Політичні новини України та світу

Каспрук: Час президентства Трампа обмежений, тож не слід йти на крайнощі | Еспресо

На сьогоднішній день важливо, щоб усі розуміли: антитрампізм не слід плутати з антиамериканізмом.

Я представляю покоління киян, які з молодості слухали "Радіо Свобода", "Голос Америки" та інші західні радіо канали. Ми були впевнені, що ці станції, як-от "Радіо Свобода" та "Голос Америки", ніколи не транслювали б неправдиву чи неперевірену інформацію. Тому все, що вони доносили до нас, сприймалося як істина.

Так тривало і в наступні роки мого життя. Я ніколи не міг уявити, що після обрання Дональда Трампа президентом настане момент, коли Сполучені Штати, які для мене та моїх ровесників стали майже новою обіцяною землею, разом із Росією та її союзником Білоруссю, проголосують в Організації Об'єднаних Націй проти резолюції, що засуджує терористичні дії московської агресії в Україні.

Це для мене не лише абсолютний абсурд, який важко сприйняти, а й кардинальне спотворення іміджу Америки, що протягом багатьох десятиліть була визнаною передовою західної демократії. Як сталося так, що Сполучені Штати, які досі вважалися маяком західного світу, наразі опинилися майже в позиції співробітника терориста номер один, російського автократа Путіна?

Однак, відволікшись від шокуючих змін у сприйнятті та пріоритетах офіційного Вашингтону, важливо розглянути, як уникнути становлення антиамериканцем. Незважаючи на все, Сполучені Штати продовжують залишатися нашим стратегічним партнером, а Дональд Трамп не зможе залишатися президентом вічно. Це особливо актуально, враховуючи його вже поважний вік для будь-якого політика високого рівня.

В такому разі потрібно виписати для себе тези, котрі покроково здатні пояснити ситуацію, що об'єктивно складається:

1. Період президентства Дональда Трампа має свої обмеження, і з огляду на сучасну політичну ситуацію в США, зовсім не очевидно, що він зможе завершити його до кінця. Отже, для українців, а також для інших європейців, важливо уникати різких політичних кроків і ретельно обмірковувати свої наступні дії на кілька кроків вперед.

Читайте також: Україна-Росія: Чи стане Дональд Трамп "геополітичним Геростратом"?

2. З усього видно, що на якомусь з етапів цієї затяжної геополітичної гри з Російською Федерацією, вдасться довести президенту Америки, що Путін просто затягує час. Тому будь-які домовляння з ним не мають жодного сенсу доти, поки не вдасться звільнити від московської окупації всі українські землі.

3. Прихильники та виборці Трампа - це далеко не повна картина Сполучених Штатів. Тому цілком ймовірно, що у 2026 році республіканці, якщо трампісти продовжать дотримуватися такої ж безглуздої політики, можуть втратити свою більшість у Конгресі та Сенаті. Це, в свою чергу, обмежать можливості діючого президента США, і він вже не зможе так агресивно намагатися впливати на світову політику.

4. Існують великі шанси, що Дональду Трампу, не дивлячись на його гіперегоїстичні пориви, не вдасться впоратися з "Deep State". А це означатиме, що дотепер вдалий демократичний експеримент під назвою Сполучені Штати, завдяки збереженню конституційних принципів, не буде скасований. І відповідно до чинної американської конституції, верховенство права не припинить своє існування, оскільки його не замінить керуючий політичний картель - MAGA. Як би, за сьогоднішнього політичного клімату, послідовники трампізму не обожнювали свого "короля", поширити це обожнювання на всю Америку їм ніколи не вдасться. Навпаки, після провалів та невиконання озвучених під час передвиборчої кампанії Трампом обіцянок, які він не здатен реалізувати, популярність його серед потенційного електорату різко падатиме.

5. "Чорна діра" трампізму не зможе поглинути Конгрес, Сенат і Верховний суд, завдяки своїй негативній політичній силі. Американці матимуть можливість впливати на політичні процеси у своїй країні. Адже Сполучені Штати занадто великі та різноманітні, щоб їх можна було легко підпорядкувати волі особи, яка постійно торкається межі дозволеного. Спроби змінити основоположні принципи та закони, що становлять підвалини американської демократії, будуть зустрінуті опором.

