Мобілізація жінок та осіб, які досягли 18-річного віку: які зміни чекають на українців у найближчому майбутньому.

Західні союзники вимагають зменшити призовний вік в Україні.
Наприкінці листопада західні медіа повідомили про те, що адміністрація Білого дому намагається вплинути на Київ, аби підвищити його військову спроможність у боротьбі з російською агресією. США звернули увагу на необхідність для України розглянути можливість зниження вікового порогу призову своїх військових до 18 років.
Радник президента Байдена підкреслював, що на передовій вирішальними є не лише озброєння, а й чисельність військових. Білий дім відзначав, що розширення мобілізації та додаткові резерви можуть суттєво вплинути на ситуацію на полі бою вже в найближчий час.
Що чекає на українців - дізнайтеся в статті на ТСН.ua.
У Сполучених Штатах висловлюють думку, що Україні варто подумати над зниженням віку призову своїх військовослужбовців до 18 років, повідомляє Reuters.
У документі вказано, що в нинішніх умовах Україна не здатна мобілізувати та підготувати необхідну кількість призовників для відправки на передову. Зокрема, розширення мобілізаційних заходів та залучення додаткової живої сили можуть стати вирішальними факторами у бойових діях.
Радник президента США Джо Байдена з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що проблеми ЗСУ на фронті пов'язані не з нестачею зброї або обладнання, а з дефіцитом особового складу.
На пресконференції у Брюсселі, Держсекретар США Ентоні Блінкен завив, що Україні необхідно буде ухвалити складні рішення щодо подальшої мобілізації для протистояння російській агресії.
Він підкреслював, що, незважаючи на наявність фінансових ресурсів, на передовій повинні бути присутніми люди. Крім того, він зазначив, що "ми маємо зобов'язання: кожен громадянин, кожен військовослужбовець, якого Україна мобілізує, повинен пройти підготовку і отримати необхідне обладнання для ефективного захисту нашої держави".
Згідно з інформацією, наданою The Washington Post, американські офіційні особи зазначили, що різниця в зусиллях Росії та України щодо мобілізації військових може мати вирішальне значення для розвитку конфлікту. Втомлена українська армія стикається з серйозними проблемами через нестачу підготовлених підрозділів, а також повільний процес мобілізації та навчання. У той же час Кремль змушений розширювати свої військові сили, хоча й не без значних втрат.
Зокрема, українські військові також пропонують знизити мобілізаційний вік до 20, а то й до 18 років.
Командир ударних безпілотників "Ахіллес" 92-ї окремої штурмової бригади на честь кошового отамана Івана Сірка, Юрій Федоренко, висловив думку, що всі українці, які досягли повноліття, незалежно від статі, повинні бути військовозобов'язаними з 18 років. Він також зазначив, що на передовій повинні брати участь лише особи віком від 23 років.
На думку полковника СБУ та секретаря Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Романа Костенка, мобілізаційний вік має починатися від 20 років. Він також зазначив, що у світі мобілізація від 18 чи 20 років - це звична практика.
На відміну від цього, командир батальйону К-2 54-ї ОМБр Кирило Верес висловив занепокоєння щодо нестачі особового складу, але зазначив, що не планує масово залучати до свого підрозділу 18-річних: "Для мене 18-річний юнак – це ще занадто рано".
Варто додати, що про зниження мобілізаційного віку військові заговорили ще навесні-влітку - після того, як у квітні його знизили від 27 до 25 років.
Заступник командира 3 окремої штурмової бригади, майор Родіон Кудряшов, висловив свою думку: "Я підтримую ідею зниження вікового порогу... На мою думку, його можна зменшити до 21 року".
Військовий підкреслював, що здолати супротивника не можна лише за рахунок чисельності, важливо також враховувати "якість".
Іншої позиції дотримується речник ОК "Захід" Олег Домбровський заявив, що на сьогодні Україна не має потреби в мобілізації чоловіків віком 18-25 років. Рішення про мобілізацію від 18 років залежатиме від ситуації на фронті.
У своєму дописі в соцмережі Х радник президента Зеленського Дмитро Литвин зауважив, що Україні бракує зброї від західних партнерів для уже мобілізованих бійців ЗСУ. За словами політика, заклики західних партнерів про зниження мобілізаційного віку не мають сенсу.
