Політичні новини України та світу

Прив'язка гривні до євро замість долара: які наслідки це матиме?

В Україні розмірковують, чи не відмовитися від долара США й натомість тісніше прив'язати гривню до євро. Таку думку в розмові з агентством Reuters висловив днями голова Нацбанку України (НБУ) Андрій Пишний. До такого кроку Україну підштовхують турбулентності в світовій торгівлі та зміцнення зав'язків з Європою. Заміна базисною валюти з долара на євро означатиме, що торгівлю гривнею НБУ здійснюватиме по відношенню до євро, а всі інші курси будуть визначатись через крос-курс. Наразі торгівля йде по відношенню гривні до долара. А курс євро визначається через крос-курс.

"Ця задача є непростою і потребує високоякісної, всебічної підготовки," - підкреслив Пишний. Він зазначив, що хоча операції з доларом продовжують залишатися головними в усіх сегментах валютного ринку, частка єврових операцій поступово зростає в більшості з них, хоча й поки що в помірному темпі. На думку керівника НБУ, активізація інвестиційної та споживчої діяльності, зумовлена зміцненням зв'язків з Європою та відновленням економіки, могла б сприяти підвищенню темпів економічного зростання "до 3,7-3,9 відсотка протягом найближчих двох років." Проте, він зауважив, що багато чого залежить від розвитку ситуації з війною Росії проти України.

"Очевидно, що важкі складні перетурбації з фінансовою системою в умовах війни, під час важких військових дій, навряд чи пройдуть легко. Цей перехід триватиме 5-10 років, як мінімум", - вказує економічний експерт Василь Поворозник.

Фінансові експерти висловлюють позитивну оцінку ініціативи Національного банку, проте застерігають, що її реалізація може зайняти значний час, оскільки це рішення має більше політичний характер. "На мою думку, прив'язка гривні до євро є, скоріше, політичною ініціативою з довгостроковими перспективами в десятилітті. Якщо Україна прагне євроінтеграції, то рух у бік єврозони виглядає логічним і передбачуваним кроком. В довгостроковій перспективі я вважаю це рішення єдино можливим, особливо з огляду на російську агресію," - зазначив у розмові з DW економіст і колишній член Ради НБУ Віталій Шапран. Він підкреслює, що оскільки розробка цієї ідеї вимагає чималого часу, важливо почати вже зараз і створити дорожню карту реформ та заходів, які допоможуть наблизити цю концепцію до втілення.

Хоча основна торгівля України ведеться з країнами Європейського Союзу і значна частина операцій виконується в євро, заява про можливу прив'язку гривні до європейської валюти більше нагадує політичний жест, а не економічно виправдану потребу, вважає Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна. Він підкреслює, що вигода для Національного банку від такої прив'язки значною мірою залежить від світових тенденцій у курсі долара. Якщо долар втрачає свою вартість щодо євро, це може бути вигідним, проте, якщо американська валюта зміцнюється, це може викликати паніку серед населення.

"Я б не став стверджувати, що прив'язка є неминучою. Скоріше за все, це залежатиме від розвитку глобальних подій. Наприклад, якщо США завтра підпишуть торгову угоду з Китаєм, це може призвести до зміцнення долара. Тож ідея прив'язати гривню до євро виглядає не як середньострокова, а як довгострокова перспектива," - зазначив Боярчук. Він також підкреслив, що Україні варто зосередитися на створенні "корзини валют" для гривні, щоб зменшити ризики, як вважає експерт.

Якщо Україна вирішить замінити долар на євро в якості основної валюти для курсової прив'язки, які можуть бути плюси та мінуси цього рішення для держави і підприємств?

"У поточній ситуації, якщо євро зробити якірною валютою по відношенню до гривні, то виграють ті експортери й імпортери, котрі мають контракти в євро. Можливо це призведе до збільшення обсягів контрактів саме в євро. Але програють ті, хто продає свою продукцію за долари США, а таких в України багато - за різними оцінками, 60-70% з урахуванням обороту тіньових ринків", - каже Віталій Шапран.

Зниження курсу долара, а також гривні щодо євро, вже зробило українські товари більш конкурентоспроможними на ринку єврозони, підкреслює експерт. Тому без проведення структурних реформ в економіці, швидка зміна основної валюти в Україні виявиться неможливою, оскільки це може викликати незадоволення серед бізнесу.

Перехід на нову валюту, ймовірно, не буде простим для бізнесу, оскільки долар продовжує залишатися головною світовою резервною валютою, через яку проходять більшість міжнародних фінансових операцій. Український експорт переважно ведеться в доларах, що ускладнить процеси розрахунків при переході на євро, зазначають фахівці. "Це призведе до додаткових витрат на транзакції і створить додаткове навантаження для підприємств. Хоча для особистих заощаджень громадян це матиме незначний вплив, адже долар не зникне з обігу, і люди продовжать заощаджувати в цій валюті. Проте, з часом, можна очікувати зсув у бік накопичень в євро," - резюмує Василь Поворозник.

Експерти вважають, що для поступового підвищення використання євро в фінансових операціях необхідні певні кроки, які змінять ситуацію на краще. По-перше, слід запровадити більш гнучкі умови торгівлі між країнами єврозони та Україною. По-друге, українські фінансові установи повинні забезпечити безперешкодний доступ для підприємств до інструментів, що допомагають зменшити ризики, пов'язані з коливаннями курсу євро по відношенню до долара. І, нарешті, український уряд має активно підтримувати залучення інвестицій з єврозони, що призведе до автоматичного зростання частки євро в зовнішньоекономічній діяльності країни. "Таким чином, з року в рік ми зможемо зробити євро все більш популярною валютою в Україні", - прогнозує Віталій Шапран.

Читайте також