Політичні новини України та світу

Без обіцянок і вибачень - бесіда Зеленського з Трампом в умовах тиску ситуації.

Після повітряних атак по Україні 4 липня таки відбулася телефонна розмова президентів України та США. Обидва назвали її успішною. До того Трамп розмовляв з Путіним і визнав, що та бесіда не склалося.

Згідно з першим заявленням від Володимира Зеленського, Сполучені Штати та Україна планують співпрацю щодо забезпечення безпеки повітряного простору. Разом з Трампом вони узгодили організацію зустрічі експертів.

Зеленський підкреслив, що нашій державі необхідна гідна угода для досягнення миру, і Україна підтримує американські ініціативи. Він також зазначив, що Трамп має чітке уявлення про ситуацію на фронті.

Андрій Єрмак охарактеризував бесіду як "досконалий удар у гольфі", підкреслюючи "відкритість і щирість" Дональда Трампа.

Зеленський намагався особисто пояснити Трампу важливість ситуації та актуальні потреби України, зазначив політичний аналітик Дмитро Франчук у коментарі для Gazeta.ua. Він вважає, що бесіда проходила в стандартному діловому стилі.

"Трамп, ймовірно, виявив свою підтримку, проте без чітких зобов'язань. Експерт зазначив, що результат переговорів буде залежати від його особистих поглядів та політичних угод. Зовнішню політику, включаючи питання України, Трамп оцінює через призму вигоди та впливу на свої рейтинги."

Дмитро Франчук висловлює припущення, що основною метою обговорення може бути мирна угода, до укладення якої чинний президент США активно намагається залучити як Росію, так і Україну.

"Без сумніву, з його точки зору, така угода має бути вигідною насамперед США, отже, не відповідати інтересам України і виявитися взагалі неприйнятною для Києва", - розповідає аналітик.

Діюча адміністрація США не застосувала всі можливі важелі впливу на Росію, а, навпаки, вжила ряд поступок на її користь, зазначив Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні та теперішній експерт Центру міжнародної безпеки та співробітництва при Стенфордському університеті. Зокрема, мова йде про економічні компроміси.

На його думку, лише вилучення "заморожених" активів Росії за межами країни могло б забезпечити Україні можливість захищатися протягом кількох років, в той час як для Путіна тривання конфлікту призвело б до значних фінансових втрат. Отже, Стівен Пайфер вважає, що посередництво діючого президента США не матиме успішного результату.

"Я все ще надіюся, що він змінить свою думку. Підтримка Байдена була вигідною як для України, так і для США", - висловлює думку експерт.

Трамп нині на роздоріжжі, вважає експерт ГО" Інститут американістики" Олег Преловський. Голосування у Конгресі по "Великому і гарному законопроєкту" показало, що чинного президента США підтримують не всі республіканці. Історія з припиненням допомоги України стала поштовхом для виходу суперечностей у публічну площину.

Зрозумівши, що ситуація з скандалом ускладнюється, Трамп змушений був зв’язатися із Зеленським. Це підтверджується інформацією, яка стала відома завдяки витоку в NBC News 4 липня, де вказується, що рішення про тимчасове припинення допомоги Україні, ймовірно, було ухвалене виключно міністром оборони Пітом Хегсетом.

На думку Преловського, Трамп бачить, що немає сенсу далі розмовляти з Путіним, але не знає, що робити далі.

Дедалі менше у нього сподівань на особистісну дипломатію, "я, Трамп, я його переконаю", наголосив експерт, водночас президент США припиняє постачання зброї Україні, щоб дати шанс на щось, але і це "щось" не дає результату. І сам Трамп визнав це.

Ступінь розчарування серед республіканців настільки високий, що Преловський припускає: "можливо, до кінця року MAGA не матиме того ж впливу, як у 2024 та на початку 2025 років".

Нещодавня активність Ілона Маска може свідчити про серйозні проблеми Трампа в середовищі республіканців. Мільярдер вирішив провести опитування в мережі щодо можливості створення нової політичної сили під назвою "Америка".

Розмові Зеленського і Трампа передували обмін полоненими між Україною та РФ і відчутне пом'якшення риторики РФ, можливо, у відповідь на ймовірне послаблення санкцій для російської енергетики.

Після розмови Путіна з Трампом, яка була 3 липня, росіяни не коментували ймовірність їхньої зустрічі. Також було зафіксовано, що цілі "СВО" залишаються незмінними. А вже наступного дня речник диктатора Пєсков змінив акценти: зустріч Путіна з Трампом має бути ретельно підготовлена, а "СВО" триватиме доти, доки не з'явиться можливість саме політико-дипломатичним шляхом досягти її цілей.

Цілком ймовірно, що це стало результатом переговорів президента Франції Емманюеля Макрона з Дональдом Трампом, які відбулися лише за кілька годин до атак на Київ. Крім того, 3 липня Макрон також спілкувався з принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бен Салманом. А вже 4 липня Сергій Лавров відвідав Саудівську Аравію, де підкреслив, що Росія не прийме вирішення конфлікту в Україні, якщо не будуть враховані її законні інтереси в сфері безпеки.

У цілому, це виглядає як новий виток "човникової" дипломатії, що виникає на фоні обговорень щодо останньої версії мирної угоди. Це не перший випадок, і, на жаль, не останній.

Читайте також