Політичні новини України та світу

Меркель: Я завжди усвідомлювала реальність стосунків з Путіним.

Екс-канцлер Німеччини заявила, що президент Росії завжди проявляв тенденції до диктаторства. Меркель впевнена у правильності своєї стратегії щодо реалізації проекту "Північний потік-2" і висловила занепокоєння через обрання Трампа президентом США.

Президент РФ Володимир Путін навряд чи планував напасти на Україну, коли вперше вступив на цю посаду у 2000 році, вважає колишня канцлерка Німеччини Анґела Меркель (Angela Merkel). Найімовірніше, він прийшов до цього під час перебування при владі, і Захід повинен поставити собі питання про те, чи все він "зробив правильно" у відносинах з Росією, заявила вона в інтерв'ю тижневику Der Spiegel, опублікованому в п'ятницю, 22 листопада, і приуроченому до виходу її мемуарів.

"Я не можу дати чітку відповідь на це питання. Щоб прояснити ситуацію: не існує жодної обставини, яка б могла виправдати агресію Путіна проти України. Проте, було б бажано, щоб Захід демонстрував більшу єдність. Ми не досягли тієї сили, на яку здатні були", – підкреслила вона.

На думку Меркель, у неї "ніколи не було жодних ілюзій" стосовно Путіна. "Він завжди виявляв диктаторські нахили, і його самовдоволеність часто викликала у мене обурення", - зазначила вона.

Досліджуйте також: У своїх мемуарах Меркель розкрила причини, чому Україна не отримала швидкого членства в НАТО.

Колишня канцлер Німеччини захистила свою позицію стосовно реалізації проекту газопроводу "Північний потік-2", який мав на меті постачання газу з Росії, незважаючи на анексію Криму. "Я вважала важливим забезпечити німецьку економіку доступним газом", - зазначила вона. Водночас Меркель підкреслила, що нині вже видно наслідки високих цін на енергоресурси для Німеччини.

За її словами, попри початок російської агресії щодо України, їй не здавалося доцільним переривати усі економічні відносини з Росією. Ексканцлерка рішуче відкинула закиди щодо того, що вона таким чином сприяла фінансуванню війни Росії проти України. "Росія почала війну, коли газ ще не постачався "Північним потоком-2". Сьогодні інші країни наповнюють путінські воєнні каси. Так було б і тоді, якби ми розірвали всі економічні зв'язки", - переконана Меркель.

Відповідаючи на запитання про участь Німеччини у можливих дипломатичних заходах для мирних переговорів між Москвою та Києвом, Меркель зазначила: "Коли настане відповідний час, рішення не можуть ухвалюватися лише Україною. Якщо ми підтримуємо Україну на основі спільних інтересів, нам потрібно також спільно діяти для завершення війни".

Читайте також: Handelsblatt: Меркель мовчала про газовий шантаж Путіна

В інтерв'ю колишня канцлерка Ангела Меркель висловила своє занепокоєння можливим поверненням Дональда Трампа до Білого дому. Вона зазначила, що під час його першого терміну кожна зустріч з ним нагадувала конкуренцію. Трамп завжди прагнув з'ясувати якомога більше деталей, "але лише для того, щоб використовувати їх для власної вигоди та обґрунтування своїх дій, намагаючись послабити інших". "Чим більше людей було присутньо, тим сильніше він хотів вийти переможцем. Спілкування з ним було неможливим, адже кожна зустріч перетворювалася на змагання: ти або я", - пригадує Меркель.

Водночас Меркель наголосила сучасним світовим лідерам, що "не слід у жодному випадку пристосовуватися до такого підходу", адже це ускладнює досягнення політичних угод.

Ексканцлерка висловила своє невдоволення стосовно збільшення впливу мільярдера Ілона Маска на новообраного президента США. Вона підкреслила, що якщо компанії мають значний вплив на політиків через фінансові ресурси або технологічні досягнення, це стає "безпрецедентною загрозою для суспільства", зазначила вона.

Досліджуйте також: Süddeutsche Zeitung: Меркель і Шольц активно відстоювали "Північний потік-2".

Мемуари Ангели Меркель під назвою "Свобода" (Freiheit) вийдуть у продаж 26 листопада. Однією з ключових тем книги є політика Німеччини щодо Росії, яку Меркель вела протягом 16 років на посаді канцлера. Цей курс зазнає критики навіть у її партії - Християнсько-демократичному союзі (ХДС) - після початку повномасштабної війни РФ проти України. У своїх спогадах Меркель також підкреслює, що не вважає помилковим рішення про відмову Україні та Грузії в членстві в НАТО.

У цій книзі наводиться опис молодих років Ангели Меркель у Німецькій Демократичній Республіці, її перші спроби в політичній діяльності та зустрічі з видатними лідерами з різних країн. 26 листопада о вечорі колишня канцлерка представить свої мемуари на спеціальному заході в Німецькому театрі в Берліні. Книга буде доступна для покупки приблизно в 30 країнах світу.

Читайте також