Політичні новини України та світу

Келлог та Зеленський — зустріч у Києві може вплинути на погляди Трампа щодо Росії.

Напруженість у відносинах між Трампом і Зеленським стала предметом уваги провідних світових медіа, причому більшість західних видань висловлюють критику на адресу президента США. Чи вплине візит спеціального представника президента США в Україні на зміни у риториці Білого дому стосовно Росії, розглядав журнал Фокус.

На фоні серії гучних обвинувачень Трампа на адресу Зеленського, пройшов візит в Україну спец представника президента США Кіта Келлога. Чи вдасться після контактів американського ексгенерала з вищим українським керівництвом знизити градус напруги між Києвом та Вашингтоном, аналізував Фокус.

Дональд Трамп заявляє, що Кремль має "козирі" у будь-яких мирних переговорах щодо припинення війни.

"Я вважаю, що росіяни хочуть завершити війну, я дійсно так думаю. Також я думаю, що у них трохи є козирів, тому що вони захопили велику територію", -- зазначив він невдовзі після того, як назвав президента Зеленського диктатором.

Варто зазначити, що різке загострення відносин між Трампом і Зеленським наразі стало предметом уваги впливових світових медіа. Практично всі шановані західні ЗМІ в один голос критикують стратегію президента США щодо Києва, а деякі навіть відкрито висміюють його дії. Навіть телеканал Fox News, який близький до республіканців, зазначає, що підхід Трампа до мирного врегулювання конфлікту між Росією та Україною викликає "серйозні побоювання". Тим часом The Washington Post інформує про те, що серед сенаторів-республіканців існують розбіжності в оцінках тактики Трампа щодо українського лідера, і деякі з них намагаються дистанціюватися від його висловлювань про "диктатора Зеленського".

Одразу по прибуттю в українську столицю у середу, 19 лютого, Кіт Келлог заявив, що, мовляв, частина його місії тут -- слухати, а після повернення до Сполучених Штатів донести почуте особисто Трампу, "щоб бути впевненими, що ми все правильно розуміємо".

На початку Кіт Келлог зустрівся з головнокомандувачем Збройних Сил України Олександром Сирським, керівниками розвідувальних структур та спецслужб країни, а також з очільником президентського Офісу. Після завершення бесіди Андрій Єрмак, висловивши вдячність за "конструктивний діалог", акцентував увагу на необхідності спільних зусиль для досягнення "справедливого миру".

Глава українського Міністерства закордонних справ Андрій Сибіга повідомив, що їхня бесіда з Келлогом також охоплювала питання "шукання рішень для досягнення всебічного, справедливого та стійкого миру".

"Я підтвердив прагнення України досягти миру завдяки силі та розповів про наше бачення необхідних кроків", -- додав міністр закордонних справ.

Після зустрічі президента Зеленського з Келлогом речник українського лідера Сергій Никифоров зазначив, що за запитом американської сторони не було досягнуто єдиного підходу до медіа.

Обговорюючи цю ситуацію для журналу "Фокус", експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв підкреслив: "Незалежно від формату зустрічі між Зеленським і Келлогом, а також від того, що саме президент США скаже Трампу після цього, йому все ж доведеться переглянути свою позицію стосовно Києва і прийняти рішення про пряму взаємодію з українською стороною. Важливо усвідомити, що для Трампа головним є сам факт ведення переговорів - це має для нього велике значення. Однак ці переговори не відбудуться, якщо Україна не буде активно залучена і зацікавлена у них."

Між тим останнім часом, акцентує експерт, серед американських журналістів, які постійно працюють з Білим домом, побутує думка про наявність конфлікту між Келлогом і Трампом в їх розумінні того, як сприймати росіян і цю війну загалом. Крім того, зазначає Олександр Краєв, наразі є всі ознаки конфлікту по лінії Келлог-Віткофф.

Отже, підсумовує фахівець, два крила адміністрації Білого дому виявилися в конфлікті, і наразі залишається незрозумілим, яке з них має більшу силу.

"З теоретичної точки зору, підтримка Келлога з боку держсекретаря Марко Рубіо виглядає очевидною, тоді як прихильників Віткоффа поки що важко визначити. Проте, безсумнівно, що ситуація в цьому контексті залишається нестабільною і невизначеною", - зазначає Олександр Краєв.

Своєю чергою виконавчий директор центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов у розмові з Фокусом підкреслив наступне: "Вочевидь, вага голосу пана Келлога менше ніж вага голосу пана Віткоффа, який напряму комунікує з Росією. Чому? Та хоча б тому, що Віткофф - давній друг і партнер Трампа, і президент США більше дослухається саме до цієї людини. Разом з тим, я би не применшував роль Келлога. Але якщо говорити про саме тло візиту Келлога в Україну, то мені здається, що ситуація вийшла за будь-які межі дозволеного через агресивний тролінг з боку Трампа на адресу вищого українського керівництва. Але якби нам не було б неприємно, маємо розуміти рівень залежності від підтримки США. Тому ми не повинні піддаватися на відверто провокативні меседжі, емоційно реагуючи на них".

Олександр Леонов підкреслив, що українському уряду слід з гідністю виходити з "неприємної ситуації". Він зазначив: "Вінстон Черчіль також зустрічався з вимогами від своїх американських партнерів, хоча й не такими жорсткими, але не менш безцеремонними. Проте Велика Британія, яка вкрай потребувала підтримки США, отримувала її, включаючи певні поступки, які виглядали сумнівно".

Тим часом Financial Times, посилаючись одразу на 5 анонімних співрозмовників, повідомляє про те, що Білий дім нібито вперше виступає проти того, щоб назвати РФ країною-агресором у спільній заяві G7, яку готують до третіх роковин повномасштабної російсько-української війни. Крім того, зазначається, що Вашингтон начебто не погоджує участь президента Володимира Зеленського у віртуальному саміті лідерів "сімки", який пройде вже наступного понеділка, 24 лютого. Один зі співрозмовників видання розповів, що американська сторона блокує ці питання, але шанс на те, що позиція адміністрації Трампа зміниться, наразі залишається.

Своєю чергою Reuters, посилаючись на три дипломатичні джерела, пише, що Сполучені Штати начебто відмовилися стати співавтором проєкту резолюції ООН, присвяченого третім роковинам вторгнення РФ, яка підтримує територіальну цілісність України й засуджує агресію Російської Федерації.

Коментуючи інформацію, надану Фокусу, політолог Дмитро Левусь висловив свою думку: "Існують ще надії, що ситуація може змінитися до 24 лютого, і, наприклад, проукраїнські заяви з боку G7 та ООН можуть з'явитися за участі США. Це стало б дуже радикальним і символічним поворотом у позиції. Проте в загальному контексті нічого несподіваного в цьому немає, і це служить додатковим підтвердженням того, що Дональд Трамп та його команда сформували свої погляди раніше і дійсно прагнули досягти миру через Україну."

Поряд з тим, зауважує експерт, враховуючи, що політика Трампа відносно України викликає несприйняття з боку союзників Сполучених Штатів, є надія, що президент Франції Емманюель Макрон та британський прем'єр Кір Стармер, які невдовзі зустрінуться з президентом США віч-на-віч, змінять думку Трампа щодо ролі та ваги офіційного Києва.

Таким чином, підсумував політолог, думка Кіта Келлога, який відвідав Україну, не стане одиноким голосом в пустелі.

Читайте також