Ішанка Сінгха Арачча і вона вперше була опублікована на Groundviews, відомому нагородами ресурсі громадянської журналістики в Шрі-Ланці. Ось редагована версія, яка публікується в межах угоди про обмін контентом із Global Voices.

Правлячий лівий політичний блок Шрі-Ланки - партія "Національна народна влада" - представив свої плани щодо зміцнення місцевої молочної індустрії в програмному документі під назвою "Процвітаюча країна, прекрасне життя". Проте, незважаючи на те, що новий уряд вступив у свої повноваження чотири місяці тому, він досі не знайшов ефективного вирішення тривалої кризи, яку переживають молочні фермери на сході країни.

Головною складністю, з якою стикаються молочні фермери, є те, що зовнішні агрокомпанії активно купують традиційні пасовища. Протягом багатьох століть ці території були важливим джерелом кормів для молочної худоби. Проте, внаслідок політичного втручання попередніх урядів, ці земельні ділянки були насильно відібрані, часто всупереч рішенням судів.

У той час як ситуація в Баттікалоа у східній провінції Шрі-Ланки залишається незмінною, новий конфлікт виник у районі Ампара, зокрема у Ваттамаду, що підпадає під юрисдикцію Дивізіонального секретаріату Тірукковіл, де молочні фермери та рисівники конфліктують через доступ до пасовищ.

У районі Ампара було проведено земельне опитування з метою виділення спеціальних пасовищ для молочних фермерів за вказівкою тодішнього районного урядового агента. У 1972 році Департамент земельних обстежень розмежував і позначив межі пасовищ у районі Ваттамаду. У 1974 році Ваттамаду було оголошено пасовищем площею 3850 акрів за допомогою межових знаків, карт і письмових наказів.

У 1975 році, після проведення обстеження, територія пасовища Ваттамаду отримала нову категорію і була визначена як пасовище площею 4 741 акр. У наступному році, шляхом публікації в урядовому віснику, ця площа була офіційно зафіксована на рівні 4 000 акрів. В результаті цього рішення, 741 акр з раніше виділених 4741 акрів був переданий фермерам, які займаються вирощуванням рису.

Хоча пасовище було обстежене, промарковане і внесено до реєстру, воно так і не було офіційно передане Міністерству розвитку тваринництва. Під час громадянської війни (1983-2009 рр.) територія потрапила під контроль Тигрів визволення Таміл-Іламу, і молочним фермерам було відмовлено в доступі через обмеження безпеки. Проте, кожні три місяці на пасовищах Ваттамаду можна було побачити близько 30 000 голів великої рогатої худоби, яку молочні фермери привозили з різних районів для випасу.

В той час як молочним фермерам було заборонено використовувати землю, рисівникам було надано 300 акрів у Ваттамаду для вирощування з дозволу районного секретаря. Однак, оскільки більшість з цих фермерів не мали законних дозволів на вирощування рису, районний секретар видав у березні 2005 року письмове розпорядження, згідно з яким вони повинні були припинити вирощування після одного сезону, доки не буде знайдено сталого рішення проблеми.

Після завершення громадянської війни молочні фермери, повернувшись на пасовище Ваттамаду, виявили територію, яка зазнала серйозних руйнувань: ландшафт був очищений бульдозерами, а природна рослинність зникла. Як зазначає С. Пушпараджі, президент Асоціації молочних фермерів Ваттамаду, який особисто спостерігав за цими подіями, у 2009 році, під час правління Махінди Раджапакси, групи, підтримувані місцевими політиками з району Ампара, незаконно захопили пасовище і почали вирощувати рис без необхідних дозволів. Відтоді розпочалася боротьба за збереження пасовищ і протидію вирубці лісів, яка триває й досі.

"Пасовище Ваттамаду було вирівняне за допомогою бульдозера та знищене з підтримкою урядових структур. Через цей вплив Департамент охорони дикої природи не вживав жодних дій. Ми подали скарги, а в 2011 році ініціювали судовий процес. Лише після цього нам вдалося зупинити подальше знищення", - розповів С. Пушпараджа, який на той момент був членом Східної провінційної ради, в інтерв'ю для GroundViews.

