Політичні новини України та світу

Олег Слабоспицкий: Действия властей, направленные на ослабление роли Уполномоченного по защите государственного языка, вызывают серьезные опасения и являются недопустимыми. — Блоги | OBOZ.UA

На протяжении шести лет этот, без сомнения, знаковый законопроект оказал значительное влияние на развитие гражданского самосознания и укрепление национального единства украинского народа. Он способствовал защите прав украинцев на использование родного языка и гарантировал неотвратимость восстановления украинского языка в различных аспектах общественной жизни.

Следующий текст представлен на оригинальном языке:

Одним із основних механізмів для втілення цих завдань є Уповноважений із захисту державної мови - орган, який викликає ненависть у російських агресорів та прихильників "русского міра", і до якого тисячі українців звертаються за захистом своїх мовних прав.

Після недовгих спроб влади перетворити цю інституцію на формальну та неефективну, у липні 2020 року на посаду Уповноваженого було призначено Тараса Креміня, одного з авторів закону про мову. Він та його команда розпочали систематичну діяльність щодо захисту і зміцнення мовного законодавства, а також забезпечення контролю за порушеннями мовних прав українців. Їхня робота також була спрямована на підвищення значення української мови як в Україні, так і за її межами.

8 липня 2025 року закінчується п'ятирічний термін повноважень Уповноваженого. Згідно з статтею 50 закону про державну мову, Міністр юстиції, Міністр культури та стратегічних комунікацій, а також Уповноважений Верховної Ради України з прав людини повинні протягом трьох місяців до цієї дати подати уряду кандидатуру для призначення на цю посаду на новий термін.

Як нам стало відомо, ці посадові особи кулуарно, потай від громадськості, подали до Кабінету Міністрів кандидатури, придатність більшості з яких до виконання на належному рівні функцій Уповноваженого із захисту державної мови викликає серйозний сумнів. Ідеться про працівників академічних інституцій - фахівців у галузі фольклору та етнографії.

Ми навмисне не озвучуємо прізвища цих людей, бо не сумніваємося ні в рівні їхніх фахових знань у галузі фольклору та етнографії, ні в їхній щирій любові до української мови, пісні, звичаїв та традицій.

Але інституція Уповноваженого - це не про мовознавство, етнографію чи фольклор. Завданнями цієї інституції відповідно до статті 49 Закону про мову є:

1) охорона української мови в статусі державної.

2) забезпечення прав громадян України на отримання інформації та послуг державною мовою у сферах суспільного життя, визначених цим Законом, на всій території України, а також усунення перешкод і обмежень щодо використання державної мови.

Закон не без підстав зазначає, що на посаду Уповноваженого може претендувати громадянин, який "володіє досвідом у сфері правозахисту або у захисті державної мови та має відповідні ділові та моральні якості, а також освітній і професійний рівень, необхідний для виконання покладених на нього обов'язків".

Нам відомо, що дивний підхід до підбору та висунення кандидатур зовсім не є випадковістю чи недбалістю. На жаль, це наслідок втручання офісу Президента, який у найгірших традиціях "телефонного права" прагне реалізувати сценарій призначення "ручного" Уповноваженого, який через брак необхідного досвіду та невідповідність кваліфікаційним вимогам не зможе ефективно відповідати викликам у галузі захисту державної мови, що стоять перед Україною.

Ми розцінюємо ці дії як спробу навмисного нівелювання захисту державної мови, послаблення державної мовної політики в умовах, коли захист і утвердження української мови є надважливою складовою екзистенційної війни України проти російських агресорів.

Мовна політика та мовні інституції не повинні ставати предметом торгів у політичних маневрах.

Такий розвиток подій безумовно грає на руку Росії та її п'ятій колоні, провокуватиме активізацію проросійських сил, а також суспільне збурення через небажання влади ефективно захищати право громадян на власну мову у власній державі.

Ми закликаємо:

Заяву підписали: Рух "Простір волі".

Ініціатива на підтримку прав україномовних "І так зрозуміють!"

Мережа захисту національних інтересів України АНТС

Громадська організація "Вільні"

Громадянський рух "Відсіч"

Громадська організація "Не залишайся осторонь!"

Всеукраїнський рух "Єдині"

Проєкт "Вчи українською"

Українська гуманітарна платформа

ГО "Родинне коло загиблих героїв"

Всеукраїнське об'єднання "Вільні козаки"

Громадська організація "Кримський центр бізнесу та культурної взаємодії "Український дім"

Українська національна рада Донеччини та Луганщини

Асоціація української молоді в Україні

Ініціатива "Бойкот російського кіно"

Ініціатива "Відмова від російської популярної музики"

Громадський проект "Голка"

Громадський сектор Євромайдану

Читайте також