Політичні новини України та світу

Країна, що становить загрозу для дітей (не лише внаслідок війни)

З 12 по 18 травня 2025 року Україна приєднається до глобальної спільноти в святкуванні Тижня безпеки дорожнього руху, організованого під егідою ООН. А вже через два тижні, 1 червня, відзначатимемо Міжнародний день захисту дітей.

З обох нагод ми почуємо багато цілком правильних ідей на майбутнє, котрі стосуються і маленьких українців. Влада заявляє курс на повернення українців з-за кордону і створює під цю місію Міністерство єдності, а нова Транспортна стратегія ставить на меті зменшити дорожню смертність на 50% за наступні 5 років. Проте діяти треба вже зараз, адже минулого року у ДТП потрапляли в середньому 12 дітей за день.

Коли від варварських атак російських ракет гинуть діти, як минулого місяця у Кривому Розі, це викликає величезну злість й ненависть щодо винуватців - російських дітовбивць. Схожу злість викликають резонансні випадки дорожніх аварій, в яких калічаться й вмирають діти, проте знаряддями вбивства стають не ракети, а автомобілі. Проте на кожну аварію, про котру ви почули у медіа, припадають десятки інших, невідомих широкому загалу. Хоча їх - тисячі, й наслідки цих втрат для соціуму - величезні.

За даними Патрульної поліції, у 2024 році зафіксовано 4563 дорожньо-транспортних пригод за участю дітей. У цих事故 загинули 180 неповнолітніх, а 5225 отримали травми. Ці цифри є надзвичайно високими і перевищують наслідки ракетних атак сусідньої держави. Ще більш тривожним є той факт, що щорічно спостерігається зростання випадків травмування та загибелі дітей на дорогах.

У порівнянні з першим роком повномасштабного вторгнення, число загиблих дітей збільшилося на 44%, тоді як рівень травматизму виріс на 75%.

Варто зазначити, що з 2022 року чисельність дітей у країні суттєво зменшилася, а кількість дитячих смертей внаслідок аварій помітно зросла. Це означає, що в поточному році ймовірність того, що дитина не досягне школи, значно більша, ніж кілька років тому.

Згідно з Конституцією, держава зобов'язана забезпечувати права людей на життя, здоров'я та безпеку. Гарантом дотримання Конституції виступає Президент України. Отже, Президент, його команда та Верховна Рада повинні звернути увагу на цю значну, але часто непомітну проблему. Важливо зазначити, що президентська структура має політичний вплив на парламент, уряд та відповідні міністерства.

При яких умовах відбуваються нещасні випадки з дітьми на дорогах? Насправді, точну відповідь на це питання дати досі складно, оскільки Україна ще не впровадила європейські стандарти збору інформації про дорожньо-транспортні пригоди. Тому ми змушені спиратися на власні спостереження та матеріали, опубліковані в місцевих ЗМІ. Ось кілька свіжих прикладів:

Якщо спростити проблему, то в цих ДТП винні приватні особи - водії авто, які "не дотримались, не обрали, не впорались". Однак якщо мислити системно, то цю масштабну проблему спричинила неефективна й недостатня державна політика. А от за її формування відповідають обрані на посади політики - народні депутати України та особисто Президент.

Держава не може дозволити собі ігнорувати це питання. Пора переходити від слів до справ. Необхідно запровадити таку державну політику, яка гарантуватиме безпечний шлях дітей до шкіл. Лише тоді Україна зможе дійсно просуватись до реалізації цілей, окреслених у національних стратегіях, адже саме діти є майбутнім нашої країни. Важливо, щоб батьки разом із дітьми поверталися додому з-за кордону.

З цією метою фахівці ініціативи "За безпечні дороги" розробили ряд рекомендацій, які можуть суттєво покращити ситуацію вже сьогодні. Їхні ідеї ґрунтуються на досвіді країн Європейського Союзу, де дорожні умови набагато безпечніші, а також на тривалих дослідженнях, проведених в Україні.

Перший крок у цьому напрямку повинні зробити народні депутати, прийнявши законопроєкт №12172, який вже зареєстровано у Верховній Раді. Цей законопроєкт має на меті зменшити кількість порушень правил дорожнього руху з боку небезпечної меншості – агресивних та безвідповідальних водіїв-рецидивістів, які є причинами більшості аварій, зокрема й тих, що закінчуються трагічно для дітей.

Розробники законопроєкту виступають за поступове посилення санкцій за повторні серйозні порушення правил дорожнього руху, а саме:

Тож за друге порушення водій заплатить значно вищий штраф, а за третє - ще більшу суму і втратить право керування від 6 місяців 1 року. Законопроєкт готовий до розгляду народними депутатами на профільному комітеті і ми очікуємо на швидкий розгляд та голосування в першому читанні.

Читайте також