Політичні новини України та світу

Ігри Нескорених: вияв сили волі та символ єдності серед військових.

На церемонії відкриття Ігор у Ванкувері українську команду зустрічали стоячи під звуки аплодисментів від 40 тисяч глядачів.

Учора в канадському Ванкувері пройшла церемонія відкриття сьомих Ігор Нескорених - міжнародних спортивних змагань серед військовослужбовців та ветеранів, які зазнали травм, поранень або захворювань під час або внаслідок виконання службового обов'язку. Як і на пʼяти попередніх турнірах, участь у цьогорічних Іграх бере й українська збірна. 33 українських чоловіки й двоє жінок змагатимуться у 11 адаптивних спортивних дисциплінах із понад 500 учасниками з 22 інших країн.

ІГРИ, ЯКІ ТРАНСФОРМУЮТЬ ЖИТТЯ І Є ВАЖЛИВИМИ ДЛЯ КОЖНОГО

Ці Ігри є яскравим свідченням мужності та бойового духу людей у формі. Ті, хто віддано служать своїй країні, брали участь у конфліктах, які більшість з нас не в змозі навіть уявити. Саме з цих зворушливих слів розпочала свою промову на церемонії відкриття Ігор генерал-губернатор Канади Мері Саймон. "Ви показуєте нам, що люди можуть знайти в собі сили, щоб подолати труднощі та навіть пережити травми. Кожен, хто бере участь у цих Іграх, є втіленням сили і стійкості на шляху до відновлення", - зазначила вона.

Дійсно, на відміну від традиційних спортивних змагань, основна мета учасників Ігор Нескорених полягає не в досягненні перемоги, а в демонстрації незламності духу, попри всі труднощі. "У часи конфліктів і протистоянь у різних куточках світу ми зібралися у Ванкувері в атмосфері братерства, представляючи різні народи, спілкуючись різними мовами та відображаючи багатство світових релігій. Ми шануємо один одного, активно змагаємось, але водночас підтримуємо та вболіваємо одне за одного", - зазначив засновник Ігор, принц Гаррі. Ідея створення цих масштабних спортивних змагань, що мають на меті повернути сенс та жагу до життя тим, хто віддав багато років військовій службі, зародилася у нього в 2013 році.

Так, за ініціативи принца, який навчався у військовій академії та провів три місяці авіаційним навідником в Афганістані, у 2014-му році в Лондоні відбулися перші Ігри Нескорених (Invictus Games), участь у яких взяли понад 400 колишніх й чинних військовослужбовців із 13 країн. Відтоді кожного разу Ігри ставали масштабнішими, залучаючи більше учасників із більшої кількості країн. У 2017-му році, коли змагання вперше відбувалися у Канаді, до Торонто приїхала й українська збірна. Під час своїх дебютних змагань українці завоювали аж 14 медалей, з яких вісім - золотих. Цей результат став одним із найкращих серед усіх 16 держав-учасниць.

Протягом восьми років, що минули з моменту їх проведення, число команд на Іграх зросло до 23, а кількість учасників перевищила 550. Окрім того, значно розширився асортимент спортивних дисциплін, в яких розігруються медалі. Якщо на перших Іграх у Лондоні змагання в девʼяти адаптивних видах спорту тривали лише чотири дні, то цьогорічний турнір триватиме цілий тиждень і включатиме 11 дисциплін, з яких п’ять – зимові. Саме ця "зимова" складова робить цьогорічні Ігри особливими, адже раніше вони проводились виключно в літній період.

ОСОБЛИВІСТЬ ІГОР-2025 У КАНАДІ

Організатори доклали чимало зусиль для того, щоб яскраво представити унікальну історію та культурні традиції канадської провінції Британська Колумбія, де в містах Ванкувер та Віслер проходитимуть тижневі змагання. Оскільки спортивні арени розташовані на традиційних територіях чотирьох корінних народів, прапор Ігор Нескорених, який символізує їхній офіційний початок, було пронесено пішки цими землями. "Ми мали на меті не лише перенести прапор, а й максимально зануритися в їхню культуру та історію. Це дійсно стало неймовірним і захоплюючим досвідом," - ділиться враженнями учасник української збірної Максим Зубов, який разом із ще сімома ветеранами з різних куточків світу та 16 представниками корінних народів провінції здійснив цю унікальну пішу експедицію. "Ми ночували в особливих місцях: у готелі "Тисяча зірок" (намети під відкритим небом). Три ночі взимку, іноді за температури -22 градуси, ми спали просто неба в наметах," - розповідає він.