Попри значний політичний тиск, кампанія Пушпараджі отримала всебічну підтримку з боку тамільської, сингальської та мусульманської спільнот, що суттєво зміцнило їхній опір. У січні 2010 року уряд видав спеціальне оголошення, в якому було зазначено, що пасовище Ваттамаду входить до складу заповідника Бакмітья-Тімбіріголла.

Заповідник Бакмітья-Тімбіріголла отримав статус охоронюваної території, однак Асоціація молочних фермерів Ваттамаду звернулася з проханням дозволити випасати худобу на територіях, які їм були відведені. Це звернення стало частиною петиції про порушення основних прав, поданої до Верховного суду проти 14 посадовців, і наразі справа ще не вирішена. Поки що петиція розглядалася, політичний тиск призвів до незаконної обробки 31 фермером, які не мали дозволу, що призвело до знищення приблизно 1 500 акрів заповідника. Поліція Тирукковіля затримала правопорушників за скаргою молочних фермерів.

У 2013 році Департамент охорони дикої природи офіційно запровадив заборону на в'їзд в заповідник Бакмітья-Тімбіріголла для несанкціонованих фермерів. Власники рисових плантацій стверджували, що їхні предки займалися обробкою землі для збору кокосів поблизу Ваттамаду з 1968 року, а в 1985 році отримали дозвіл на використання цих земель.

Проте Асоціація молочних фермерів стверджує, що ці земельні дозволи є підробленими. Пушпараджа зазначив: "За розпорядженням суду помічник земельного комісара району Ампара перевірив 525 копій цих дозволів. Проте жодна з цих копій не виявилася ні в офісі секретаріату дивізіону Тірукковіл, ні в канцелярії земельного комісара".

Асоціація також вказує на те, що в районі Ваттамаду ведеться рисове господарство. У 2014 році до Високого суду Калмунаї було подано петицію про усунення несанкціонованих фермерів з пасовищ. Молочні фермери отримали перевагу в цій справі. Однак у грудні 2015 року Апеляційний суд виніс рішення на противагу рисівників. Рішення Калмунайського високого суду було підтримано. Під час розгляду Апеляційним судом петиції молочних фермерів у вересні 2015 року, секретар Тирукковільського району заявив перед суддею, що буде вжито заходів для усунення несанкціонованих фермерів з пасовищ.

Питання про пасовища Ваттамаду знову постало під час зустрічі нового уряду з рисівниками, які вимагають вирішення їхньої проблеми. Поки триває судовий розгляд, уряд намагається виступити посередником і знайти компроміс між молочними фермерами та рисівниками. Однак Асоціація молочних фермерів наполягає на збереженні пасовища Ваттамаду площею 4 000 акрів, і 269 молочних фермерів протестують з цього приводу.

"Це єдине пасовище, яке може використовуватися як для корів, так і для буйволів, проте воно зовсім не придатне для сільськогосподарських потреб. Ситуація тут нагадує виклики, пов'язані з дикими слонами. Чотирьох наших молочних фермерів було вбито слонами. Великі групи слонів регулярно перетинають територію Ваттамаду, затримуючись тут приблизно на три місяці. Кожного разу, коли ми намагаємося займатися фермерством, виникають труднощі зі слонами. Це питання потребує термінового вирішення", - зазначив Пушпараджа.

Він наголосив, що пасовище Ваттамаду, яке займає площу 4 000 акрів, є законною власністю молочних фермерів, і уряд має обов'язок його захищати. Поки чекають на рішення суду, секретар округу Ампара повідомив, що уряд має намір виділити 300 акрів з цього пасовища для сільськогосподарських потреб, відповідно до запиту рисівників.

На засіданні, яке пройшло 15 лютого 2025 року, було ухвалено рішення виділити 300 акрів для вирощування рису, тоді як 4 000 акрів пасовищ залишаться в розпорядженні молочних фермерів. Уряд здійснить реалізацію цього плану щодо розподілу земель для пасовищ і рисових полів.

Проте, владі довелося скасувати виділення земель під вирощування рису, що стало неабияким розчаруванням для молочних фермерів, після оголошення про проведення місцевих виборів.

Читайте також