Зупинка військових поставок зі Сполучених Штатів: чи можливо відновити баланс?

Лист і виступ: основні моменти в стислому викладі.
Відомості про те, що Сполучені Штати призупинили всі постачання зброї та боєприпасів Україні, були опубліковані відразу кількома авторитетними західними медіа. Зокрема, агентство Bloomberg повідомило про це, посилаючись на неназваного представника Міністерства оборони США.
Як зазначив співрозмовник агентства Bloomberg, призупинення стосується всього американського військового обладнання, яке ще не прибуло в Україну. Це включає зброю, що транспортується авіацією та морським шляхом, техніку, яка знаходиться в транзитних зонах у Польщі, а також обладнання, що готується до відправлення. Це рішення було ухвалене особисто президентом США Дональдом Трампом і передано новому міністру оборони Піту Гегсету для реалізації.
У понеділок, 3 березня, Трамп повідомив, що "поки що не обговорював" питання про призупинення військової допомоги Україні. За його словами, таке рішення нібито було ухвалене під час зустрічі з віцепрезидентом Джей Ді Вєнсом, державним секретарем Марко Рубіо, Гегсетом, директоркою національної розвідки США Тулсі Габбарт та радником з близькосхідних справ Стівеном Віткоффом.
Відмова у наданні Україні військової допомоги, яку раніше затвердив Конгрес, спричинила обурення в США та призвела до термінових консультацій серед провідних європейських лідерів.
4 березня президент України Володимир Зеленський опублікував допис у соціальних мережах, в якому висловив щиру подяку американському народу та особисто Дональду Трампу. У своєму повідомленні глава держави запропонував можливі рішення для усунення непорозумінь, що виникли під час їхньої зустрічі в Овальному кабінеті. Він окреслив шляхи вирішення існуючих проблем, детально виклав план дій для завершення конфлікту та висловив готовність підписати угоду щодо рідкісноземельних елементів.
"У дуже складній ситуації все ж рухаємося вперед, розбудовуємо стосунки та просуваємо наші пріоритети. Допис нашого президента Володимира Зеленського зачитав у своєму зверненні до нації президент Дональд Трамп (того ж дня під час виступу перед Конгресом - ред.) і сказав "Я ціную, що він написав цей лист", - прокоментувала цей меседж посол України у США Оксана Маркарова.
Фахівці переважно оцінили це послання, як складене бездоганно з політичної точки зору. Разом із тим прессекретар президента України Сергій Никифоров у коментарі LIGA.net пояснив, що жодного "листа" не було. Тобто, Трамп у своїй промові говорив саме про пост Зеленського у соцмережі.
Згідно з інформацією, наданою The Telegraph, прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер вмовив Зеленського "протягнути оливкову гілку" Дональду Трампу. Як повідомляють ЗМІ, 4 березня Стармер провів розмову із Зеленським, щоб донести до нього "жорстку правду" — очевидно, про те, що Європа не зможе самостійно забезпечити поставки зброї для України. Крім того, він дав рекомендації щодо того, що саме слід сказати Трампу, щоб переговори могли відновитися.
Чи вдалося вже вирішити всі питання, що виникли між США та Україною?
Політолог Сергій Таран вважає, що виступ Трампа в Конгресі не розкрив нічого нового, окрім того, що ми вже мали певні здогадки: у нього немає чітко сформульованих планів, ані щодо України, ані стосовно інших важливих міжнародних проблем.
"Поточна американська політика, за його словами, виглядає як неясне уявлення про шлях, яким слід іти. Є величезна енергія, що діє за принципом: «давайте вступимо в конфлікт, а вже потім вирішимо, що робити далі». Головне — інколи мати можливість щось виставити на продаж для публіки", - зазначає він у своєму пості на Facebook.
У цьому підході, як зазначає фахівець, є свої переваги: відсутність обмежень, накладених раніше, під час "дотрампівської" епохи. Це відкриває можливості для маневру та широкий спектр варіантів розвитку. Вже є перші позитивні результати, хоча вони і не стосуються України: два стратегічно важливі порти Панами перейшли під контроль американських компаній, зокрема відомого консорціуму BlackRock Inc.
Але є і мінуси: геополітичні струси та непрогнозоване ні для кого майбутнє. А ще всі ці неймовірні сценарії можуть зустріти раптовий спротив, прогнозує фахівець - як, наприклад, фіаско у випадку із планами забудувати сектор Газа, виселивши звідти палестинців. І таких конфузів в нової адміністрації США буде ще багато.
У такій ситуації Таран підкреслює, що важливо усвідомлювати суть цієї стихії і не перешкоджати їй. Після того, як емоції будуть відкинуті, слід прагнути максимально виграти від обставин на користь своєї країни. Він зазначає, що до такої стратегії вдавалися різні політики, включаючи британського лідера Кіра Стармера, італійську прем'єрку Джорджію Мелоні, ізраїльського прем'єра Біньяміна Нетаньягу та навіть суперечливого угорського керівника Віктора Орбана.
Інше "відкриття", яке виникає після виступу Трампа, а точніше, після контрастної обстановки у залі Конгресу, полягає в усвідомленні глибокого розділу в американському суспільстві. Коли Трампа було обрано, я одного разу зазначив, що політика стане актуальною для кожного американця. І, зізнаюся, тоді я, напевно, сильно помилився," - підсумовує Таран.
Через відсутність офіційної інформації з приводу того, чи дійсно будь-які постачання зброї зі США до України були 4 березня призупинені, одразу виникло багато суперечливих чуток.
Проте вказівка Зеленського нашому Міністерству оборони терміново розібратися в ситуації та відверте задоволення Кремля з цього приводу говорять про багато.
"Якщо США припинять ці поставки, це буде, напевно, найкращий внесок у справу миру", - лицемірив 4 березня, зокрема, речник Путіна Дмитро Пєсков.
До речі, 5 березня директор ЦРУ Джон Реткліфф підтвердив дане рішення.
Яка підтримка надається Україні з боку Сполучених Штатів у цей час? Існує три ключові програми, в рамках яких Україна отримує військову допомогу від США. Одна з них – це USAI (ініціатива безпеки України), яка передбачає закупівлю військової техніки та озброєнь у американських оборонних компаній. Ця допомога надходить в Україну протягом кількох місяців після виготовлення продукції. Деякі з укладених контрактів планується виконати до 2026-2027 років.
Другий трек стосується програми Presidential Drawdown Authority (PDA), яка дозволяє Сполученим Штатам надавати допомогу напряму зі своїх військових запасів. В рамках цієї програми 4 мільярди доларів були передані від адміністрації Байдена до адміністрації Трампа, при цьому нові пакети допомоги в рамках даної ініціативи поки не були оголошені.
Існує також програма Foreign Military Financing (FMF), яка передбачає надання Україні фінансових засобів для самостійного придбання американської зброї або військових послуг, таких як навчальні програми. Міністерство оборони США може зупинити цю ініціативу, як це вже робило з гуманітарними проектами USAID, повідомляє сайт Суспільного.
Згідно з оцінками експертів, Україна вже здатна самостійно забезпечувати 40% своїх військових потреб. Фахівці зазначають, що основними викликами у випадку припинення військової підтримки з боку США можуть стати питання постачання ракет для систем ППО, супутникових розвідданих та ракет для HIMARS.