Загроза для Мерца. Трамп вже підтримав нового канцлера Німеччини - Politico.

Нездатність Фрідріха Мерца отримати необхідну кількість голосів у парламенті для здобуття посади канцлера під час першого голосування у вівторок викликала шок у політичних колах країни й виявила серйозні виклики, з якими він тепер має справу, попри обіцянку стати сильним лідером для Європи. Хоча в другому голосуванні того ж дня Мерц все ж досяг успіху, його канцлерство почнеться з підкресленою вразливістю та ослабленістю, на думку європейської редакції Politico.
Як повідомляє джерело, США, які протягом багатьох років були найважливішим і найсильнішим союзником Німеччини, постійно ставили під загрозу позиції Мерца. Здається, що адміністрація Дональда Трампа має намір ще більше підірвати його вплив, надаючи підтримку його основним політичним противникам - ультраправій партії "Альтернатива для Німеччини" (АдН).
Навіть у проміжку між його виборчою перемогою в лютому та офіційним вступом до влади, як зазначає Politico, популярність Мерца різко впала. Це сталося через постійні атаки з боку АдН, яка має намір стати провідною опозиційною силою в парламенті. Можливо, Мерц не очікував, що АдН отримає підтримку від адміністрації Трампа.
Після того, як федеральна внутрішня розвідка Німеччини минулого тижня класифікувала АдН як "доведену" екстремістську організацію - визначення, яке підживлює давню внутрішню дискусію про можливу заборону АдН згідно з положеннями німецького законодавства, призначеними запобігти повторенню нацистського минулого - партія отримала підтримку від найвищих членів кабінету Трампа.
Екстремістське визначення було "тиранією під маскою" - заявив державний секретар США Марко Рубіо в дописі в X. "Справді екстремістською є не популярна АдН, а смертельна політика відкритих кордонів, яку проводить істеблішмент і якій протистоїть АдН", - додав він. Віцепрезидент США Джей Ді Венс підтримав цю думку, заявивши, що "німецький істеблішмент" фактично відбудовує Берлінську стіну.
Мерц є частиною німецького політичного істеблішменту, котрий зазнав критики з боку Рубіо та Венса. Попри обіцянку запровадити жорсткі заходи щодо міграції, він відмовився укладати коаліцію з антиміграційною партією АдН, яка зайняла друге місце на виборах у лютому (це найкращий результат ультраправих у повоєнній історії Німеччини), оскільки вважає цю партію занадто радикальною. Натомість Мерц обрав співпрацю з лівоцентристською Соціал-демократичною партією, яка показала найгірший результат на національних виборах з XIX століття.
На думку Politico, це ставить Мерца в унікально ризиковану політичну позицію. В умовах зростання впливу ультраправих він опиняється на чолі коаліції слабнучих мейнстрімних партій, які колись домінували в політичному ландшафті Німеччини. Його коаліційний уряд центристських партій матиме одну з найменших парламентських більшостей після Другої світової війни - лише 52 % місць.
Центристські уряди, сформовані з СДПН та консервативного блоку Мерца, давно отримали титул "великих коаліцій" завдяки своїй значній більшості. Однак у цій "великій коаліції" Мерца немає нічого гідного, адже це найслабкіше партнерство в історії, яке ставить консервативного лідера під загрозу звинувачень у тому, що він очолює залишки від згасаючої системи.
У цій ролі фактичного лідера нестійкого істеблішменту Мерц виявляється особливо вразливим до критики з боку АдН. Як зазначає видання Politico, керівники партії постійно намагаються змалювати Мерца як прихованого лівого, посилаючись на його відмову від співпраці з ними та на рішення прийняти фінансування під заставу боргу після виборчої перемоги, що повністю суперечить його риториці під час кампанії.
АдН, здається, вже отримує користь від цієї динаміки. Партія зросла в опитуваннях, тоді як консервативна ХДС Мерца втрачає позиції. Постійна підтримка АдН з боку адміністрації Трампа може ще більше дестигматизувати партію в Німеччині та підсилити наратив АдН про те, що вона стала несправедливою мішенню політичних переслідувань.
"Оскільки АдН в даний час займає лідируючу позицію в опитуваннях, вони прагнуть придушити опозицію та обмежити свободу висловлювань", - зазначила співголова АдН Аліса Вайдель у своєму повідомленні на платформі X у відповідь на Рубіо.
У понеділок Мерц висловив свою позицію, зазначивши, що вважає "недопустимим" призначення лідерів АдН на керівні посади в парламентських комітетах, особливо враховуючи те, що партія класифікується як екстремістська в контексті внутрішньої безпеки. Таким чином, він закрив дискусію, яку його власний лідер парламентської фракції ініціював минулого місяця, пропонуючи радикальні зміни в підході консерваторів до взаємодії з крайніми правими.
На думку Домініка Толксдорфа, експерта з трансатлантичних відносин у Німецькій раді з міжнародних відносин, підтримка Сполучених Штатів для АдН може виявитися більш значущою, ніж інші виклики, з якими стикається трансатлантичний альянс.
"Це серйозна проблема для Мерца, що є не менш важливою, ніж численні інші питання, які ми нині обговорюємо, зокрема, торгівлю, НАТО та ситуацію в Україні", - підкреслив він. "Якщо адміністрація Трампа вирішить, вона може використати звинувачення в придушенні АдН як інструмент тиску на уряд Німеччини. Як новий уряд впорається з цим зовсім новим викликом у найближчі місяці - питання, яке викликає великі сумніви", - зазначив Толксдорф, оцінюючи ситуацію.
Як зауважує Politico, Мерц зобов'язався взяти на себе більшу керівну роль у Європі, але його внутрішня слабкість, ймовірно, завадить йому це зробити. Напередодні невдалого першого голосування у вівторок він вже у середу планував відвідати Варшаву та Париж, щоб відродити так званий Веймарський трикутник Польщі, Німеччини та Франції - неформальний альянс, який він вважає ключовим для просування більш рішучої європейської оборонної політики.
Численні європейці "очікують, що ми знову зробимо значний внесок у розвиток європейського проекту", - зазначив Мерц у Берліні в понеділок. "Ми перебуваємо в епоху суттєвих змін і серйозних потрясінь... Тому ми усвідомлюємо, що це дійсно наш історичний обов'язок - забезпечити успіх цієї коаліції".
Коли Мерц переслідує цю мету, одне стало зрозумілим: адміністрація Трампа працюватиме проти нього, завершує Politico.