Політичні новини України та світу

Чи робить це життя солдатів простішим, чи навпаки, створює додаткові загрози? Основні моменти про переведення між підрозділами та Армію+.

З сьогоднішнього дня, 15 листопада, у мобільному додатку Армія+ запроваджено нову функцію, яка полегшить процес переведення військовослужбовців. Підтримувачі цього нововведення стверджують, що воно допоможе усунути бюрократичні перешкоди та знайти оптимальне використання кожного бійця на передовій. Проте, експерти попереджають про можливі ризики та недоліки цього підходу.

"Телеграф" пригадав, чому виникла нагальна потреба в розблокуванні переведень в ЗСУ та прочитав документ, який регламентує нові правила.

Питання переведення військовослужбовців між підрозділами неодноразово порушувалося, зокрема й у публічному просторі. У липні цього року була ініційована петиція авторства Богдана Шевченка, в якій він підкреслив, що процес переміщення бійців до інших частин Збройних Сил України затягується (іноді на понад рік), а в окремих випадках стає зовсім неможливим через небажання місцевого командування. Така ситуація суттєво впливає на обороноздатність країни, адже фахівці у своїх галузях через складну бюрократію часто змушені тривалий час перебувати в підрозділах, де їхні знання і вміння не можуть бути реалізовані.

Одна з останніх гучних історій навколо цієї теми була пов'язана з евакуаційною службою у 92 ОШБр, яку очолювала бойова медикиня Юля Сідорова ("Куба"). Тільки після розголосу їй вдалось добитися переведення до іншого підрозділу, в якому вона прагнула служити.

"Проблема з переведеннями досягла настільки серйозного рівня, що військовослужбовці почали самовільно залишати свої частини і порушувати накази", - зазначила наприкінці жовтня Люба Шипович, співзасновниця ГО "Razom for Ukraine" і засновниця БФ "Dignitas". Вона також повідомила, що це питання обговорювалося на зустрічі з президентом, що призвело до створення узгоджувальної ради, до складу якої увійшли представники Міноборони, Генерального штабу, Головного управління персоналу та активісти з фондів "Dignitas", "Повернись живим", організації "Принцип" та Центру протидії корупції. У результаті було запущено експериментальний проєкт, спрямований на покращення механізму переведення військових між частинами Збройних Сил, який отримав затвердження Постанови Кабінету Міністрів №1291 від 12 листопада 2024 року.

По-перше, важливо зазначити, що експеримент, який триватиме два роки, буде здійснюватися виключно в Збройних силах України.

Друге: важливим є, з якої тилової (під цим розуміються підрозділи тилового та оперативного забезпечення, вищі військові навчальні заклади, навчальні центри, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) або бойової частини військовослужбовець планує перейти, а також до якої саме частини. Цей список буде затверджений Генеральним штабом.

Найлегше отримати переведення з тилу на передову. У такій ситуації погодження з командиром не є необхідним. Також військовослужбовці, які проходять службу у постійному складі навчальних центрів і бажають перейти до іншого центру, не потребують погодження. Це ж стосується і бійців, які мають висновок військово-лікарської комісії, якщо їх переведення обумовлене станом здоров'я.

Натомість почути "так" від свого командира бійці мають у разі переведення між тиловими підрозділами, а також між бойовими бригадами. Також це стосується офіцерів чи тих військових, що обіймають офіцерські посади.

"Зазначаємо: коментарі в ЗМІ про те, що тепер переміщення без згоди командування можливе для усіх рядових та сержантів, є не зовсім правдивими. Оскільки це можливо лише за чітко визначеною нормою в постанові та тільки в разі переміщення з тилової частини в бойову. Згода вашого командування фактично залишається ключовою у переміщенні", - наголошують у ГО "Принцип".

По-третє, усі переведення можливі лише за умови наявності рекомендаційного листа (відношення) від військової частини, де боєць має намір продовжити службу. Цей документ, а також військово-обліковий документ чи посвідчення офіцера, є необхідними для подачі рапорту через мобільний застосунок Армія+. Серед вимог також є погодження від командира підрозділу, в якому військовий служить на момент подачі рапорту; це може бути подано як окремий документ або як схвалення в системі Армія+ чи електронному документообігу. У деяких випадках, наприклад, під час переведення з бойової частини до тилової з причин здоров'я, знадобиться висновок військово-лікарської комісії.

Далі рапорт потраплятиме на розгляд до Кадрового центру ЗСУ, який буде відповідати за комунікацію з командиром замість бійця, а про результат його розгляду інформація надійде до застосунку. На перевірку рапорту дається 72 години, далі ще 24 на підписання проєкту наказу у Генштабі та ще 24 години на повідомлення про це заявника.

Четверте, у Постанові зазначені чіткі критерії для відмови в переході. Заявка не буде схвалена, якщо військовослужбовець перебуває у частині менше ніж 6 місяців, або якщо з моменту попереднього переміщення за власним бажанням не минув рік. Відмову також можуть отримати ті, хто не надав необхідні документи, що вимагаються процедурою.

