Політичні новини України та світу

"Зеленський закликав Європейську раду бути обережними, адже Путін прагне побачити роздроблену Європу."

26 червня, у четвер, президент Володимир Зеленський виступив перед Європейською Радою. Він висловив вдячність усім членам Ради за запрошення України до участі в даному заході.

У своєму виступі президент підкреслив, що не слід забувати, що війна, яку Росія розв'язала в Європі, досі триває. Він зазначив, що в Москві продовжують існувати плани посилити тиск на Україну, а також на європейські країни і сам Європейський Союз. Зеленський вважає, що Путін прагне бачити розділену Європу, в якій маргінальні сили здобувають вплив і виступають не за єдність, а за розкол.

"Перш за все, хочу висловити вдячність усім, хто підтримує наш народ та нашу боротьбу проти російських агресій. Саме тому Росія готова підтримувати будь-які сили, незалежно від їхньої радикальності, які прагнуть ослабити Європу зсередини. Багато з вас ясно усвідомлюють цю загрозу і активно їй протистоять. Як результат, сучасна Європа є набагато сильнішою, ніж була п’ять років тому. Це ілюструє, як важлива наша єдність", - підкреслив президент.

Основні тези звернення Володимира Зеленського

Світ переживає очевидну нестабільність. Проте Європейський Союз залишається потужною глобальною силою, здатною захищати і відстоювати європейські цінності та інтереси. Він виконує важливу роль у запобіганні подальшого розширення війни, яку веде Росія, і в сприянні досягненню миру. Без підтримки Європи це було б неможливо. Тому я висловлюю вдячність за вашу допомогу. Україна готова до справедливого миру та до припинення вогню. Саме Росія блокує цей процес. Тому важливо посилити тиск на неї.

- Санкції проти Росії залишаються одним із найефективніших інструментів для обмеження її агресії. Зараз потрібен справді сильний 18-й пакет санкцій ЄС проти Росії. Ключовими цілями мають бути торгівля нафтою Росії, її тіньовий танкерний флот, російські банки та інші фінансові установи, а також будь-які ланцюги поставок, які доставляють обладнання або деталі для виготовлення зброї. Деякі європейські компанії досі надсилають критично важливі компоненти до Росії. Вони потрапляють у ракети та іншу зброю, яка використовується для вбивства українців. Ми ідентифікуємо ці матеріали та передамо докази вашим командам. Будь ласка, зверніть на це увагу.

Ми також повинні розглянути можливість розширення санкцій не лише на російські танкери, а й на їхніх капітанів, а також на термінали, які Росія використовує для транспортування своєї нафти. Військові амбіції РФ зростають разом із їхніми доходами від нафти. З часом стало очевидно, наскільки деякі європейські країни все ще залежать від російських енергоресурсів. Ми усвідомлюємо цю ситуацію і діємо обережно, враховуючи наше партнерство з ЄС. Проте, на жаль, ми не завжди відчуваємо таку ж підтримку у відповідь, коли мова йде про потреби України. Особливо прикро чути різку критику та політичний тиск з боку деяких лідерів, тоді як наша повага до норм ЄС дозволяє російській нафті продовжувати надходити. Усі ми маємо задуматися над цим питанням. Або ми всі дотримуємося єдиних стандартів ЄС, або переваги для всіх будуть зменшені.

Факти говорять самі за себе: щоб зменшити прагнення Росії до військових дій, необхідно знизити її прибутки від нафти. Тому важливо підтримати ініціативи, спрямовані на зменшення цінової межі на російську нафту. Обмеження на рівні 45 доларів може стати кроком до миру. Проте для досягнення справжнього та сталого миру потрібно встановити ціну в 30 доларів за барель, щоб позбавити Росію можливості фінансувати свою агресію.

- По-друге. Передбачуваність вашої підтримки.Передбачуваність - один із найважливіших ресурсів у сучасному світі. Росія чинить тиск через непередбачуваність та хаос. Ми ж, з іншого боку, повинні забезпечити стабільність та надійність нашої оборони від російської агресії.Це означає продовження заморожування російських активів та продовження використання цих заморожених активів для фінансування потреб України.

Ми високо цінуємо програму SAFE ЄС "Дії безпеки для Європи" і вважаємо, що Україні слід стати її невід'ємною частиною. Ми володіємо найсучаснішими знаннями, перевіреними в бойових умовах, щодо ефективності різних видів озброєння. Україні необхідно брати участь у спільних оборонних закупівлях як з європейськими виробниками, так і з українськими компаніями. Наша оборонна промисловість має потенціал функціонувати як єдина система, що забезпечує безпеку для всієї Європи. І це неминуче відбудеться.

Недавня зустріч НАТО яскраво продемонструвала, що Сполучені Штати залишаються відданими Європі. Проте вони очікують, що європейські країни щороку збільшуватимуть свої оборонні потенціали. Найефективніший шлях до цього — діяти спільно. Фінансова підтримка залишається критично важливою для нас. Кожен з вас розуміє, що війна призводить до бюджетних дефіцитів, і в умовах постійних атак з боку Росії жодна європейська нація не зможе самостійно подолати ці виклики. Ми сподіваємось на вашу безперервну підтримку для покриття наших фінансових потреб, особливо у наступному році.

Приєднання України до Європейського Союзу

Україна дотримується всіх своїх зобов'язань у процесі інтеграції до Європейського Союзу. Ми щиро маємо на увазі виконання всіх вимог, включаючи ті, що стосуються наших сусідів. Тому було б справедливо отримати чіткі та підтримуючі сигнали від ЄС у відповідь на наші зусилля - сигнали, які визнають досягнення України. Зараз Україні необхідний ясний політичний сигнал, що підтверджує її рішучість на європейському шляху, а також підтвердження того, що Європа дотримується своїх зобов'язань.

Будь-яка затримка з боку Європи на даному етапі може створити глобальний прецедент, викликаючи сумніви у словах та зобов'язаннях цієї частини світу. Ми виконуємо свої зобов'язання, і цілком справедливо очікувати позитивної реакції. Тож відкриття першого кластера "Основи" в процесі переговорів може стати не лише технічним рішенням, але й політичним кроком, що визначатиме подальшу інтеграцію України з Європою.

"Прошу вас підтримати нашу ініціативу. Наша команда активно готується до всіх викликів цього року. Хочу підкреслити, що те, про що ми ведемо розмову, виходить за межі політики та процедур. Це питання, яке надихає, підтримує і надає сили чоловікам і жінкам, що захищають свої родини та нашу незалежність від агресії Росії. Сили ваших рішень визначають наш захист і наближають нас до завершення цієї неспровокованої війни. Будь ласка, тримайте це в умі. Дякую!" - підсумував своє звернення президент України.

Напередодні, 25 червня, президент Європейської ради Антоніу Кошта підкреслив, що Росія, як країна-агресор, є найзначнішою загрозою для глобального миру. Він зазначив, що продовження військової агресії російських військ в Україні "підриває міжнародний порядок, заснований на правилах". Крім того, Росія виступає міжконтинентальною державою, яка створює небезпеку як для Європи, так і для Тихоокеанського регіону, а її керівництво не підтримує ініціативи США щодо встановлення миру.

25 червня, у середу, президент Володимир Зеленський підписав у Страсбурзі угоду з Радою Європи про заснування Спеціального трибуналу для розслідування агресивних дій Російської Федерації проти України. Ця інституція має велике значення для встановлення справедливості.

Читайте також