Новий канцлер Німеччини: хто є Фрідріх Мерц?

Наразі становище Фрідріха Мерца (Friedrich Merz), який виступав кандидатом у канцлери від блоку консерваторів ХДС/ХСС, і переміг на парламентських виборах у Німеччині у лютому, можна порівняти з очікуванням у приймальні. А нинішній політичний та медійний статус Мерца - щось на кшталт "майже канцлер". У вівторок, 6 травня, це має остаточно затвердити Бундестаг.
Для Мерца призначення на посаду канцлера стане кульмінацією його унікальної політичної кар'єри, водночас представляючи собою новий виклик і крок у невідомість. На момент обрання він, у свої 69 років, ніколи не займав керівних посад, що передбачають політичну відповідальність. Мерц не був ні міністром, ні прем'єр-міністром жодної федеральної землі, і навіть не очолював адміністрацію жодного невеличкого міста. Однак після цього призначення він стане найстаршим канцлером Німеччини з часів Конрада Аденауера, який обіймав цю посаду з 1949 по 1963 рік.
Уперше в своєму житті Мерц взяв участь у переговорах між партіями, що стосувалися формування нової урядової коаліції. Це не залишилося без уваги медіа, які та окремі учасники переговорів, що залишилися неназваними, не забули вказати на його недостатній досвід у цій сфері. На відміну від лідерів СДПН Ларса Клінґбайля та Саскії Ескен, а також голови ХСС Маркуса Зедера, які вже мають значний досвід у політичних баталіях і знають, як вести суперечки, Мерц лише починає свій шлях у цій ролі. У майбутньому, як прем'єр, він очолить коаліцію, що складається з трьох партій, і йому доведеться виступати в ролі посередника.
Ознайомтеся також з темою: Яким чином Трамп і Путін можуть впливати на зовнішньополітичні рішення нового німецького уряду.
Фрідріх Мерц є затятим прихильником трансатлантичних відносин і підтримує ідеї Європейського Союзу. "Трансатлантик, друг Європи і реформатор" - так називає його журнал німецьких економічних кіл Wirtschaftswoche. На думку журналістів видання, Мерц, "можливо, саме той, хто потрібний у наш час". Мерц був членом Європейського парламенту з 1989 до 1994 року. Потім 15 років - з 1994 по 2009 роки - він був депутатом Бундестагу, заступником голови парламентської фракції, а потім і очолював її. Але у внутрішньопартійній боротьбі за владу він програв тоді своїй конкурентці Анґелі Меркель (Angela Merkel).
Мерц — юрист, який спеціалізується на економічних питаннях, родом із Зауерланду, регіону в Північному Рейні - Вестфалії, розташованому на схід від Рурської області. Цей регіон відомий своїм середнім класом та консервативним католицизмом. Можливо, саме тому Мерц виявляє значно більшу консервативність у своїх поглядах, ніж його попередниця з Східної Німеччини, Ангела Меркель, яка є доктором фізичних наук. Раніше Мерц був одним із найближчих соратників покійного консервативного політика Вольфґанґа Шойбле, котрий понад 50 років служив у німецькому парламенті і запам'ятався своєю жорсткою позицією під час фінансової допомоги Греції та інших країн Єврозони, які опинилися на межі банкрутства.
Після того, як Мерц вирішив не брати участь у виборах до Бундестагу у 2009 році, він переключився на бізнес-кар'єру. З 2016 по 2020 рік він обіймав посаду голови наглядової ради Blackrock, найбільшої в світі компанії з управління активами, в Німеччині. Протягом цього періоду він часто відвідував Сполучені Штати з діловими візитами.
У 2021 році Мерц знову вирішив взяти участь у парламентських виборах і здобув місце в Бундестазі. Тепер він стане новим канцлером, змінивши Олафа Шольца на цій посаді. Його стиль спілкування іноді є більш відкритим і прямим, ніж у Шольца. Мерц регулярно згадує про свої зв’язки з європейськими лідерами, які він підтримує протягом кількох місяців, включаючи вечері з Еммануелем Макроном у Єлисейському палаці та переговори в Берліні та Брюсселі. Крім того, він планує відвідати США для зустрічі з президентом Дональдом Трампом ще до початку літніх канікул.
Дізнайтеся також: ЗМІ повідомляють, що Фрідріх Мерц має намір приїхати в Україну в травні.
За тиждень до великодніх свят Фрідріх Мерц розповів у годинному телевізійному інтерв'ю на каналі ARD про подальшу військову допомогу Україні, заступивши за "червону лінію", про яку знову і знову нагадував Шольц чи не до останнього дня перебування на посаді. За кілька годин до цього інтерв'ю російська армія завдала ракетного удару по Сумах. Внаслідок цього загинули десятки мирних жителів.
