МОЗ повинно вжити необхідних заходів для забезпечення стабільності цін у аптечній мережі, -- Інна Іваненко.

Фармацевтична реформа в Україні, яка стартує на початку 2025 року, має на меті забезпечити більшу прозорість та доступність цін на медикаменти, а також зміцнити контроль за їхньою якістю. У рамках цієї реформи буде створено новий державний орган контролю (ОДК), який відповідатиме європейським стандартам, і його запуск заплановано на 1 січня 2027 року.
У той же час реформа стикається з критикою і спірними питаннями, а заплановані результати, зокрема зниження вартості медикаментів, поки що не реалізовані. В результаті цього постраждалі – пацієнти. Щоб дізнатися більше про ситуацію з доступністю ліків, цінами в аптеках та необхідними заходами з боку держави, "ФАКТИ" звернулися до Інни Іваненко, виконавчої директорки благодійного фонду "Пацієнти України".
Які трансформації відбулися в діяльності Фонду з моменту початку повномасштабного вторгнення: які нові категорії пацієнтів та напрямки підтримки були впроваджені?
До початку повномасштабного вторгнення Фонд зосереджував свої зусилля на адвокації системних змін у сфері охорони здоров'я, зокрема в питанні доступу до лікування. Ця мета залишається для нас пріоритетною, адже основна місія Фонду полягає в забезпеченні доступності лікування для всіх. Однак війна внесла численні виклики, зокрема для системи охорони здоров'я, на які ми змушені реагувати. Наприклад, ми відвідали деокуповані регіони після їх звільнення і стали свідками руйнувань медичних закладів, де людям не було де отримати допомогу. У цей час закордонний донор оголосив конкурси на гранти для відновлення. Ми вирішили скористатися цією можливістю і виграли грант, що дозволило нам відновити та відремонтувати 46 закладів первинної медичної допомоги в деокупованих районах. Це є важливим внеском у відновлення країни, адже ми прагнемо забезпечити можливість людям повертатися до своїх домівок та отримувати якісну медичну допомогу, відчуваючи себе в безпеці.
Цей досвід відновлення надав мені можливість реалізувати свої навички на новому рівні, коли я стала головою Ради з відновлення "Охматдиту". Тепер я контролюю процес відбудови національної клініки, забезпечуючи його прозорість, підзвітність та виключаючи будь-які зловживання.
Ще один з наших важливих напрямків — естетична хірургія для захисників, які отримали травми голови та шиї. Ми активно працюємо над залученням провідних хірургів зі США та Канади до України, щоб вони ділилися своїм досвідом з нашими медиками. В Івано-Франківській обласній лікарні вже проходить п’ята місія, під час якої іноземні спеціалісти навчають українських хірургів виконувати складні операції. На даний момент було прооперовано більше ніж 160 пацієнтів. Наступна місія запланована на жовтень.
Які ще актуальні виклики вирішує Фонд?
- Це реагування на потреби медичних установ у ліках, які вони не можуть оперативно забезпечити. Наприклад, коли стаються серйозні прильоти, коли дуже багато поранених цивільних в одному місті. Ми буквально за один день збираємо критичні лікарські засоби й направляємо їх туди, де це потрібно. Лікарні це знають, ми на зв'язку і дуже швидко закриваємо такі потреби, коли власних запасів бракує.
Гуманітарний штаб займається забезпеченням військових частин і стабілізаційних пунктів медикаментами по всій лінії конфлікту. Ми також закуповуємо радіоелектронні засоби боротьби (РЕБ) для медичних бригад, щоб захистити медиків, які займаються евакуацією поранених. Водночас, ми співпрацюємо з організаціями, що представляють пацієнтів, і на їхні запити надаємо ліки для критично хворих людей, які не мають доступу до необхідного лікування, особливо в умовах затримок державних постачань.
Чи долучаєтеся ви до роботи гарячих ліній, гуманітарних ініціатив, а також участі в кампаніях з евакуації та реабілітації пацієнтів?
Питання евакуації пацієнтів перебуває під контролем Міністерства охорони здоров'я, яке реалізує відповідні програми. Втім, у 2022 році, у відповідь на виклики війни, ми на базі "Пацієнтів України" запустили потужну ініціативу під назвою "Реабілітація травм війни в Україні". Наразі ми працюємо над її розвитком. Це, по суті, створення національної системи фізичної реабілітації, яка відповідала б міжнародним стандартам. Усі усвідомлюють важливість відновлення наших громадян, і Міністерство охорони здоров'я активно бере участь у цьому процесі.
Ми, спільно з партнерами з міжнародних організацій та урядів європейських держав, закуповуємо реабілітаційне обладнання для лікарень. Також ми займаємося короткостроковим навчанням мультидисциплінарних команд реабілітологів і працюємо над вдосконаленням системи освіти в області реабілітації та протезування. Це означає, що ми співпрацюємо з університетами, адаптуючи навчальні програми для фахівців до сучасних міжнародних стандартів. Наразі ми запускаємо нову програму для спеціалістів з мовлення, оскільки їхня кількість є недостатньою.
Розпочинаємо процес розвитку реабілітації в громадах на обласному рівні та поступово будемо переходити до міського, маленьких містечок і селищ. Послуги реабілітації повинні бути доступні для пацієнтів у їхніх населених пунктах, а не лише в обласному центрі.
-- Тобто ваша сфера діяльності розширилася значно. А як це відображається на основній діяльності Фонду?
-- Як я вже казала, адвокація, як наш головний напрямок, зберігається. Над цим працює окрема команда і основна увага наша зосереджена на забезпеченні доступності лікарських засобів, які закуповувалися за кошти державного бюджету в лікарнях.
