Історичне рішення Європейського суду з прав людини, Трамп заявив про намір "бомбити Москву", ЄС надає Україні 100 мільярдів: головні новини дня.

Європейський суд з прав людини визнав провину Росії у великій міждержавній справі "Україна і Нідерланди проти Росії". У Києві називають рішення історичним, у Нідерландах - кроком до справедливості, у Москві очікувана реакція…
Сьогодні Володимир Зеленський відвідав Рим, де провів ряд важливих зустрічей. Він охарактеризував бесіду з Келлогом як "глибоку та змістовну". У найближчі дні в італійській столиці відбудеться Міжнародна конференція, присвячена відновленню України.
У Туреччині заблокували ШІ-бота Grok за ймовірні образи Ердогана. Блокування роботи X, Крім того, і у Польщі допустили, що можуть заблокувати роботу Х через публікації чат-бот Grok.
Усе найважливіше та цікаве за середу, 9 липня – в огляді новин "Європейської правди".
Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу, щоб з легкістю отримувати дайджести та іншу корисну й цікаву інформацію!
У ніч на 9 липня Росія завдала ударів по Луцьку та Житомиру за допомогою дронів і ракет. Мер Луцька охарактеризував цей напад як найбільший за всю історію міста. Внаслідок обстрілів сталися пожежі та значні руйнування, проте наразі немає відомостей про жертви.
На тлі атаки Польща підіймала для патрулювання винищувачі.
Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс закликав до збільшення тиску на Росію на фоні найбільшої в історії атаки дронів на українські території.
"Україна прагне до мирних переговорів, тоді як Росія налаштована на продовження своєї імперіалістичної боротьби," - підкреслив міністр з Нідерландів.
Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс, реагуючи на великий російський напад на Україну, закликав до ухвалення 18-го пакету санкцій Європейського Союзу проти Росії.
Сьогодні стало відомо, що Словаччина не зняла своє вето з 18-го пакету санкцій. Наступна можливість для голосування відбудеться 11 липня. Варто зазначити, що Угорщина також виступила проти нових обмежень щодо Росії.
У середу Європейський парламент прийняв резолюцію, в якій закликав уряди Угорщини та Словаччини зупинити перешкоджання санкційному тиску Європейського Союзу на Росію та не ставити під загрозу реалізацію спільних цілей Євросоюзу.
Крім того, Європарламент закликав ЄС конфіскувати заморожені активи РФ для оборони і відбудови України.
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц зазначив, що "дипломатичні шляхи" для вирішення конфлікту між Росією та Україною вичерпані, й запевнив у продовженні підтримки України.
Нагадаємо, що вчора президент Сполучених Штатів Дональд Трамп різко висловив свої зауваження щодо російського лідера Владіміра Путіна, заявивши, що той говорить "безглузді речі".
Сьогодні вранці з’явилася інформація про те, що журналісти CNN отримали аудіозапис, на якому Дональд Трамп під час зустрічі з донорами своєї виборчої кампанії минулого року заявляє, що нібито погрожував жорсткими заходами лідерам Росії та Китаю, якщо вони вирішать вторгнутися в Україну чи Тайвань.
Трамп заявив: "Путіну я попередив: якщо ви вдеретеся в Україну, я знищу Москву без жодних вагань. Хочу підкреслити, що у мене немає іншого виходу".
Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков висловив скептицизм щодо справжності аудіозапису, оприлюдненого телеканалом.
"Я не маю можливості ані підтвердити, ані спростувати цю інформацію, навіть якби й прагнув це зробити... Щодо того, чи це правда, чи фальшивка, ми також не впевнені. Останнім часом ми спостерігаємо безліч дезінформації", - зазначив він.
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення про відповідальність Росії у значній міждержавній справі, яка об'єднує скарги України та Нідерландів щодо численних порушень прав людини, що мали місце під час війни до та після 24 лютого 2022 року, а також у справі про збиття рейсу MH17.
У Міністерстві юстиції представили скорочений список порушень прав людини, які були визнані Європейським судом з прав людини за підсумками розгляду. Серед них: викрадення, незаконні затримання, утримання цивільних осіб у полоні, жорстоке поводження та катування як цивільних, так і військовополонених українців. Додатково, до переліку входить політика примусового вивезення українців з окупованих регіонів, зокрема дітей, а також систематичне обмеження використання української мови та порушення прав родичів жертв катастрофи MH17.
Микола Гнатовський, український суддя в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ), охарактеризував рішення суду як історичне, підкресливши, що це, можливо, є найбільш значущою справою в історії цього інституту.
За словами цього представника, Суд підкреслив, що дії Росії в Україні є безпрецедентними для Ради Європи. Він зазначив, що характер і масштаби насильства, а також загрозливі заяви російських лідерів становлять ризик для мирного співіснування в Європі та намагаються підірвати основи демократії, на яких базується Рада Європи.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга висловив свої вітання з приводу історичних рішень Європейського суду з прав людини.
"Суд залишається непохитним у своїх висновках: російські агресори скоїли страшні злочини в ході цього конфлікту, серед яких – позасудові страти, тортури, насильницька депортація дітей, зґвалтування, утиски, а також порушення свободи слова, релігійних переконань та інших базових прав людини", - наголосив він.
Він зазначив, що справедливе і всебічне покарання за агресію Росії проти України повинно стати новим моральним підґрунтям для всієї Європи.
