Лауреатка нагороди DW: Грузинська влада використовує тактики, схожі на російські.

У рамках 18-ї щорічної конференції Global Media Forum (GMF), що відбулася в Бонні 7-8 липня під егідою Deutsche Welle, відзначили лауреатів премії DW "За свободу слова" (Freedom of Speech Award). У 2025 році цю нагороду отримала Тамар Кінцурашвілі з Грузії, яка є керівником Фонду розвитку медіа та активно бореться з дезінформацією. Під час конференції GMF журналісти DW мали можливість поспілкуватися з нею.
DW: Яке значення для вас має ця нагорода?
Тамар Кінцурашвілі: Ця нагорода - визнання тієї роботи, яку ми проводимо з метою захисту екосистеми ЗМІ від ворожих суб'єктів і дезінформації, яка походить від авторитарних лідерів усередині країни. Ця нагорода належить не тільки мені, а й нашій команді фактчекерів, а також групі професійних журналістів і розслідувачів, які перебувають на передовій гібридної війни, захищаючи інформаційну цілісність у Грузії та в усьому регіоні і захищаючи демократію. Тому що в демократичних країнах люди ухвалюють рішення на основі усвідомленого вибору. Тому наш обов'язок - захищати свободу слова і допомагати людям робити свій усвідомлений вибір.
Які цілі ставить перед собою Росія, ведучи ці гібридні конфлікти?
Мета Росії полягає в перетворенні зовнішньої політики нашої держави, однак наразі, оскільки наш уряд використовує подібні підходи, у Москви відсутні мотиви для втручання. Нещодавно було ухвалено ряд нових законів, включаючи ті, що стосуються гендерних питань. Уряд прибрав термін "гендер" із усіх законодавчих документів і почав застосовувати аналогічні наративи.
Читайте також: Тепер черга ЗМІ? Як влада Грузії шукає "іноагентів"
Яка, на вашу думку, є найбільш ефективною зброєю у боротьбі з дезінформацією?
Найбільш ефективним методом боротьби із дезінформацією є створення механізму взаємодії між державними та недержавними учасниками, включаючи фактчекерів, дослідників у сфері дезінформації та освітні заклади. Однак, у нашій ситуації ми стикаємося з викликами, що виникають від самого уряду, що робить таку співпрацю неможливою. Важливо підвищити стійкість суспільства, щоб підготувати його до протидії іноземним інформаційним маніпуляціям і втручанням.
Давайте повернемося до подій протестів у Грузії 2024 року, які спалахнули після введення в дію закону "Про прозорість іноземного впливу". Серед лауреатів World Press Photo 2025 року виявився фотожурналіст ТАСС Михайло Терещенко. Як ви вважаєте, чи було доцільно не запрошувати цього переможця на церемонію нагородження, чи, можливо, це стало серйозною помилкою, що нагороду отримав кореспондент російського державного медіа? Те, що зобразив Терещенко на своїх фотографіях протестів, - це те, що ви особисто спостерігали під час подій у Грузії?
Ми, фактчекери, зафіксували численні випадки, коли ТАСС розповсюджував неправдиву інформацію, посилаючись на медіа, які займаються дезінформацією, зокрема в контексті протестів на підтримку демократії в країні. На мою думку, це є серйозною помилкою, адже контекст має критичне значення. Нам потрібно чітко розмежовувати пропагандистські медіа від незалежних джерел інформації.
Одна з ключових тем нинішньої конференції - налагодження мостів. Сьогодні багато хто вважає, що з Росією вже не може бути мостів, а ви як дивитеся на це?
Ми повинні відрізняти дії Кремля від дій російського народу, тому що коли ми говоримо про Росію, ми маємо на увазі політичний клас, який це робить, втручається в нашу незалежну країну. Деякий час Грузія була безпечним місцем для журналістів у вигнанні, зокрема з Росії, Білорусі, Азербайджану, але це вже не так. І ми тісно співпрацюємо з тими журналістами, які намагаються захистити демократію та інформувати громадськість. Тож це не етнічне питання, а політичне. Кремль і російський народ у цьому разі, на мій погляд, це не одне й те саме.
Премії миру, за свободу слова... вони мають взагалі якусь вагу, якщо подивитись на війни та конфлікти у світі. Нагорода DW допоможе вам боротися з дезінформацією чи, можливо, ви відчули радше нові перепони та бар'єри після того, як стало відомо про її присудження?
На мою думку, ця нагорода є свідченням не лише нашої праці, а й зусиль усіх, хто бореться за свободу в Грузії. Вона надихає нас не зупинятися в прагненні до кращого майбутнього - до демократичної держави. Грузія досягла значних успіхів, і в грудні 2023 року ми всією нацією святкували отримання статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу. Нам не слід опускати руки, адже попереду нас чекає ще більший тиск, і ми повинні залишатися стійкими. Ця нагорода служить нагадуванням про нашу боротьбу за майбутнє Грузії, за її краще життя, і стимулює нас продовжувати нашу діяльність.