Політичні новини України та світу

Опубліковано фінальну версію статуту Спеціального трибуналу, що стосується злочину агресії проти України.

Заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра повідомила у своєму пості на Facebook, що остаточна версія статуту Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України готова.

"І сьогодні можемо презентувати результат: Статут Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України -- готовий. Це історичне досягнення не лише для України, а й для всієї архітектури міжнародного права. Документ, який дає реальний шанс притягнути до відповідальності тих, хто розв'язав цю війну", - написала Мудра у Facebook.

Документ був розміщений на сайті Комітету міністрів Ради Європи. Ірина Мудра представила його основні пункти:

Ніяких привілеїв для агресорів.

Незважаючи на різноманітні позиції та складність переговорного процесу, Статут не містить жодної інформації про особисті імунітети. Навіть теперішні керівники держави-агресора, відомі як "Трійка", не зможуть уникнути відповідальності: вони можуть стати об'єктом обвинувальних актів, які прокурор Трибуналу має право публічно оголосити та передати судді для розгляду попередньої справи. Винесення вироку та заочне засудження стануть можливими лише після звільнення Трійки з їхніх посад.

Повністю міжнародна юрисдикція.

Трибунал наділений міжнародною правосуб'єктністю, а не є гібридною чи національною структурою. Це автономна установа міжнародного права, яка висловлюватиме позицію світу через призму міжнародних правових норм.

Агресивний злочин визначений однозначно.

Основу становить стаття 8 bis Римського статуту МКС, доповнена критеріями агресивної війни з резолюції 3314 Генасамблеї ООН. Поняття -- чітке. Відповідальність -- невідворотна.

Співпраця з МКС, а не конкуренція.

Спеціальний трибунал не підриває діяльність Міжнародного кримінального суду, а навпаки, доповнює її. Провадження можуть відбуватися одночасно, а якщо обвинуваченого передають до МКС, то розгляд справи в Трибуналі зупиняється.

Повноцінні заочні процеси.

Окреме досягнення України -- включення механізму in absentia. Це дає змогу отримувати вироки навіть без присутності обвинувачених (окрім чинної "Трійки" допоки вони на посаді) -- зокрема проти політичного та військового керівництва росії (а потенційно також білорусі та КНДР).

Юридичне встановлення правди.

Утворення Спеціального трибуналу є можливістю для першого офіційного міжнародного визнання агресії з боку Російської Федерації з 2014 року. Акти обвинувачення цього трибуналу стануть юридичним підтвердженням істини про те, хто ініціював цю війну, коли це сталося та яким чином. Це нагадує аналогічний процес, що відбувся в Нюрнберзі.

"Як людина, що протягом останнього року керувала процесом створення цього Трибуналу, я відчуваю до цього особливий зв'язок. Ми пережили безліч труднощів: сумніви, протидію, компроміси та політичний тиск. Проте, ми змогли зберегти найважливіше: Справедливість не знає кордонів і не визнає звань", - зазначила Мудра.

Як повідомлялося, у середу 25 червня очікується підписання Україною та Радою Європи угоди про створення Спецтрибуналу. У вівторок на позачерговому засіданні комітет міністрів РЄ мав уповноважити Генерального секретаря Ради Європи Алена Берсе підписати з Україною угоду про створення Спеціального трибуналу за злочин агресії РФ.

Читайте також