Літній відпочинок для дітей: хто має право на оздоровлення за державний рахунок

Цього року численні молоді українці отримали можливість безкоштовно оздоровитися в таборах відпочинку завдяки державному фінансуванню. Для цього батькам потрібно виконати певні умови.
Цей процес оздоровлення реалізувався завдяки зусиллям державних та місцевих ініціатив, а також через міжнародну співпрацю.
Причому відпочиватимуть ці діти у найкращих таборах. Зокрема понад 14 тис. з них зможуть відвідати державний табір "Артек". На це з держбюджету виділено 315 млн грн. У цьому таборі серед найбільших переваг називають сучасний медичний центр та доступність для дітей з інвалідністю.
"За оцінками, понад 10 тисяч дітей матимуть можливість оздоровитися в рамках програми "єОздоровлення". Родини з обмеженими фінансовими можливостями зможуть отримати 15 тисяч 890 гривень на кожну дитину для самостійного придбання путівок", - повідомила в ефірі телемарафону народний депутат Ірина Борзова, яка є головою підкомітету з питань державної молодіжної політики у комітеті Верховної Ради з питань молоді та спорту.
Варто підкреслити, що в рамках програми "єОздоровлення" можливість відпочинку у літніх таборах отримають діти з багатодітних і малозабезпечених сімей, а також ті родини, що виховують дітей з інвалідністю, включаючи родини з прифронтових територій. Кожна з цих сімей зможе отримати від держави 15890 грн на придбання путівок для відпочинку своїх дітей.
Крім того, держава забезпечить путівки до "Артеку" для тих, хто потребує особливої соціальної підтримки. До цієї категорії належать діти-сироти, діти, позбавлені батьківської турботи, діти військових, які брали участь у бойових діях, діти загиблих захисників України, а також діти, що мешкають у населених пунктах поблизу зони конфлікту, діти з інвалідністю, які здатні до самообслуговування, та інші.
Згідно з інформацією народного депутата, в рамках програми "Пліч-о-Пліч" учні з Херсонської та Сумської областей мали можливість відвідати Рівненську область, тоді як інша група дітей вирушила до Риги. Ця ініціатива здійснюється завдяки спільній роботі Міністерства соціальної політики та посольства Латвії.
У результаті співпраці з міжнародними партнерами близько 50 тисяч українських дітей отримають можливість відпочити за кордоном за рахунок коштів країни-господаря.
Крім того, як зазначив депутат, тисячі дітей отримають можливість відпочити завдяки програмам, що реалізуються на регіональному рівні.
"Наша основна увага зосереджена на дітях з найбільш вразливих груп: це сироти, діти, які не мають батьківської опіки, діти загиблих військовослужбовців і ветеранів, а також діти з районів, що знаходяться поблизу фронту, та діти внутрішньо переміщених осіб," - зазначила вона.
Для того, щоб отримати путівку на відпочинок своєї дитини, батькам слід звернутися до Центру соціального захисту населення в громаді, де проживає дитина, управлінь освіти та регіональних підрозділів ветеранської політики.
Вся інформація про державні програми підтримки можна знайти на веб-сайті Міністерства соціальної політики.
В межах проєкту "єОздоровлення" діти з інвалідністю з малозабезпечених сімей, які здатні до самообслуговування, мають право отримати путівку до закладу оздоровлення і відпочити за державні кошти.
Для того щоб отримати цю можливість, потрібно виконати ряд дій:
Батькам потрібно буде отримати інформацію про це через "Дію", додаток Приватбанку або від співробітників соціальної служби.
Їм необхідно отримати картку з особливими умовами для участі в програмі "єОздоровлення" в одному з відділень Приватбанку.
Грошові кошти будуть зараховані на картку — 15 тисяч 890 гривень на кожну дитину. Ця сума передбачена для дітей у віці від 7 до 18 років у родині.
Батькам слід вибрати навчальний заклад з переліку установ, які беруть участь у програмі (деталі можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики).
Зв’яжіться з керівником обраного закладу, щоб отримати його/її згоду та підтвердження щодо можливості прийому дитини. Важливо вказати термін перебування дитини в закладі та загальну вартість путівки. Якщо протягом кількох днів не буде відповіді, не соромтеся повторно зв’язатися за контактами, зазначеними на сторінці закладу.
- оплатити відпочинок для дітей потрібно після їхнього прибуття на відпочинок - загалом гроші на путівку потрібно витратити до грудня поточного року.
Торік за програмою "єОздоровлення" відпочили орієнтовно 5 тисяч дітей.
У процесі відпочинку та оздоровлення дітей важливо забезпечити їх якісним харчуванням та комфортними умовами для проживання. Цим займається Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів, яка через свої регіональні підрозділи здійснює моніторинг і перевірки на місцях.
Борзова наголосила на важливості для батьків ретельно підходити до вибору дитячого табору. Вона зазначила, що всю необхідну інформацію про відпочинкові заклади можна знайти в Державному реєстрі майнових об'єктів, призначених для відпочинку та оздоровлення дітей. На сьогодні в реєстрі представлено дані про 185 таборів. Батьки можуть ознайомитися з цінами, формою власності, а також дізнатися, чи забезпечено доступність закладу для дітей з інвалідністю. Крім того, в реєстрі міститься важлива інформація про те, чи пройшов табір державну атестацію, його категорію та наявність ліцензії на проведення оздоровчих заходів.
Цього року вартість літніх таборів в Україні варіюється від 10 до 30 тисяч гривень, що залежить від конкретного регіону та умов проживання. Що стосується закордонних таборів, то ціни на путівки коливаються від 430 до 1500 євро за період від 10 до 12 днів.
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надала рекомендації батькам про те, як забезпечити безпечний відпочинок для дітей у закладах оздоровлення.
У період воєнного стану, остаточне рішення щодо дозволу на роботу дитячого закладу оздоровлення та відпочинку в певному регіоні приймається місцевою військовою адміністрацією, враховуючи:
- висновків перевірки об'єкта (комісією, утвореною органами виконавчої влади за участі експертів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів);
- наявності укриття (або доступу до нього);
- надання медичного обслуговування;
- безпекової ситуації у регіоні.
Без відповідного дозволу жоден табір не має права приймати дітей.
При оформленні замовлення на путівку важливо:
отримати повну назву підприємства, а також його юридичну та реальну адресу табору;
- ознайомитися з положеннями статуту дитячого оздоровчого та відпочинкового закладу, умовами перебування дитини в установі, а також змістом освітніх, оздоровчих, медичних або відпочинкових програм, у яких дитина планує брати участь;
- впевнитися, що установу занесено до Державного реєстру майнових об'єктів для оздоровлення та відпочинку дітей, а також що вона має атестацію дитячих закладів, що забезпечують оздоровлення та відпочинок, із присвоєнням відповідної категорії.
Крім того, важливо звернутися до військової адміністрації області, щоб дізнатися, де знаходиться обране вами місце для відпочинку та оздоровлення, а також чи має цей табір ліцензію на діяльність у 2025 році.
Санітарно-гігієнічні умови:
У приміщенні необхідно здійснити дезінфекційні заходи, а також провести дератизацію і дезінсекцію.
- співробітники зобов'язані пройти спеціалізоване навчання та отримати атестацію згідно з установленими стандартами.
- у кожного співробітника закладу має бути документ про проходження обов'язкового медогляду, який дає право працювати з дітьми.
Щоб дитину зарахували до табору, необхідно надати медичну довідку певного формату, затверджену Міністерством охорони здоров'я. Якщо у дитини є хронічні захворювання, алергія чи інші особливості, важливо про це повідомити вихователя і медичного працівника табору.