Політичні новини України та світу

Павло Казарін: Які мрії має Дональд Трамп? -- Блоги | OBOZ.UA

Сполучені Штати тимчасово зупиняють відправлення ракет в Україну.

Мова йде про американську програму допомоги, в рамках якої Вашингтон здійснював замовлення на військові заводи для постачання зброї та боєприпасів Києву. Під час президентства Джо Байдена цій ініціативі було виділено 33 мільярди доларів. Оскільки виробництво озброєння вимагає певного часу, замовлення, які були оформлені, мали надійти ще за правління Дональда Трампа, зазначає Павло Казарін для slawa.tv.

Серед усієї зброї, що не була доставлена Україні, особливо важливою є поставка з 30 ракет PAC-3 для системи Patriot, яка є єдиною, здатною перехоплювати російські балістичні ракети. Також у списку є 252 реактивні снаряди GMLRS для системи Himars, в той час як більш далекобійні ракети ATACMS для цих установок вже вичерпані. Додатково, варто згадати 92 ракети AIM-7, що адаптовані для систем протиповітряної оборони "Бук". Відсутність альтернатив для перших двох категорій озброєнь означає, що український тил стане більш вразливим, а російський – більш захищеним.

У загальному переліку відсутніх запасів також фігурують 155-мм артилерійські снаряди, системи Stinger та протитанкові гранатомети. Проте для України їх стратегічне значення значно поступається ракетам. Усі ці види озброєння, вартість яких становить до півмільярда доларів, будуть виготовлені, але їх не відправлять в Україну; вони залишаться на території США, на військових складах.

Згідно з повідомленнями ЗМІ, поточне перенаправлення військової допомоги є скоріше ініціативою міністра оборони США Піта Гегсета та його команди, ніж самого Трампа. Зокрема, згадують Елбріджа Колбі, заступника міністра оборони з політичних питань. Гегсет вже раніше, наприкінці січня, ухвалював рішення про призупинення постачання зброї Україні, проте згодом ситуація повернулася до попереднього стану.

Можна, звичайно, сподіватися, що цього разу ситуація розвиватиметься за вже знайомим сценарієм. Однак, з іншого боку, непередбачуваність сучасної американської адміністрації є такою високою, що випадкове рішення може стати нормою. Особливо враховуючи, що з виділених 33 мільярдів доларів замовлення на 10 з них досі навіть не були доставлені на виробництва.

Є одна важлива деталь, на яку варто звернути увагу. В останні часи багато медіа повідомляють, що рішення про призупинення постачання зброї Україні не було обговорене з основними політичними фігурами в Білому домі та Республіканській партії. Відзначається, що ініціатива організувати бесіду між президентами України та США має на меті врегулювання ситуації. Однак все це вказує на те, що кадрова політика американського президента призвела до призначення в ключові міністерства та Раду національної безпеки осіб без достатнього досвіду у державному управлінні, що може призводити до непослідовних дій з серйозними наслідками.

У той же час Дональд Трамп активно сприяє збереженню цього стратегічного хаосу. Провідна держава світу не може визначити основи своєї політики. Кого вона вважає своїм союзником, а кого — суперником? Які підходи вона має до співпраці з торговими партнерами? Які країни можуть очікувати на її підтримку, а які — на її захист?

Усе, що відбувається зараз у сфері постачання озброєнь, є результатом невизначеної позиції, яку займає президент США щодо війни між Росією та Україною. Дональд Трамп розпочав свою політику з обіцянок організувати переговори між Києвом і Москвою. Коли стало очевидно, що Москва не планує зм'якшувати свої вимоги до України, він почав натякати на можливі санкції і задавати терміни. Однак згодом сам змінив часові рамки своїх ультиматумів, і тепер процес переговорів фактично застряг у невизначеності.

Малоймовірно, що його команда усвідомлює, який сценарій Трамп вважає найбільш вигідним для себе. Він продовжує жити у світі власних уявлень, де може знайти спільну мову з будь-яким диктатором і укласти угоду з будь-яким режимом. Його віра в свої навички ведення переговорів настільки сильна, що він переконаний у своїй здатності досягати будь-яких цілей. Проте реальність суттєво відрізняється від кампанії, і за спроби її ігнорувати доводиться платити певну ціну.

Дональду Трампу слід усвідомити, що всі його спроби встановити зв'язки з диктаторами приречені на провал. Диктатори, як правило, тримають владу у своїх країнах десятиліттями, тоді як у Трампа залишилося всього 3,5 року до закінчення його терміну. Немає жодного сенсу для авторитарних режимів укладати угоди з Вашингтоном на тривалу перспективу, адже наступник Трампа може суттєво відрізнятися від нього, так само як Трамп відрізнявся від Джо Байдена.

Дональд Трамп може заздрити авторитарним правителям і навіть хотіти бути на них схожим. Він поводиться як типовий персонаж, зачарований "поганими хлопцями". Але його все одно не приймуть до їхнього клубу. Бо диктатори мають необмежену владу, а у Трампа вона обмежена. Можливо, саме тому він і заздрить -- хотів бути як вони, але не є. І вони це пам'ятають.

Багато хто вважає, що в якийсь момент Дональд Трамп усвідомить безрезультатність своїх спроб залучити Путіна до співпраці і вирішить вжити більш рішучих заходів. Однак навіть у такому разі максимум, що можуть зробити США, це повернутися до стратегії Джо Байдена: надавати Україні військову допомогу, підтримувати її фінансово та ізолювати Росію. У Трампа немає додаткових важелів для впливу на Кремль. Навіть якщо він визнає помилковість своїх надій на покращення відносин з Москвою, світ просто повернеться до стану справ, який існував у листопаді 2024 року.

І це все ще за умови, що президент США зможе відкинути свої ілюзії. Важливо усвідомлювати, що ніхто не може дати нам гарантій щодо такого результату. Врешті-решт, Дональду Трампу вже 79 років. У такому віці люди зазвичай змінюються повільно, якщо взагалі змінюються. Він є в'язнем власного его та самооцінки, а будь-яке переосмислення можливе лише внаслідок кризових ситуацій або психологічних зламів, коли ти стикаєшся з наслідками неправильного вибору стратегії. Для деяких людей триматися за ілюзії виявляється простішим, ніж змінити свою поведінку.

Просто в такому випадку інші змушені будуть розплачуватися за його промахи.

Читайте також