За кожну гривню, яка повертається до державного бюджету, Національне антикорупційне бюро України витратило 12 гривень. Експерт виступив з пропозицією ліквідувати це неефективне відомство.

Національне антикорупційне бюро України слід ліквідувати через значні витрати на його функціонування при вкрай низькій результативності, численні невдачі, затягнуті розслідування, маніпуляції з експертними висновками та постійні корупційні скандали серед детективів. Таку позицію висловив політичний аналітик Олег Постернак.
"Великі видатки за низької віддачі помножені на професійну неефективність детективів, разом з безініціативністю, сумнівними експертизами та корупційними скандалами працівників. Все це - сьогоднішнє НАБУ. І йому потрібні радикальні заходи. Перший крок - розформувати Бюро та створити нову антикорупційну систему роботи. Інакше діла не буде", - наголосив Постернак.
Він пояснив на фактах, чому НАБУ слід розформувати. По-перше, через низьку економічну ефективність.
"За 10 років існування Бюро держава витратила на нього понад 10 млрд грн. Тоді як загальна сума стягнень за рішеннями судів у справах, які вело НАБУ у 2015-2025 рр., становить +/-800 млн грн. Тобто на кожну 1 гривню, повернуту в бюджет країни, НАБУ витратило... 12 (!) гривень! Вражаюча "ефективність", - обурився експерт.
По-друге, він звернув увагу на недостатню ефективність роботи детективів.
Протягом минулого року НАБУ ініціювало 669 кримінальних справ, що в середньому складає 2-3 справи на одного детектива. Для порівняння, слідчий ДБР може одночасно працювати над 300-1000 справами. Водночас лише 30% осіб, яких підозрюють у справах, що розслідуються детективами НАБУ, є чиновниками або представниками влади. У зв'язку з цим, у своєму звіті, присвяченому 10-річчю роботи Бюро, Transparency International Ukraine наполегливо рекомендує оптимізувати ресурси, акцентуючи увагу на розслідуваннях топкорупції та системної корупції, - зазначає експерт.
Крім цього, Постернак зазначив, що НАБУ не проявляє активності та затягує процес розслідування.
"Більшість справ, які розслідує Бюро, насправді ініційовані не ним, а зазвичай надходять з інших установ, таких як Державне бюро розслідувань чи Національна поліція. В цілому, 77% усіх корупційних злочинів в Україні розслідує саме Національна поліція. Хоча детективи НАБУ відомі своїми резонансними викриттями високопосадовців, їм часто не вистачає навіть десяти років, щоб довести свої справи до вироку", - підкреслив він.
Експерт підкреслив проблеми, пов'язані з ненадійними експертизами, які стали причинами провалу резонансних справ, зокрема "Ротердам+" та справи Омеляна.
"Зокрема, мова йде про "Міжнародну експертно-правову групу", яка отримала замовлення на проведення оцінки ринкової вартості земельних ділянок. Однак, КВЕДи, за якими вона зареєстрована, не включають можливість здійснення такої оцінки. Цікаво, що діяльність, пов'язана з астрологією та спіритизмом (і це не жарт!) - має місце, а от оцінка вартості земельних ділянок - ні", - зазначив він.
Він також зазначив, що діяльність НАБУ постійно супроводжується численними скандалами, в яких фігурують детективи. Мова йде про сумнівні угоди з елітними житловими приміщеннями, які переписуються на родичів і декларуються за заниженими цінами, дорогі автомобілі, що також мають занижену вартість, маніпуляції з криптовалютою, спроби вирвати родичів з-під тюремного покарання та приховане російське громадянство членів сім'ї, а також системну корупцію.
Отже, він вважає, що ліквідація НАБУ є шансом заощадити фінанси для потреб армії.
"Україна постійно потребує грошей для фінансування армії. Щоб їх стало більше, ми можемо або скоротити якісь видатки, або підвищити податки. Зрозуміло, що ніхто з нас не хоче збільшення податків, особливо у цей непростий час. Залишається скорочення видатків - за рахунок неефективних структур, які сьогодні зжирають бюджетні мільярди. І перший претендент на це - НАБУ, неефективність роботи якого вже є очевидною навіть міжнародним експертам", - підсумував Постернак.