6. Призначення Трампом на ключові посади людей без необхідної підготовки та компетенцій, але абсолютно вірних йому, може обернутися проти нього. Особиста лояльність не може замінити професійну майстерність. Отже, результати роботи його команди можна передбачити заздалегідь. Залишається сподіватися, що Америка не зазнає краху до моменту його виходу з президентства.

7. В США можна покласти край антидемократичному хаосу, якщо громадяни усвідомлять, що Дональд Трамп у своїх перших 100 днів на посаді годував їх лише нездійсненними обіцянками. Адже мир у війні Росії проти України не можна досягти лише за допомогою слів. Ключовим моментом стане, якщо американський президент перестане стверджувати, що Путін прагне "миру". З самого початку було зрозуміло, що дії диктатора свідчать про зовсім інші наміри.

Трамп не зможе вічно ігнорувати історичні прецеденти, тому надання реальної допомоги Україні могло б стати важливим кроком для його адміністрації. Це дозволило б йому продемонструвати американцям, що він здатен реалізувати хоча б частину своїх обіцянок.

9. Чи дійсно президенту США, захоплено надуваючи щоки, варто продовжувати руйнувати фондовий ринок та глобальну економічну систему? Адже до цього часу весь світ діяв відповідно до американських правил і долара США, що сприяло становленню Сполучених Штатів як світової наддержави. Можливо, в оточенні Трампа знайдуться такі особи, які зможуть донести до нього, що якщо відсунути світову економіку від США та долара, то Америка дуже швидко втратить ті стратегічні переваги, які вона зберігала протягом століть.

Досліджуйте також: Політична симпатія Трампа до Путіна може призвести до втрати союзників для США.

10. Основною проблемою президента США на сьогодні є відсутність чіткої стратегії для своєї роботи. Найбільш тривожним є те, що він не здатен її створити. Трамп оточив себе групою прихильників, які, хоча й підтримують його суперечливі погляди, не мають необхідного досвіду для управління агентствами, якими їм доручено керувати. І тут варто замислитися, як саме Конгрес зміг затвердити таких "лідерів" від Трампа.

11. Президенту США належить усвідомити, що коли ти є самодерцем, і народ тебе ненавидить, ти можеш залишатися на троні лише доти, поки світ боїться твоєї влади. Але коли ти автократ, і твої співгромадяни відчувають до тебе ненависть, а світ більше не відчуває страху перед тобою, твоя влада добігає кінця.

12. Американців мала б пригнічувати думка, що ще десятки мільйонів й досі підтримують такого президента та його катастрофічну політику. Чи встигнуть вони прозріти і перестати підтримувати повне знищення того, що робить Америку великою, як цей процес стане незворотнім?

У 2026 році американці відзначатимуть 250-річчя з моменту виникнення Американської держави. Чи могли б батьки-засновники США уявити подібні результати? Наразі Трамп ставить під загрозу основи демократії, а Республіканська партія активно підтримує його дії.

14. Незважаючи на свою хворобливу самооцінку, Дональд Трамп не володіє навичками ведення переговорів і укладення угод. Його стиль — це сила без компромісів, але такі методи вже не працюють у сучасних умовах. Він серйозно перебільшує свої розумові здібності і недооцінює інтелектуальний потенціал лідерів країн, на які спрямовані його дії. Це створює негативні наслідки для союзників, партнерів та прихильників Сполучених Штатів.

15. За своїм темпераментом і стилем виконання обов'язків, Трамп не є відповідною кандидатурою на пост президента. Він з самого початку підходить до керування США, як до ведення реаліті-шоу, намагаючись постійно утримувати увагу аудиторії, не більше того. Ймовірно, саме через це він вчиняє безліч імпульсивних дій, які до нього не робив жоден інший президент Сполучених Штатів.

16. Він характеризує Путіна як свого товариша в той момент, коли агресивна Росія не лише веде бойові дії в Україні, але й не змінила свою позицію щодо Сполучених Штатів, вважаючи їх своїм постійним супротивником. Отже, російський диктатор, продовжуючи конфлікт, запевняє свого "друга" з Вашингтона, що це єдиний шлях до "миру", і поки що той чомусь йому вірить.

