Політичні новини України та світу

Інтерв'ю з Кіром Стармером для The Telegraph - Новини Харькова.

В інтерв'ю (https://www.telegraph.co.uk/politics/2025/04/24/starmer-challenges-donald-trump-over-ukraine-peace-plan/) The Telegraph прем'єр Британії Стармер наполіг, що Україна має сама визначати умови будь-якої мирної угоди з росією, фактично кинувши виклик пропозиціям Трампа. Також Telegraph наводить вимоги України, які закріплені в 5-ти пунктах, і які мають стати дороговказом для майбутньої мирної угоди.

● Зрештою, я завжди пам'ятаю, що саме Україна має вирішувати ці питання - не іншим вирішувати за Україну. Це право України. І росія маж сісти за стіл переговорів для безумовного припинення вогню

Кір продовжує вимагати від США гарантій безпеки для своєї "коаліції охочих". Проте, як стало відомо в четвер, Британія змінила свої наміри і тепер планує надіслати військових інструкторів замість розгортання великого військового контингенту.

На запитання про те, чи несе Зеленський відповідальність за відсутність мирної угоди, Стармер висловив свою думку.

● Ні. росія є агресором. Ніколи не забувайте, що Зеленському пропонували безпечний виїзд із країни в перший тиждень конфлікту. Тоді всі думали, що росія швидко досягне своєї мети - захоплення України. А він залишився, щоб боротися і вести свою країну, що він робить із величезною мужністю та стійкістю понад три роки, як і вся його країна. Саме росія має сісти за стіл переговорів і погодитися на припинення вогню

Відповідаючи на запитання про можливість того, що Великобританія схвалить мирну угоду, яка визнає Крим як частину Росії, сер Кір зазначив: "Це не в моїй компетенції. Це питання, яке потребує обговорення".

Він також висловив сподівання, що припинення вогню може бути оголошено до літа. І повторив заклик до гарантій безпеки від США для британських та інших західних сил, які будуть розміщені в Україні для нагляду за миром.

● Необхідно досягти тривалого припинення вогню на умовах, що влаштовують усі сторони, зокрема й Україну. Я проти тимчасових угод, адже вважаю, що такі рішення лише надають Росії шанси та ресурси для нових атак у майбутньому. Вони вже вдавалися до цього раніше, і я не маю сумнівів, що повторять знову.

Україна представила свої вимоги у формі п'ятипунктового плану, про який, за словами Зеленського, було повідомлено Трампу. Як стало відомо з матеріалів The Telegraph, документ чітко окреслює прагнення України не допустити жодного офіційного міжнародного визнання російської влади над Кримом або іншими територіями, які перебувають під окупацією.

Перший і другий пункти зосереджені на тому, щоб будь-яка мирна угода базувалася на міжнародному праві, а не на капітуляції, з особливим застереженням щодо можливої агресії Китаю проти Тайваню. Вони також підкреслюють важливість чітких "гарантій безпеки" як ціни за будь-яку перспективну мирну угоду, яка передбачала б тимчасову поступку території на користь росії.

Третій пункт - це спроба повернути контроль над переговорами від Трампа і знову поставити Україну в центр мирного процесу. Четвертий пункт є попередженням для США та НАТО, що дозвіл росії контролювати Крим дає їй змогу загрожувати не лише Україні, а й союзникам у Чорному морі - Туреччині, Румунії та Болгарії.

П'ятий та заключний пункт ясно підкреслює, що не варто дозволяти росії використовувати угоду з метою обмеження чисельності збройних сил України або її оборонної промисловості.

Попри розбіжності зі США, Стармер сказав, що Європа не може відмовитися від безпекових зв'язків із Америкою.

● Багато хто закликає йти в напрямку виключно європейському, а не європейсько-американському. Я вважаю, що це принципово неправильно, як щодо України, так і загалом. Саме здатність дотримуватися підходу, орієнтованого на НАТО, дала нам мир. Тепер наше завдання - не розмірковувати про 80 років найуспішнішого альянсу в історії. Наше завдання як лідерів - забезпечити, щоб цей альянс залишався міцним на десятиліття вперед

Джерело: https://t.me/in_factum/33408

Читайте також