Усі ці випробування виявилися щасливими, адже під час відкриття Ігор, коли прапор був внесений на арену, його передавали з рук в руки капітани всіх команд, поки не вручили канадцям на подіумі під захоплені аплодисменти тисяч глядачів. Представники корінних народів також зробили свій внесок у створення логотипа цьогорічних Ігор: чотири майстри спільно працювали над тим, щоб втілити у цьому символі свої древні традиції.

Ще однією вражаючою рисою Ігор Нескорених 2025 є те, що 95% учасників, залучених до їх організації, є волонтерами, серед яких найстаршому вже 86 років. В цілому, 15% з майже 2000 членів організаційної та волонтерської команд складають колишні та діючі військовослужбовці.

ЦЕРЕМОНІЯ ВІДКРИТТЯ ЯК ВИРАЗ ПІДТРИМКИ ТА ЄДНАННЯ

Кульмінацією тривалого процесу планування та ретельної підготовки стала вражаюча церемонія відкриття, на яку з центральної спортивної арени Ванкувера зібралися приблизно 40 тисяч глядачів. Як повідомили в організаційному комітеті, спочатку вони мали сумніви щодо доцільності проведення заходу у такому великому просторі, але перша партія квитків розійшлася миттєво, змусивши організаторів терміново виставити на продаж ще одну, яка також була швидко розкуплена. Важливу роль у популярності заходу відіграла вражаюча лінія артистів, серед яких були канадська співачка Неллі Фуртадо, американська зірка Кеті Перрі та британець Кріс Мартін із "Coldplay". Всі вони обіцяли незабутнє шоу. Під час свого виступу Мартін пожартував, що принц Гаррі, який особисто запросив його на церемонію, нібито скаржився, що "усі інші музиканти світу" відмовилися від участі.

Одним із найзворушливіших моментів усієї церемонії стало те, як на початку події по черзі виходили на арену представники всіх команд. Хоча публіка з радістю вітала всіх Нескорених, коли настала черга нашої збірної, всі присутні піднялися на ноги та кілька хвилин аплодували нашим героям стоячи. Такий теплий прийом наші Нескорені отримали також на попередніх Іграх у Німеччині та Нідерландах.

Інший теплий момент трапився, коли до присутніх із короткою промовою звертався премʼєр-міністр Британської Колумбії Девід Еббі. Він надав своєму виступу політичного контексту, натякнувши на торговельну війну й відверто недружні заяви про анексію, що звучать від президента США Дональда Трампа. "Утім, як політик можу вам сказати, що слова політика не мають значення, оскільки якщо ви потребуватимете нас, Америко, просто скажіть. Так само, якщо нам коли-небудь будете потрібні ви, впевнений, ви прийдете негайно", - сказав він. Після цього члени американської команди склали руки у вигляді серця, підтверджуючи цим взаємну підтримку, на чому наголошував принц Гаррі.

ІДЕЯ СОЄДНАННЯ, ПІДТРИМАННЯ ТА ВІДНОВЛЕННЯ

Спонтанні прояви доброти вражаюче ілюструють девіз Ігор Нескорених: "Я – господар своєї долі. Я – капітан своєї душі". Цю ідею чітко висловив виконавчий директор цьогорічних Ігор, Скот Мурр. Він зазначив, що основна різниця між Олімпійськими іграми та Іграми Нескорених полягає в тому, що "перші здатні змінювати життя, а другі – рятувати їх".

Це підтверджується тим, що до Ванкувера приєдналися тисячі родичів та друзів учасників. Головна мета полягає не в здобутті перемог, а в реабілітації, і саме близькі люди мають важливе значення в цьому процесі. Тут медальний залік займає не другорядне, а абсолютно останнє місце.

Основна мета Ігор Нескорених полягає в тому, щоб через спорт підтримувати процес відновлення та реабілітації ветеранів, які зазнали поранень, травм або хвороб під час виконання своїх обов'язків у зонах бойових дій. Ця програма також прагне надихати людей, відновлюючи їхню віру в себе. "Демонструйте світові, як ви проявляєте себе в надзвичайних обставинах, покажіть свою відвагу, продемонструйте велич своєї боротьби за перемогу, і дайте зрозуміти, чому ви є нескореними", - зазначив принц Гаррі під час урочистого відкриття.

І саме цим ми займемося протягом наступного тижня - спостерігати за незламними гігантами, для яких немає жодних меж.

Читайте також