Читайте також: Трамп хоче домовитися з Росією. Ці граблі б'ють дуже боляче

Те, що багато людей все ще підтримують Трампа, свідчить про те, що в американській політиці починають зникати стримуючі фактори. Його дії руйнують міжнародний імідж США, над яким працювали протягом десятиліть тисячі впливових політиків. За цей імідж заплачено життями сотень тисяч американців у Другій світовій війні та інших збройних конфліктах, спрямованих проти ворогів демократії. Наразі все це під загрозою через рішення однієї людини.

18. Тепер багато в чому залежить від американців, чи стане Дональд Трамп не просто потенційним, а справжнім диктатором. Політична група MAGA явно сприяє цьому процесу. Знищення демократії в США за певних умов можливе, але це лише викличе глибокі розбіжності в суспільстві та призведе до фрагментації держави. Чи потрібен такий сценарій Америці?

19. Перші сто днів другого терміну Дональда Трампа можна охарактеризувати як створення хаосу. Проте, чи зможе адміністрація Білого дому винести якісь висновки з цих подій для майбутнього?

З усього випливає, що Дональд Трамп й досі не готовий відкрити очі на надскладну ситуацію, котра склалася навколо України та Росії, яка не бажає відмовлятися від всіх своїх претензій на незаконно окуповані чужі території. Але злісного геополітичного Квазімодо Путіна потрібно зупинити в Україні.

За цієї критичної реальності необхідно завжди пам'ятати, що Трамп - це далеко не вся Америка, як і підпорядковане йому угрупування MAGA. Проте намагання 47 президента перевернути політику і економіку всього світу на користь вузького кола наближених до нього товстосумів-багачів, розпалює антиамериканізм, який триватиме ще довго після завершення його другої каденції. Дональд Трамп діє хаотично, сам до кінця не розуміючи, чим може закінчитися для всього світу цей експеримент.

Всім нам добре відома цитата одного з найвідоміших світових лідерів Вінстона Черчилля: "американці зрештою оберуть правильний шлях, пройшовши через всі інші варіанти". Проте, нинішня політична поведінка Трампа може призвести до серйозних і непередбачуваних наслідків.

Адже Дональд Трамп почав грати на саме існування Української держави, перекреслюючи цим усі попередні гарантії, які давала українцям Америка.

Читайте також: Джедаї миру. Як Путін підкуповує Трампа, аби мати час для демонтажу України

Окрім цього, він має потенціал для підриву НАТО, а також для завершення угод про торгівлю в Північній Америці, що стане свідченням того, що епоха політичної стабільності та забезпечення безпеки, яка тривала десятиліттями, добігла кінця. Чи можна сподіватися, що яка-небудь європейська країна буде сприймати такого "партнера" всерйоз? Адже справжні союзники не діють таким чином.

Проте найважливіше для всіх полягає в тому, щоб не плутати антитрампізм з антиамериканізмом. Слід зосередитися на запереченні рішень Дональда Трампа, які він ухвалює від імені США і які можуть мати негативні наслідки.

Сьогодні Україні та Європі необхідно створити власний оборонний альянс, а також розвивати ядерні та технологічні платформи. Європейський континент має взяти на себе відповідальність за свою безпеку. Це — реалії сучасності. Водночас, емоційні сплески та антиамериканські настрої є лише безглуздою витратою часу.

Європа, разом із Україною, яка є її важливою складовою, зазнає значних втрат у разі ослаблення американської гегемонії. Тому не слід ототожнювати особистість Трампа з усім американським суспільством, яке наразі веде боротьбу з небезпечним явищем авторитарного трампізму.

Незважаючи на те, що це може звучати надмірно пафосно, слід зазначити, що допомога Америки потрібна не лише Україні, а й самій США. Якщо Дональду Трампу не вдасться досягти тіснішої співпраці з Москвою, жертвуючи стратегічними інтересами України, це може серйозно підірвати його репутацію серед прихильників групи MAGA.

Трампу, як би він не намагався, не вдасться пригальмувати процес початку розпаду тоталітарної путінської Російської імперії. Але якщо він і далі своїми діями буде провокувати знищення Сполучених Штатів, то дуже недалекий той час, коли в Конгресі та Сенаті почнуть говорити про антиамериканську діяльність самого Дональда Трампа.

Ці звинувачення будуть значно серйознішими, ніж ті, що колись висував сенатор-республіканець Джозеф Маккарті під час свого керівництва Комісією, що досліджувала антиамериканську діяльність.

Виток інформації

Про автора. Віктор Каспрук — журналіст.

Читайте також