Політичні новини України та світу

Нейтралітет на шкоду економіці: Швейцарія втрачає оборонні контракти через обмеження на реекспорт озброєнь.

Як жорстка стратегія нейтралітету поставила під загрозу конкурентні позиції сектору.

Завдяки законодавству, яке регулює нейтралітет, Швейцарія заборонила реекспорт своєї військової техніки до України, що призвело до суттєвих фінансових втрат для її оборонного сектора. Як повідомляє Reuters, кілька європейських держав ухиляються від придбання швейцарських озброєнь через ці обмеження.

За даними Державного секретаріату з питань економіки (SECO), експорт зброї зі Швейцарії знижується вже другий рік поспіль. У 2023 році він впав на 27%, а у 2024-му - ще на 5%. Представник галузевої асоціації Swissmem Маттіас Цоллер заявив, що чинні закони не дозволяють швейцарським компаніям укладати вигідні контракти.

Внаслідок цього Німеччина, яка раніше була головним споживачем швейцарської військової техніки, виключила швейцарські фірми з певних оборонних тендерів. Крім того, Данія і Нідерланди вирішили не робити нових замовлень.

"Європа збільшує витрати на оборону, а Швейцарія залишається осторонь. Це катастрофа не лише для оборонної промисловості, а й для обороноздатності країни", - наголосив Цоллер.

Згідно з законодавством Швейцарії, яке регулює питання військових матеріалів, постачання зброї безпосередньо до країн, що перебувають у стані збройного конфлікту, заборонено. Також заборонено реекспорт такої зброї. Це стало причиною, чому Німеччина не змогла передати Україні зенітні боєприпаси.

Влада Швейцарії нині розглядає можливість пом'якшення цих обмежень у "надзвичайних обставинах" та запровадження п'ятирічного обмеження на заборону реекспорту. Водночас Swissmem вважає, що цих заходів недостатньо для збереження конкурентоспроможності оборонної галузі країни.

Читайте також: Ісландія перерахувала понад €2 млн на підтримку української енергетики

Перегляньте також:

Читайте також