Порошенко підкреслює значення угоди щодо корисних копалин з США та закликає до ознайомлення з її деталями.

Народний депутат та голова партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко підкреслює, що угода зі США щодо корисних копалин має ключове значення для співпраці України з її стратегічним партнером. Проте він вважає, що ратифікація угоди без належного ознайомлення депутатів з усіма її аспектами є неприйнятною. Про це йдеться у повідомленні, опублікованому на офіційному сайті партії у вівторок.
"Я хочу підкреслити, що без активної участі США досягти припинення війни, встановлення перемир'я та бажаного тривалого миру буде практично неможливо. Тому це може стати найважливішою подією 2025 року, принаймні в його першій половині, і необхідно приділяти величезну увагу цій угоді. Український народ має право знати, що міститься в цій угоді... Ми наполягаємо на зустрічі з прем'єр-міністром та переговорною командою, щоб отримати можливість ознайомитися з її змістом і впевнитись у його сутності," - зазначив Порошенко.
Він повідомив, що фракція "Європейської солідарності" прийняла рішення зібратися в середу ввечері після зустрічі з представниками уряду для формулювання своїх пропозицій. "Ми публічно висловимо нашу позицію, і громадськість буде поінформована про те, як голосуватиме наша фракція та які ініціативи ми запропонуємо для забезпечення позитивного результату голосування. Існують значні ризики, якщо Верховна Рада не ратифікує цю угоду," - зазначив Порошенко.
За словами політика, документ має містити безпекові гарантії, наблизити нас до миру, "а по-друге - щоб ми відновили зруйновану в Овальному кабінеті довіру і взаємовідносини між Україною і США".
"Для завершення війни Україні необхідно зайняти рішучу позицію та чинити тиск на Путіна. У разі його відмови, Україні потрібно розглянути альтернативний план: це включає в себе не обмежену кількість спеціалізованої зброї, далекобійні системи, протиповітряну оборону, засоби радіоелектронної боротьби, артилерійські снаряди, а також розвідувальні дані, що допоможуть зміцнити Збройні Сили. Одночасно необхідно ввести жорсткі санкції, які позбавлять Путіна можливості фінансувати військові дії. Регулювання цін на нафту та інші ресурси можуть стати ефективним інструментом у цьому процесі," - підкреслив він.
"Ми підкреслюємо, що в угоді та протоколі про ратифікацію має бути обов'язкове посилання на Кримську декларацію. Цей документ, підписаний на моє прохання Помпео за дорученням Трампа від імені Сполучених Штатів, чітко зазначає: Крим - це Україна. І назавжди. Додатково, ми наголошуємо на важливості гарантій безпеки, які були затверджені президентами Байденом та Зеленським. Якщо ці угоди дійсні, важливо на них посилатися під час ратифікації", - зазначив Порошенко.
Як повідомлялось, проєкт закону №0309 про ратифікацію угоди між урядами України та Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови зареєстровано у Верховній Раді 1 травня.
6 травня комітет Верховної Ради, який займається питаннями зовнішньої політики та міжпарламентської співпраці, висловив рекомендацію парламенту підтримати ратифікацію угоди. Як повідомила у Telegram співголова фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко, дев'ять депутатів, що представляють фракції "Слуга народу" та "Батьківщина", проголосували за ратифікацію. Один з представників фракції "Голос" утримався від голосування. Геращенко зазначила, що вона та її колега з фракції, Марія Іонова, не брали участі в голосуванні, оскільки "Європейська солідарність" ще не ухвалила остаточного політичного рішення щодо підтримки угоди.