У Нідерландах визнали рішення Європейського суду з прав людини значущим кроком до досягнення справедливості, особливо для сімей, які постраждали від трагедії авіакатастрофи рейсу MH17.
"Болючі переживання родичів загиблих пасажирів рейсу MH-17 є надзвичайно важкими, і ситуацію ускладнює заперечення з боку Росії. Це є значним кроком у напрямку справедливості. Я сподіваюся, що це полегшить їхній біль", - зазначив Брекельманс.
У Кремлі, як і передбачалося, оцінюють рішення Європейського суду з прав людини в рамках великої справи проти Росії як "незначні".
Сьогодні до Рима приїхав президент України Володимир Зеленський.
Візит Зеленського до Італії здійснюється в рамках його участі в Міжнародній конференції, присвяченій відновленню України.
Президент розпочав свою програму в італійській столиці з зустрічі з Папою Римським Левом XIV.
Згідно з інформацією, наданою пресслужбою Святого Престолу, було обговорено конфлікт між Росією та Україною, а також важливість пошуку стабільних і справедливих рішень для досягнення миру.
Після цього глава української держави направився до офіційної резиденції президента Італії - Квіринальського палацу.
Зустрічаючи Зеленського, Серджо Маттарелла заявив, що хоче "підтвердити велику дружбу та повну підтримку Італії незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України".
"Наша позиція залишається незмінною, і я хочу підкреслити наше захоплення українським народом, що лише зміцнює нашу віру у повну підтримку вашої держави", - зазначив Маттарелла.
Італійський президент також наголосив, безпека України невіддільна від безпеки Європи.
Пізніше Зеленський зустрівся зі спеціальним представником президента США з питань України Кітом Келлогом.
Глава держави України охарактеризував бесіду як "інформативну".
"Обговорили постачання зброї та посилення ППО. На тлі збільшення російських атак це один із пріоритетів. Говорили й про закупівлю американської зброї, спільне оборонне виробництво та локалізацію в Україні", - повідомив глава держави.
За його словами, детально сфокусувалися і на санкційному тиску.
Як стало відомо, 10 та 11 липня в Італії відбудеться Конференція, присвячена відновленню України.
Перед конференцією з'явилася інформація про те, що Литва виділила один мільйон євро на ініціативу з відновлення України під назвою EU4Reconstruction.
Згідно з інформацією, наданою Bloomberg, Європейський Союз планує ініціювати створення фонду обсягом 100 мільярдів євро для надання підтримки Україні в рамках семирічного фінансового бюджету на період з 2028 до 2034 року.
Одночасно, як підкреслює агентство, це не єдиний можливий сценарій тривалої допомоги Україні, що розглядається в рамках Європейського Союзу, і наразі не існує підтвердження його затвердження.
Чехія планує навчити вісьмох українських пілотів F-16 до завершення 2026 року, в той час як Литва активно працює над спрощенням мовних вимог для українців.
Литва і Фінляндія хочуть виробляти протипіхотні міни для себе та України, а у Польщі анонсували будівництво трьох заводів з виробництва боєприпасів.
Міністерство закордонних справ Румунії оголосило про заборону на в'їзд на свою територію мера Кишинева Іона Чебану, посилаючись на "національну безпеку".
Іон Чебан очолює політичну партію "Рух національної альтернативи" (MAN), яка була заснована в 2021 році. У 2019 році він здобув перемогу на виборах мера Кишинева, отримавши підтримку проросійських соціалістів, але згодом вирішив покинути цю партію.
Перед тим, як стати мером Кишинева, Іон Чебан був критично налаштований щодо євроінтеграції Молдови. Проте, під час свого другого терміна він кардинально змінив свою позицію і почав активно підтримувати ідеї європейської інтеграції.
Згідно з інформацією, оприлюдненою виданням Deschide, Румунія також заборонила в'їзд на свою територію журналістці Наталії Морарь та екс-прем'єр-міністру Молдови Василю Тарлеву.
Тарлев в даний час є лідером проросійської політичної сили "Майбутнє Молдови".
У стислій заяві мер Кишинева Іон Чебан підкреслив, що на нього не вплине жоден тиск.
"Найгірша парламентська кампанія лише стартує. Ви не зможете змусити мене стати на коліна, незалежно від ваших спроб отримати прощення боргів. Я маю підтримку людей і продовжу свою діяльність," - зазначив він.
Стосовно Молдови варто зазначити, що президент США Дональд Трамп надіслав Маї Санду листа, у якому інформував про впровадження нових тарифів.
"Починаючи з 1 серпня 2025 року, ми встановимо мито у розмірі лише 25% на всі товари з Молдови, які імпортуються до Сполучених Штатів, окремо від інших секторальних мит," - зазначено в листі.
Також він наголосив, що тарифи можуть бути змінені, "залежно від наших відносин з вашою країною".
За даними ЗМІ, Зеленський підписав призначення кількох нових послів.
Два постачальники німецького військового відомства стали жертвами кібератак, які, ймовірно, здійснили з території Росії.
У Туреччині було заблоковано ШІ-бота Grok через можливі образи на адресу президента Ердогана. Тим часом у Польщі розглядають можливість обмеження функціонування платформи X, де цей чат-бот поширював антисемітські коментарі та критикував прем'єр-міністра Дональда Туска.
Дочка Орбана разом із сім'єю планує переїзд з Угорщини до Сполучених Штатів.