Крістоф Гойсґен висловив думку: "Путін повинен бути в Гаазі, а не в Мюнхені."

Помилки Трампа у відносинах із Росією, переозброєння в Німеччині та шлях України до ЄС - інтерв'ю DW з колишнім очільником Мюнхенської конференції з безпеки Крістофом Гойсґеном.
Німецький дипломат Крістоф Гойсґен (Christoph Heusgen) займав пост голови Мюнхенської конференції з безпеки до лютого 2025 року. Раніше він обіймав посаду посла Німеччини в ООН і працював радником канцлера Анґели Меркель. У розмові з DW він висловив свою думку щодо призупинення військової допомоги США Україні, процесу мирних переговорів для завершення війни між Росією та Україною, а також про плани Німеччини суттєво підвищити витрати на оборону і роль США в НАТО.
DW: Пане Гойсґен, ви завжди виступали за те, щоб Україна зайняла сильну позицію на переговорах про закінчення війни, яку веде Росія. Тепер президент США Дональд Трамп призупинив військову допомогу Україні. Що це говорить про нього?
Крістоф Гойсґен: Важко не похитати головою. Це не перша його помилка. Незважаючи на те, що його прагнення досягти миру швидко зрозуміле, його тактичний та стратегічний підходи викликають, щонайменше, подив. Припинення військової підтримки Україні — це не перший крок у цій серії. Ще до початку діалогу Трамп фактично поступився двома важливими аспектами: членством України в НАТО та її територіальною цілісністю. Це частина стратегії, яка, як я вже зазначив, викликає чималий подив. Я мав досвід переговорів з росіянами протягом тривалого часу і знаю одне: вони поважають лише позицію сили. Презентація Трампа перед Росією виглядає, як позиція слабкості, і я не можу цього зрозуміти.
Ви говорите про "слабкість". Чи можна на цьому тлі вважати, що Дональд Трамп справді виступає в ролі нейтрального посередника? Адже те, що він робить, догоджає Росії, і це швидше зближення з російською переговорною позицією.
Отже, про нейтралітет у цій ситуації не може бути й мови. Ми всі стали свідками тієї неймовірної сцени в Овальному кабінеті, коли президент і, в ще більшій мірі, віцепрезидент США відкрито принижували президента України. Складалося враження, що вони вдвох не розрізняють злочинців і жертв.
Ви згадали, що вели переговори з Росією. Це була серед іншого угода Мінськ-2, яка не була виконана. Що б ви порадили президенту Зеленському, щоб цього разу вийшло краще?
Звісно, проблема полягає в тому, що Україні не вдасться укласти ідеальну угоду. Росія має надто потужну позицію для цього. Навіть якщо Україна стане значно сильнішою, а Росія ослабне, ситуація не зміниться. Щодо висновків, Мінські угоди справді змогли зупинити наступальні дії Росії. Варто нагадати, що тодішній президент України Петро Порошенко, який брав участь у переговорах, погодився на всі умови під величезним тиском. Українські збройні сили тоді переживали важкі часи... Росія не виконала цієї угоди, тому Володимир Зеленський має всі підстави вимагати гарантій безпеки. Якщо буде укладена нова угода, Україні слід забезпечити можливість захисту, якщо президент РФ Володимир Путін або його наступник знову вирішать вчинити агресію. Після цього ми повинні обговорити, якою мірою можлива підтримка військової присутності з інших країн. Але до цього моменту ще далеко.
Наразі тривають переговори між США та Росією, вже відбулося два раунди дискусій. Президент Зеленський провів зустріч з президентом Трампом, хоча результати були не надто втішними, і незабаром очікуються нові переговори. Щодо Європи, то Європейський Союз також прагне долучитися до процесу мирних переговорів. Проте, до цього часу, американська сторона, зокрема Дональд Трамп, висловлювалася проти. У той же час, після зустрічі Зеленського і Трампа у Вашингтоні, ми можемо спостерігати, що європейські країни, зокрема Велика Британія та Франція, прагнуть розробити спільні пропозиції з Україною для мирного плану, який хочуть представити американському лідерові. Чи свідчить це про те, що європейцям тепер відводиться важливіша роль у цьому процесі, і їх місце за столом переговорів стає більш значущим?
Я поки що не впевнений, що дійсно тривають якісь переговори між Росією та США. Цю тему постійно обговорюють, але мені не видно, щоб Володимир Путін проявляв готовність до компромісів. Все, що надходить з Кремля, – це старі вимоги, які звучать незмінно. По-перше, він досі не визнає законного президента України Володимира Зеленського. По-друге, він наполягає на нейтральному статусі України та висуває претензії на території, які навіть не контролює. Також він вимагає, щоб ситуація повернулася до стану, який був до розширення НАТО. Я не можу сказати, про які саме переговори йдеться наразі.
