Політичні новини України та світу

Інститут національної пам'яті висловив підтримку ідеї змінити назву копійки на шаг.

Український інститут національної пам'яті висловив підтримку ініціативі Національного банку про зміну назви копійки на автентичну українську "шаг". Цю інформацію озвучив голова НБУ Андрій Пишний.

Восьмеро членів експертної комісії Українського інституту національної пам'яті одноголосно висловилися на користь того, що "копійка" є згубним елементом для України, оскільки вона слугує інструментом ідеологічної колонізації, окупації та русифікації фінансової системи країни, а, отже, і її державності в цілому. Комісія підтримала ініціативу з перейменування "копійки" на традиційнішу українську "шаг". "Назва 'копійка' є ворожою для України", - повідомив він.

Слід відзначити, що саме Національний банк запропонував відмовитися від терміна "копійка" та ввести нову назву для монет – "шаги", що є характерною для України.

У своєму звіті експертна комісія Українського інституту національної пам'яті засвідчує історичну доцільність і правомірність відновлення використання українського терміна "шаг" для розмінної монети, що становить соту частину гривні.

У зв'язку з наведеними аргументами, пропозиція Національного банку України щодо зміни назви розмінної монети "копійка" на історично обґрунтовану "шаг" отримує підтримку та може сприяти відновленню національних традицій у грошовій номінації, а також допомогти подолати негативні наслідки колоніальної спадщини в рамках широких процесів деколонізації українського суспільства, - зазначають в УІНП.

У своєму аналізі фахівці інституту надають ясні визначення термінам, таким як "імперська політика Росії", "символи російської імперської політики" та "русифікація". Останнє, зокрема, означає "обмеження культурного та інформаційного середовища", що в свою чергу свідчить про поступове знищення та повне знецінення історичних традицій.

Детальніше про шаги від Українського інституту національної пам'яті

В інституті стверджують, що термін "шаг" історично позначав розмінну монету, що використовувалася в Україні в XVII-XVIII століттях. Цю назву неодноразово згадували не лише в документах, а також у творах художньої літератури та народному фольклорі. Слід зазначити, що слово "шаг" є характерним виключно для території сучасної України і жодним чином не асоціюється з Московським царством чи Російською імперією.

У другій половині XVII та XVIII століттях Московія намагалася нав'язати фінансовій системі Гетьманщини використання виключно своїх грошей, зокрема "копійок". Ця назва, що походить з російської мови, виникла завдяки термінам, що описують копійку як монету, на якій відображений великий князь (цар), що сидить на коні з списом у руці. Це призвело до витіснення традиційних західноєвропейських монет, які раніше були поширені в Україні. Одночасно з ліквідацією української автономії, Російській імперії вдалося втілити в життя цей план у сфері грошового обігу.

Відновлення терміна "шаг" як позначення розмінної монети сталося в період Української революції 1917-1921 років. У Тимчасовому законі про українські гроші, ухваленому Центральною Радою 1 січня 1918 року, зазначалося, що кредитний білет, відомий як карбованець, складався з 200 шагів.

1 березня 1918 року Центральна Рада прийняла законодавчий акт "Про грошову одиницю, карбування монет та випуск державних кредитних білетів", який затвердив гривню як основну грошову одиницю, що ділилась на 100 шагів. В обіг ввели розмінні монети номіналом 10, 20, 30, 40 і 50 шагів. Однак після поразки Української революції 1917-1921 років та встановлення радянської влади на українських землях, ці гроші були вилучені з обігу.

Після проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року виникла концепція відновлення "шага" як розмінної валюти. Протягом 1991-1992 років активно працювали над проектами та дизайном банкнот і монет. Зокрема, були створені ескізи розмінних монет номіналом 1, 5, 10 та 25 шагів, а також проведено експериментальні випуски монет.

Однак через домінування депутатів з радянським світоглядом, президія Верховної Ради України 2 березня 1992 року ухвалила рішення про використання назви "копійка" для розмінної монети. Ця назва має історичні корені в грошовій системі Московського царства, Російської імперії, Союзу Радянських Соціалістичних Республік та Російської Федерації. Вона також закріплена в Законі України "Про Національний банк України", прийнятому в 1999 році.

Таким чином розмінна монета "копійка", відома на українських теренах із середини XVII століття, у ХVІІІ столітті витіснила традиційну для українського грошового обігу монету, що побутувала зокрема і під назвою "шаг". Це стало наслідком реалізації російської імперської політики. Отже, назва "копійка" політично, економічно та семантично належить до символів, пов'язаних із реалізацією російської імперської політики в Україні та колоніальною спадщиною.

Читайте також