"Де є найбільша перемога: звіти більше не втрачатимуться, оскільки вся інформація буде в електронному форматі; немає потреби отримувати схвалення командувачів оперативних командувань та видів військ, а в більшості випадків й сучасного командира; причини для відмови чітко прописані в Постанові, отже не можуть бути висловлені аргументи на кшталт 'недоцільно' або 'позитивне рішення не може бути ухвалене'; інформація про рішення стане відомою протягом 72 годин; дані про переміщення між підрозділами будуть акумулюватися на інформаційній панелі, доступній для керівництва Міністерства оборони та Генерального штабу, що дозволить враховувати їх при оцінюванні командирів", - підкреслює у своєму пості Люба Шипович.

"Хочу підкреслити, що це лише початковий етап експерименту. Кадрова політика у Силах Оборони є досить складною областю, і зміни в цій сфері можуть суттєво вплинути на бойову готовність армії. Після завершення першого етапу ми зможемо оцінити можливості для подальших змін та розширення", - зазначив Владислав Грезев, керівник рекрутингової агенції Lobby X, коментуючи ухвалене рішення на своїй сторінці.

Військові в основному позитивно оцінюють спрощення процедур, вважаючи, що це може допомогти зменшити бюрократичні перешкоди. Проте вони зауважують, що в майбутньому це може негативно позначитися на боєздатності підрозділів.

- Чи існували проблеми з переведенням у війську? На жаль, так. Варто визнати, що є підрозділи, з яких військові хочуть перейти до інших ледве не взводами, - зазначив в коментарі "Телеграфу" офіцер ЗСУ Олексій Петров. - Причин для цього багато. Від незрозумілої чехарди зі зміною командирів до постійних проблем із забезпеченням. Але перевестись в інший підрозділ, який тебе чекає, і де ти, відповідно, хочеш продовжити службу, це найскладніший квест. Якщо в структурі морської піхоти або десантно-штурмових військ ще якось можна розв'язати питання, то, наприклад, перевестись з територіальної оборони в десант майже неможливо.

Отже, ініціатива щодо відновлення переведень, безумовно, має свої переваги. Проте вона не обмежується лише позитивними аспектами. Існують також ризики, такі як можливість масового виїзду військовослужбовців, що може негативно позначитися на боєздатності підрозділів. Підводячи підсумки... Ідея виглядає перспективною, але її реалізація має бути обґрунтованою, щоб уникнути типових проблем, які часто виникають у нашій країні, - зазначив військовий.

У коментарях під постами, що стосуються відновлення процедури переведення, найбільше зауважень викликає саме роль "командирів" у процесі прийняття рішень.

"Переміщення з одного бою в інший можливе лише з санкції командира – саме це, на жаль, і підриває всю концепцію, але, принаймні, була зроблена спроба," - висловив свою думку військовий Олексій Дятлов.

"Ось твій рапорт для Міністерства оборони, є відповідь та підпис командира підрозділу, готового тебе прийняти — і на цьому все закінчується," — підкреслює військовослужбовець Богдан Конотоп. Відповідаючи на запитання про можливі серйозні наслідки для боєздатності, він зазначив, що малоймовірно, що міністерство оборони масово погоджуватиме переведення піхотинців чи інших критично важливих підрозділів з однієї бригади в іншу. "Проте командирам взводів, підрозділів та рот важливо зберегти свій колектив і його боєздатність. Адже той же рапорт на переведення, що потрапляє до комбригів, швидше за все буде відхилено після розмови з командиром військовослужбовця. Я сумніваюся, що це нововведення суттєво вплине на існуючі процеси. Поки існує нестача особового складу, ніхто не буде відпускати своїх людей," — вважає військовий.

Юристи також звертають увагу на деякі недоліки процедури переведення військовослужбовців, навіть у рамках запропонованого пілотного проєкту. Водночас вони підкреслюють, що нарешті з'явився механізм, який дозволяє бійцям ініціювати переведення до інших підрозділів.

- В моїй практиці були випадки оскарження відмов у переведенні. Є приклади рішення на користь військовослужбовця, але вони були можливі за наявності підстав для переведення -- або за сімейними підставами, або за станом здоров'я, - зазначила в коментарі "Телеграфу" адвокат у сфері військового права Аліна Редько. - До постанови КМУ №1291 від 12.11.2024 механізму переведення за власним бажанням взагалі не було, тому не було сенсу оскаржувати відмови, коли підстави були відсутні.

На мою думку, серед основних недоліків процедури переведення, викладеної в даному документі, слід відзначити, по-перше, неможливість переведення до тилових підрозділів, за винятком випадків, пов'язаних зі станом здоров'я. Крім цього, існує потреба отримання дозволу від командира практично для всіх ситуацій, за винятком переведення з медичних причин, а також для військовослужбовців навчальних центрів, які переїжджають до навчальних установ, а також для рядового, сержантського та старшинського складу, що переводяться з не бойових частин до бойових. У цьому контексті було б доцільно запровадити можливість переведення між бойовими частинами без обов'язкового погодження з командиром.

Крім цього, вбачається дискримінація військовослужбовців офіцерського складу, адже для них в будь-якому випадку потрібна згода командира. Й ще один момент, на якому хочу зосередити увагу, це те, що спрощена процедура доступна лише для військовослужбовців ЗСУ, при цьому недоступна для НГУ, ДПСУ та інших підрозділів Сил оборони, -- наголосила юристка.

Як раніше інформував "Телеграф", президент України Володимир Зеленський розповів про нововведення у процесі переведення військовослужбовців Збройних Сил України. Він також підкреслив, що контроль за ефективністю цього механізму буде здійснювати Міністерство оборони.

Читайте також