Звичайно, важливо, щоб ми, європейці, виконували свою домашню роботу в тому, що стосується нашої власної оборони і підтримки України, щоб ми робили ще більше у військовому плані, ніж ми робили досі. Я сподіваюся, що майбутній канцлер нарешті здійснить те, що його попередник завжди відмовлявся робити, а саме - зробить доступними Україні ракети TAURUS. І якщо Європа займе сильну позицію, то ми автоматично опинимося за столом переговорів, бо наша політика матиме вагу. Я вірю, що коли в Німеччині буде новий уряд, Фрідріх Мерц (Friedrich Merz, кандидат від консервативного блоку ХДС/ХСС, який переміг на виборах. - Ред.) буде там у ролі такого самого важковаговика. Майбутня коаліція вже обговорює в Німеччині зміцнення оборони. У Європі формується те - подобається це росіянам чи американцям чи ні, - що зробить її сильним партнером.
Передумовою величезних сум, про які ми говоримо і які незабаром будуть витрачені на оборону в Німеччині та Європі, є сумніви щодо НАТО. У Європі більше не впевнені, що стаття 5 Вашингтонського договору тепер застосовується без обмежень, принаймні щодо США. Наскільки ослабло НАТО після розмови між Трампом і Зеленським та після Мюнхенської конференції з безпеки?
Ні, я не можу з цим погодитися. Наведені цифри - це мова про мільярди, необхідні для реалізації оборонних ініціатив НАТО. Отже, ми продовжуємо нашу співпрацю в рамках альянсу. Сьогодні НАТО має конкретні плани для захисту нашого континенту, що вимагає відповідних ресурсів і сил. Німеччина має свої зобов'язання, і фінансувати їх за рахунок власного бюджету неможливо - для цього потрібні десятки мільярдів. Це обов'язково потрібно зробити. Безумовно, НАТО є найуспішнішим оборонним альянсом в історії, який забезпечив нашому континенту найдовший період миру. Нам слід переконатися, що європейський компонент у НАТО зміцнюється, щоб європейці могли діяти в рамках альянсу, навіть якщо американці коли-небудь вирішать вийти. Це і є виклик нашого часу. Проте я все ще сподіваюся на НАТО та США, які мають значні економічні інтереси в Європі - це важливо для Трампа. Зверніть увагу на мільярди, які американські компанії інвестують в європейську економіку; торговельні зв’язки між Америкою та Європою є найбільшими у світі, тому Трамп, принаймні, зацікавлений у їх стабільності. Політичні чи історичні цінності в цьому контексті, на жаль, уже не мають такої ваги.
Чи може Україна сподіватися на швидший вступ до ЄС як частину гарантій безпеки після того, як війна закінчиться?
Я думаю, що неймовірно важливо, щоб у нас була перспектива вступу України до Євросоюзу. На жаль, членство в ЄС - це не політичний акт, це важка робота. Йдеться про підготовку країни, яка має бути прийнята до ЄС, до відкриття ринків. І навпаки - про підготовку існуючого ЄС до прийому найбільшої за територією країни з величезним сільськогосподарським сектором. Від обох сторін потрібно дуже багато, і це не можна зробити відразу. Я вважаю, що членство має бути поступовим. Ми не повинні плекати ілюзій щодо цього.
Давайте знову звернемо увагу на діалоги між Сполученими Штатами та Росією щодо завершення військових дій Росії в Україні. Дональд Трамп ініціював ці переговори і готовий до зустрічі з Володимиром Путіним, розглядаючи можливість зменшення санкцій та налагодження контактів. На цьому фоні виникає питання: коли президент РФ може отримати запрошення на конференцію з безпеки в Мюнхені? Які умови повинні бути виконані для цього?
Поки що я цього не бачу. Існує ордер на арешт від Міжнародного кримінального суду (МКС), і поведінка Володимира Путіна, те, що я бачу, те, що я чую, з моєї точки зору, немає нічого, що могло б переконати суддів МКС скасувати цей ордер на арешт. Навпаки, Володимир Путін масово порушив міжнародне гуманітарне право у своїй агресивній війні проти України. Дозвольте мені нагадати вам про викрадення тисяч дітей і руйнування, які спричинила війна. Я вважаю, що Володимиру Путіну місце в Гаазі в Міжнародному кримінальному суді, а не в Мюнхені на Мюнхенській конференції з безпеки.