Мобільні бригади реагування в Україні - ще одна спроба Росії залякати європейські країни.
військовий експерт, колишній учасник російсько-українського конфлікту, майор у відставці Збройних Сил України
21 листопада вранці Російська Федерація здійснила запуск міжконтинентальної балістичної ракети по Україні, націлившись на місто Дніпро. Незалежно від того, чи була це обговорювана раніше ракета РС-26 "Рубіж", чи якась інша, важливим є те, що це стало першим випадком використання такої зброї.
Хоча деякі вже охрестили це "репетицією ядерного нападу", варто звернути увагу на те, що будь-яка ракета має потенціал для перенесення ядерного боєприпасу. Для цього зовсім не обов'язково використовувати саме міжконтинентальні ракети. Ядерний заряд - це просто інша форма бойової частини ракети.
І всі вони - ті, які по нас летять, хоч крилаті, хоч балістичні - "Іскандери", "Калібри", "Кинджали", Х-101/Х-555 - можуть нести тактичний ядерний заряд. Це не складне завдання.
Навіщо ж росіяни застосували міжконтинентальну балістичну ракету, що вони хочуть цим сказати? На мій погляд, їхня мета - більше тиск на наших партнерів, а не на нас. Росіяни хочуть показати, що вони можуть. Нагадаю, напередодні вони змінили ядерну доктрину, буквально днями Путін її підписав і затвердив, що використання зброї наших партнерів по території Російської Федерації може мати відповідь. Мовляв, росіяни після цього можуть вважати стороною конфлікту в тому числі ті країни, які передають Україні зброю. Тобто, мова йде про будь-яких партнерів - і Сполучені Штати, і Європу. Зокрема мова про Францію та Велику Британію (адже до США те, що Росія запустила зараз по Україні, не долетить).
Росія демонструє, що у випадку, якщо європейські партнери України не припинять надавати дозволи на використання їхньої зброї для ударів по російській території, а також не зупинять постачання далекобійних ракет, то, за словами росіян, вони можуть завдати ударів по певним містам у цих країнах.
Враховуючи, що, наскільки мені відомо, в даний час вони проводять запуски міжконтинентальних балістичних ракет з Астрахані, а також враховуючи швидкість та час, необхідний для досягнення Києва, така ракета може без проблем долетіти до Лондона. Крім того, слід пам'ятати, що подібні системи озброєння можуть бути запущені і з Брянщини (нам не відомо, які ще місця можуть бути використані для цього). Отже, під загрозою опиняється не лише територія України, а й практично вся Європа.
Які дії нам слід вжити в цій ситуації? Нам потрібно знищити ці ракети.
Отже, хоча це і швидкісна ракета, її конструкція не є більш складною, ніж у "Кинджала". Для протидії таким ракетам застосовують систему Patriot.
І на завершення. Основна мета сьогоднішньої російської "піар-акції" – вселити страх у партнерів України. Але чи справді росіяни наважаться використовувати міжконтинентальні балістичні ракети проти Європи? Я вважаю, що ні. Вони добре усвідомлюють, до яких наслідків це може призвести для них. Проте залякування... Російська сторона постійно вдалася до тактики залякування. Це є основою їхньої політики.