Політичні новини України та світу

Завжди пам'ятай про те, що не слід використовувати слово "ніколи", -- так Трамп прокоментував висловлювання канадського прем'єра про те, що його нація не підлягає продажу.

Лідери Канади та США провели зустріч, яку обидві сторони назвали плідною.

Прем'єр-міністр Канади Марк Карні у вівторок відвідав Білий дім для проведення своїх перших переговорів із Дональдом Трампом і прямо заявив президенту США, що Канада не продається, повідомило агентство Reuters.

Карні, який здобув перемогу на виборах 28 квітня, пообіцяв дати відсіч американським тарифам і спробам анексії. Після зустрічі він також повідомив, що попросив Трампа більше не називати Канаду публічно "51-м штатом".

В цілому Карні описав зустріч як продуктивну та повідомив, що учасники почнуть серйозні дискусії про нові відносини, які, за його словами, стали необхідними внаслідок введення мит.

Трамп, спілкуючись із представниками преси, охарактеризував зустріч як "чудову" і підкреслив, що між ним і Карні встановилися позитивні взаємини.

"Я впевнений, що наші зв'язки стануть надзвичайно сильними", -- зазначив Трамп.

Під час зустрічі з представниками ЗМІ в Овальному кабінеті обидва керівники виявили взаємну повагу, обмінюючись компліментами на камеру, а згодом провели закриту розмову.

Трамп підкреслив, що питання про можливе приєднання Канади до США не буде предметом обговорення, однак зазначив, що це могло б стати "відмінним союзом".

Карні рішуче відхилив пропозицію про анексію:

"Як вам відомо з галузі нерухомості, існують локації, які залишаються недоступними для продажу. Канада є однією з таких, і вона ніколи не стане об'єктом продажу," - зазначив Карні у бесіді з Трампом.

"Не варто вимовляти 'ніколи', не варто казати 'ніколи', -- зазначив Трамп."

Карні усміхнувся і тихо прошепотів: "ніколи, ніколи, ніколи, ніколи".

Трамп, чия митна політика викликала занепокоєння на глобальних ринках, повідомив, що під час зустрічі з Карні вони торкнуться "актуальних питань" — вказуючи на його думку, що США здатні функціонувати без канадських товарів. Цю позицію він детально розкрив під час бесіди в Овальному кабінеті.

Проте ця зустріч не загрожувала перетворитися на конфлікт, як це сталося під час напруженого візиту президента України Володимира Зеленського у лютому. Тоді той візит став попередженням для інших світових лідерів про труднощі, які можуть виникнути під час спілкування з Трампом.

"Попри всі обставини, наша дружба з Канадою залишиться незмінною. Канада займає особливе місце в моєму серці," — зазначив Трамп під час особистої бесіди з Карні, підкресливши, що США завжди стоятимуть на захисті Канади.

На фоні оцінок інвесторів стосовно візиту Карні до США канадський долар піднявся до майже семимісячного піку відносно американської валюти.

Ліберальна партія Карні обіцяла виборцям створити нові двосторонні економічні й безпекові відносини з Вашингтоном, а також диверсифікувати економіку, що сильно залежить від експорту до США.

"Ми зробили значні кроки вперед. Відбулися глибокі та конструктивні обговорення. Надалі заплановані зустрічі між міністрами та представниками урядів," -- зазначив Карні під час пресконференції, підкресливши, що наступна розмова з Трампом відбудеться на саміті G7 у Канаді в середині червня.

З огляду на ризики помилок і непередбачуваних реакцій з боку Трампа, полегшення серед канадських чиновників було очевидним. Один із високопоставлених членів делегації сказав агентству Reuters, що оцінює зустріч на "десять з десяти".

Перед візитом Карні знизив очікування щодо прориву в переговорах. Дійсно, коли Трампа запитали, чи може Карні сказати щось, що змусить його скасувати мита, той відповів: "Ні".

За словами джерела Reuters, під час обіду Карні сказав Трампу, що мита не мають сенсу.

Висловлення Карні щодо нових економічних взаємозв'язків викликали сумніви стосовно майбутнього Угоди США — Мексика — Канада (USMCA), яку Трамп підписав у ході свого першого терміну на посаді президента, але зараз від неї відходить. Перегляд цієї угоди намічено на 2026 рік.

Карні утримався від пропозицій кардинальних змін, заявивши лише, що деякі положення угоди потребують оновлення, тоді як Трамп назвав її "доброю" та "вигідною для всіх країн".

У повідомленні на своїй соціальній платформі Truth Social, що було опубліковане перед зустріччю з Карні, Трамп знову висловив своє незадоволення щодо комерційних зв'язків:

"Ми не зацікавлені в їхніх транспортних засобах, енергії чи деревині; нам не потрібні жодні їхні ресурси, окрім щирої дружби," -- зазначив він.

Під час обговорення Трамп вкотре висловив свою занепокоєність щодо, як він зазначив, "значного торговельного дефіциту США по відношенню до Канади". За даними 2024 року, торговельний баланс Канади за товарами становив 102,3 мільярда канадських доларів (74,25 мільярда доларів США), і цей показник здебільшого зумовлений експортом нафти до США.

Канада займає друге місце серед прямих торговельних партнерів США, поступаючись лише Мексиці, і є найзначнішим ринком для американських товарів. У минулому році обсяги торгівлі між цими країнами перевищили 760 мільярдів доларів.

У вівторок Міністерство торгівлі США оголосило, що в березні профіцит Канади в товарній торгівлі зі Сполученими Штатами досяг найнижчого рівня за останні п’ять місяців. Це сталося в той момент, коли нові мита, введені адміністрацією Трампа на імпорт сталі та алюмінію, почали діяти. Канадський експорт до США зменшився на 3,7 мільярда доларів, що стало другим найбільшим падінням за всю історію спостережень.

Читайте також