Досить часто пацієнти скаржаться, що їм доводиться самостійно шукати та купувати медикаменти, які, згідно з законом, повинні бути забезпечені державою. Проте не завжди вдається знайти ці ліки на українському ринку. Яка ж основна причина нестачі медикаментів?
Ця ситуація є надзвичайно серйозною і тісно пов'язана з нестачею державного фінансування, причини якої всім зрозумілі. Також варто зазначити, що певні постачальники ведуть себе недоброчесно. Яскравим прикладом цього є одна компанія, яка у 2024 році отримала значні контракти на постачання лікарських засобів, зокрема для онкологічних хворих. Вона вигравала тендери на поставки незареєстрованих препаратів. Згідно з чинними нормами, закупівля таких ліків можлива лише за умови, що переможець торгів зареєструє їх у найкоротші терміни і забезпечить доставку. Однак недобросовісні постачальники не дотримуються жодних термінів, внаслідок чого величезна кількість ліків, які мали бути доступні в Україні на початку року, досі відсутні. Як наслідок, пацієнти залишаються без необхідних медикаментів і змушені шукати їх за кордоном або виїздити на лікування.
Замість того, щоб забезпечити людям можливості для лікування вдома та нормального життя, включаючи роботу, народження дітей і захист країни, ми спостерігаємо за еміграцією людського капіталу. Це дійсно серйозна та складна проблема. Саме тому ми прагнемо донести цю інформацію до всіх, хто приймає рішення, і звернемося до правоохоронних органів через неналежне виконання зобов'язань постачальником медикаментів. Чесно кажучи, я не пам’ятаю настільки великих затримок з часів Богатирьової.
Які можливі рішення ви можете запропонувати для цієї ситуації?
-- За державний бюджет, ми активно боремося і я дуже вдячна, що Міністерство фінансів нас почуло. Вперше за всю історію посеред року додали коштів на ліки: 3,1 мільярди гривень, Верховна Рада проголосувала за це в першому читанні, сподіваюсь, що і в другому читанні підтримають.
Одна з найактуальніших тем останніх шести місяців — це ситуація, що складається в аптечній сфері та ціни на медикаменти. Згідно з інформацією від Proxima Research, п’ятірка найбільших аптечних мереж вже має під контролем майже 70% ринку. Який вплив це має на пацієнтів? Яка позиція вашої організації стосовно цього питання?
- Це негативно позначається на цінах і на пацієнтах. Ми проти будь-яких монополій, адже це суперечить конкуренції та призводить до утримання надвисоких цін, в будь-якій сфері, це зрозуміло.
Якою повинна бути стратегія формування цін на медикаменти, щоб максимально задовольняти потреби пацієнтів? Які кроки має вжити держава для досягнення цієї мети?
Міністерство охорони здоров'я повинно вжити заходів для стабілізації цін на лікарські засоби в аптеках, щоб вони відповідали реаліям ринку. Це завдання вимагає комплексного підходу. По-перше, безрецептурні препарати можуть реалізовуватися не тільки в аптеках, а й у різних інших торгових точках, таких як автозаправки та супермаркети, як це практикується в інших країнах. Розширення мережі продажу сприятиме формуванню здорової конкуренції, що дозволить ринку самостійно врегулювати ціни.
Другий необхідний крок -- паралельний імпорт лікарських засобів для аптек. Європейський досвід показує, що це сприяє зниженню цін на ліки. В першу чергу, дорогих препаратів, необхідних для пацієнтів з тяжкими захворюваннями. В Україні такі препарати коштують дорожче, ніж в європейських країнах. Але поки що такої ініціативи не бачу в нашому законодавчому полі.
Які кроки може вжити Фонд для покращення ситуації?
Ми продовжимо активніше обговорювати цю тему з Міністерством охорони здоров'я та підтримувати цю ініціативу. Наразі ми спостерігаємо процес реферування цін до європейських стандартів та створення національного каталогу цін. Проте поки що складно оцінити, як ці заходи вплинуть на доступність медикаментів і чи приведуть до зниження цін. Ефект цих змін ще не проявився.
-- Чи вас залучають до консультацій щодо аптечного ринку та розслідувань порушень конкуренції? Наскільки голос пацієнтських організацій впливає на державну політику? Чи цього достатньо? Що потрібно зробити, щоб цей голос звучав помітніше?
Ми не залучаємося до цього процесу, оскільки не є компанією, яка має доступ до всіх статистичних даних і аналітики, що стосується аптечного ринку. Ми такі ж споживачі, як і всі інші. Проте, вивчаючи міжнародний досвід, ми відзначаємо позитивні результати, зокрема, від паралельного імпорту. Також спостерігаємо вигідний вплив програми реімбурсації на відшкодування лікарських засобів. Наша програма "Доступні ліки" показує гарні результати, і її варто розвивати та розширювати, оскільки вона також сприяє конкуренції та зниженню цін.
Яким чином можна впливати на державу і які кроки для цього потрібно зробити? Насправді, ми вже здійснюємо цей вплив. Ми активно взаємодіємо з Міністерством охорони здоров'я, а також з Національною службою охорони здоров'я, що відповідає за програму "Доступні ліки", та з державними підприємствами, які займаються закупівлею медичних препаратів. Не можу стверджувати, що наші голоси залишаються непочутими — діалог дійсно триває. Проте існують серйозні проблеми, пов'язані з нестачею фінансування, про що ми постійно говоримо на всіх форумах, у тому числі на міжнародному рівні. Я підкреслювала важливість міжнародної підтримки для нашої галузі під час нещодавньої великої конференції в Римі, з якої я повернулася.
Раніше повідомлялося, що уряд вживає заходів для регулювання цінової політики аптек, оскільки пацієнти не повинні витрачати зайві кошти.