Мерц назвав це "серйозним воєнним злочином" і пообіцяв Києву постачання далекобійних крилатих ракет TAURUS, які могли б допомогти Україні та створити проблеми для Росії. Він і раніше говорив, що зробить це лише за узгодженням з європейськими партнерами. Проте британці, французи та американці вже постачають ЗСУ крилаті ракети. Якщо постачання TAURUS буде схвалено союзниками, "то Німеччина має взяти у цьому участь", сказав Мерц.
Він підкреслив, що "українська армія повинна перейти від оборонних позицій до активних дій - наразі вона лише реагує на удари з боку Росії". Проте важливо, щоб армія мала можливість "впливати на певні аспекти цього процесу", що дозволить їй змінити ситуацію на фронті. Мерц також прямо зазначив, що одним із таких кроків може бути знищення Кримського мосту, який є ключовим зв'язком між Росією та анексованим Кримом. Його риторика та рішучість чітко контрастують із позицією його попередника. Олаф Шольц завжди виступав проти постачання TAURUS, вважаючи, що це може призвести до ескалації конфлікту.
Втім, можливі поставки TAURUS, які в Німеччині схвалюють не всі, - лише один із елементів, який на тлі масштабних потрясінь у Німеччині та на світовій арені дещо знизив довіру до Фрідріха Мерца. Популярності лідеру ХДС коштувало й порушення ним низки передвиборчих обіцянок.
У кінці 2024 року, протягом кількох місяців, Мерц та інші члени консервативного блоку неодноразово підкреслювали у Бундестагу та в рамках передвиборчої кампанії критичну важливість "боргового гальма", яке діяло в Німеччині, закликаючи федеральний уряд дотримуватися фінансової дисципліни. Проте ситуація змінилася після початку попередніх переговорів про коаліційну угоду між СДПН і ХДС/ХСС. У середині березня Бундестаг (в старому складі) та Бундесрат ухвалили рішення, яке стало історичним для Німеччини. Воно передбачало фактичне скасування верхньої межі витрат на оборону. Додатково, був схвалений фінансовий пакет на суму 500 мільярдів євро, призначений для поліпшення інфраструктури країни. Багато хто сприйняв це як скасування "боргового гальма", яке консерватори обіцяли зберігати під час виборчої кампанії.
Сам Мерц, а також представники консервативних та соціал-демократичних партій, які домовилися про формування правлячої коаліції, стикаються з тиском з боку ультраправої політичної сили "Альтернатива для Німеччини" (АдН), яка на федеральному рівні визнана як правоекстремістська. Експерти відзначають, що зростання впливу цієї партії на останніх виборах змусило коаліційних партнерів включити до угоди положення про посилення контролю над біженцями та покращення внутрішньої безпеки.
Що стосується АдН, то всього за кілька днів до виборів до Бундестагу Мерц спровокував великий скандал. Під час голосування з питань міграційної політики в німецькому парламенті він намагався переконати правлячу коаліцію, яка вже не мала більшості, підтримати його ініціативу щодо посилення міграційних заходів, що виникла після ножової атаки в Ашаффенбурзі. Однак, не отримавши підтримки від уряду, ХДС/ХСС все ж вирішила винести свою пропозицію на голосування, знаючи, що для її схвалення необхідно залучити голоси ультраправих. Так і сталося: за ініціативу проголосували ХДС/ХСС, ВДП та АдН. Багато спостерігачів були шоковані, що Мерц порушив політичне табу і зруйнував власноруч вибудувану "брандмауер" - адже раніше ХДС прийняла резолюцію, що забороняє будь-які форми співпраці з АдН.
У Німеччині деякі соціологічні дослідження вперше показують, що партія "Альтернатива для Німеччини" випереджає за популярністю партію Мерца. Однак, здається, це його не турбує. У бесіді з журналістами телеканалу ARD він підкреслив, що не слідкує за результатами опитувань щодня. "Перед нами стоять серйозні виклики", які вимагають адекватних рішень, зазначив Мерц.
У своєму посланні до громадян країни напередодні великодніх свят, він висловив бажання, щоб Німеччина знову стала "більш сміливою і впевненою в собі": "Ми - величезна нація, де понад 80 мільйонів людей живуть, працюють і дбають про свої родини". Варто зазначити, що це звернення Мерца стало сміливим кроком, оскільки, як зазначили німецькі ЗМІ, воно не відповідає традиціям політичної культури Німеччини. Зазвичай лише новообраний канцлер має право виступати з подібними посланнями до народу.