Політичні новини України та світу

Кабінет Міністрів України - Борьба з нелегальним оборотом зброї: Міністерство внутрішніх справ представило доповідь про міжнародну співпрацю.

Під час експертного обговорення "Спільні заходи щодо протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин в Україні", що було організовано МВС та ОБСЄ, представники відомства презентували детальний звіт про реалізовані програми міжнародного співробітництва. Доповідачами виступили заступник Міністра внутрішніх справ України Олексій Сергєєв, заступник Голови Національної поліції України-начальник кримінальної поліції Андрій Нєбитов та заступник Голови Державної прикордонної служби України Вадим Ченчик. Свої доповіді також представили Директор Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України Денис Райков, заступник директора з операційної діяльності Секретаріату ОБСЄ Шон ДеКалуве та Координатор Європейської мультидисциплінарної платформи проти злочинних загроз (EMPACT) Адріана Марія Тостон Діес.

Заступник Міністра внутрішніх справ України Олексій Сергєєв зазначив, що аналітики та експерти вважають незаконний обіг зброї, боєприпасів і вибухових речовин в Україні однією з найсерйозніших загроз для національної та європейської безпеки. У зв'язку з цим, боротьба з такими злочинами стає пріоритетом для всіх правоохоронних структур України як під час війни, так і в період відновлення.

Міжнародна співпраця Міністерства внутрішніх справ у сфері боротьби з незаконним обігом зброї значно посилилася завдяки ініціативі Жозепа Борреля, представника Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та безпеки, а також Ілви Йоханссон, Комісара ЄС у справах внутрішніх справ. Вони запропонували українській стороні план дій, що складається з 11 основних пунктів. Ці пропозиції були включені до спільної стратегії правоохоронних органів України. Одним із ключових елементів цього плану стало створення Координаційного центру, який займатиметься питаннями протидії незаконному обігу зброї, а також Контактного пункту для сприяння співпраці.

Координаційний центр, що займається боротьбою з незаконним обігом зброї, функціонує під керівництвом Ігоря Клименка, Міністра внутрішніх справ України. До складу цього центру входять представники всіх правоохоронних органів та інших державних установ. Це місце для політичних і безпекових обговорень, де розробляються стратегічні рішення в цій важливій сфері. При центрі діє Контактний пункт, що забезпечує безперервну міжвідомчу співпрацю з правоохоронними органами, а також підрозділами безпеки та оборони. Пункт здійснює постійний моніторинг, аналіз та прогностичні оцінки безпекової ситуації в країні. На основі отриманої інформації Координаційний центр приймає ключові рішення у сфері безпеки, - підкреслив Олексій Сергєєв, заступник Міністра внутрішніх справ України.

Він підкреслив, що міжнародна діяльність Міністерства внутрішніх справ включає співпрацю з визнаними організаціями. Зокрема:

- Співпраця в обміні інформацією та даними з Інтерполом і Європолом стосовно зброї, яка була вилучена, знайдена, добровільно передана, втрачена або викрадена;

- спільні операції та навчання з EMPACT;

- співпраця з CEPOL: підвищення кваліфікації та тренінги у сфері виявлення та протидії поширенню зброї;

- Співпраця з FRONTEX: розробляється проект угоди між Україною та Європейським Союзом, що передбачає спільні заходи, навчання з метою боротьби з нелегальною міграцією через кордони ЄС, а також вдосконалення технічних можливостей Державної прикордонної служби.

SEESAC пропонує експертну допомогу у створенні "Дорожньої карти для боротьби з незаконним обігом зброї", організовує навчальні програми та тренінги, а також сприяє розвитку контактного центру.

- співпраця з ООН: удосконалення Єдиного реєстру зброї, впровадження системи балістичної ідентифікації, посилення аналітичної спроможності Контактного пункту;

Спільна ініціатива з Організацією з безпеки і співробітництва в Європі, що має на меті підтримати державу у протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухових матеріалів у всіх їх формах.

Заступник Голови Національної поліції України-начальник кримінальної поліції Андрій Нєбитов під час своєї доповіді зауважив, що через збройну агресію в Україні в рази збільшилася кількість вогнепальної зброї в незаконному обігу. У зв'язку з цим поліція проводить оперативні заходи щодо перекриття каналів поширення нелегальної зброї та посилено здійснює перевірки на блок-постах у прифронтовій зоні:

Ми вживаємо всіх необхідних заходів для запобігання розповсюдженню нелегальної зброї в Україні та її вивозу за межі країни. Для досягнення цієї мети Національна поліція України активно співпрацює з міжнародними партнерами, серед яких ОБСЄ, КМЄС в Україні, Європол, Інтерпол, FRONTEX, EMPACT та інші визнані міжнародні організації.

Він зауважив, що в планах Нацполіції наступні заходи з міжнародного співробітництва:

Вадим Ченчик, заступник Голови Державної прикордонної служби України, під час своєї доповіді підкреслив, що ДПСУ реалізує комплексні заходи для запобігання незаконному вивезенню зброї, боєприпасів та вибухових речовин за межі країни. Ця діяльність також включає обмін інформацією та проведення спільних операцій з міжнародними партнерами. Вжиті заходи сприяють підтриманню контрольованої ситуації на кордоні.

Заступник директора з операційної діяльності Секретаріату ОБСЄ Шон Де Калуве висловив вдячність МВС за їхню співпрацю у проведенні заходу і підкреслив важливість зусиль України у забезпеченні суворого контролю за обігом стрілецької зброї, легкого озброєння та боєприпасів. Він зазначив, що головним завданням для правоохоронних органів України є накопичення необхідних ресурсів для підвищення ефективності профілактики, виявлення та розслідування злочинів. Також він акцентував на важливості законодавчих реформ, покращення координації та міжвідомчої співпраці. Де Калуве позитивно оцінив ухвалення закону про декларування зброї в Україні, а також відкриття та діяльність Координаційного центру і Контактного пункту. Серед пріоритетів для майбутньої діяльності в цій сфері він виділив гармонізацію українського законодавства з європейським, розробку національної стратегії та плану дій для боротьби з незаконним обігом зброї, боєприпасів і вибухонебезпечних матеріалів в Україні.

Координатор Європейської мультидисциплінарної платформи проти злочинних загроз (EMPACT) Адріана Марія Тостон Діес зауважила, що незаконний обіг зброї - це спільний виклик, як для України, так і держав-членів ЄС. Серед актуальних загроз для регіону вона також відзначила розвиток високих технологій, такі як 3D-друк, виготовлення саморобної вогнепальної зброї, використання різних видів дронів. У своїй доповіді Адріана Марія Тостон Діес розповіла про проведену роботу та окреслила подальші плани EMPACT. Вона також відзначила ефективну роботу Координаційного центру з питань протидії незаконному обігу зброї і Контактного пункту.

Читайте також