"У дописі зазначається, що раніше оголошене постачання техніки затримується. Це затримання призводить до дефіциту озброєння в Україні, що ускладнює оснащення мобілізованих військових."
Він зазначив, що західні союзники мають всебічний доступ до даних про постачання зброї, що дозволяє їм зіставляти обіцянки з реальними поставками.
Зокрема, нещодавно президент Володимир Зеленський виступив у Верховній Раді, підкресливши, що в Україні не планується зниження віку для мобілізації. Тим не менш, для всіх бажаючих будуть запропоновані контракти з привабливими умовами для тих, хто ще не досяг мобілізаційного віку.
"Міноборони та військове командування повинні представити нашому суспільству нову систему контрактів про службу в ЗСУ для громадян, які не досягнули мобілізаційного віку, але хочуть проявити себе у захисті батьківщини. Ці контракти матимуть відчутну мотиваційну складову. Наша держава не готує зниження мобілізаційного віку. На основі нових контрактних підходів ми маємо поступово переходити до формування армії більшою мірою коштом контрактів, а не тільки мобілізацією ", - заявив президент.
Громадський активіст і засновник фонду, що носить його ім'я, Сергій Притула в інтерв'ю для ТСН висловив думку, що зменшення віку для мобілізації може суттєво позначитися на рівні народжуваності.
"Коли мова заходить про зниження мобілізаційного віку з 23 до 21 року, необхідно ретельно проаналізувати демографічну ситуацію в Україні. У здоровому суспільстві демографічна структура виглядає як ялинка: піраміда поступово звужується, оскільки загальна чисельність населення зменшується, але при цьому зростає кількість молодих людей і підлітків. В Україні ж ситуація нагадує неправильною годинникову склянку з вузьким дном і широкою верхньою частиною, що вказує на переважання літніх громадян. А вузька горловина відповідає поколінню 20-25 років, яке є найменш чисельним у нашій демографічній статистиці," - зазначив громадський діяч.
На думку Притули, мобілізація молодих людей віком 20-25 років призведе до суттєвого зниження народжуваності в Україні в майбутньому.
"Я усвідомлюю дії української влади, яка усвідомлює, що активізація цього соціального сегмента може призвести до серйозних наслідків у майбутньому. Через 20-25 років ми можемо зіткнутися з проблемою значного зниження народжуваності, і в нас просто не буде нових поколінь", - зазначив Притула.
Він вважає, що українське військо потрібно комплектувати через ефективний рекрутинг або шляхом підвищення фінансових винагород.
Народний депутат від фракції "Європейська Солідарність" Олексій Гончаренко зазначав, що кожному потрібно пройти базову загальну військову підготовку, адже це необхідні навички виживання у сучасному світі, які потрібні кожній людині незалежно від статі.
Народний депутат оголосив, що Верховна Рада підтримала урядовий законопроєкт у першому читанні, згідно з яким жінки, які пройшли бойове злагодження, будуть включені до списків військовозобов'язаних. Проте рішення про участь у вишколі повинно залишатися виключно за жінками і бути добровільним.
Згідно з висловлюваннями Гончаренка, прийняття нинішньої версії закону призведе до скорочення числа жінок, які бажатимуть добровільно пройти початкову військову підготовку. Це пов'язано з тим, що, за сутністю, цей закон передбачає можливість мобілізації жінок у майбутньому.
Отже, народний депутат планує внести до законопроєкту кілька змін, зокрема, зробити процедуру постановки на облік добровільною. На його думку, участь жінок у БЗВП стане корисним тренуванням для збереження їхнього життя у сучасних умовах.
"Зверніть увагу на те, що відбувається в Північній Кореї та на Близькому Сході. Ми не можемо передбачити, якою буде війна, і, можливо, уникнути її не вдасться. Вона може з'явитися в будь-якому місці. Тому навички виживання є надзвичайно важливими для всіх", - підкреслив Олексій Гончаренко.
Нагадаємо, раніше ТСН.ua інформував, що в ТЦК роз'яснили: у Україні всі жінки військовозобов'язаного віку від 18 до 60 років зобов'язані оновити свої облікові дані. Проте, відповідно до законодавства, питання примусової мобілізації жінок не піднімається.