Хто є Кіт Келлог - спеціальний представник Сполучених Штатів з питань України?
Обраний президент США Дональд Трамп у середу, 27 листопада, оголосив про призначення спеціального представника своєї майбутньої адміністрації з питань України та Росії. Цю посаду займе генерал у відставці Кіт Келлог. Інформуючи про своє рішення, Трамп скористався платформою своєї соціальної мережі TruthSocial. "Кіт має видатний досвід як у військовій, так і в бізнесовій сферах, а також займав важливі позиції в галузі національної безпеки під час моєї першої адміністрації. Він був зі мною з самого початку! Разом ми досягнемо миру через силу", - зазначив Трамп.
Келлог після цього висловив свою рішучість невтомно працювати на благо миру. "Співпраця з президентом Трампом була великою честю для мене, і я з нетерпінням очікую на можливість віддано працювати над забезпеченням миру, захищаючи інтереси Америки", – зазначив він у своїй публікації в соціальній мережі Х (раніше Twitter).
Кіт Келлог з'явився на світ у 1944 році, під час Другої світової війни, і з раннього віку обрав шлях служби в армії США. У 23 роки він відправився на війну у В'єтнамі. У 1989 році він брав участь у військових операціях американських сил у Панамі, а пізніше взяв участь у конфлікті в Перській затоці в рамках операції "Буря в пустелі", яка проводилася міжнародною коаліцією проти режиму Саддама Хусейна в Іраку. Згодом Келлог отримав призначення на посаду керівника Командування спецоперацій у Європі (SOCEUR). На початку 2000-х років він завершив свою військову кар'єру, досягнувши звання генерал-лейтенанта.
Він займав посаду виконуючого обов'язки радника з національної безпеки на початку першого терміну президентства Трампа, а згодом працював радником з національної безпеки для віцепрезидента Майка Пенса. Нещодавно Келлог виконував обов'язки співголови Центру американської безпеки при вашингтонському Інституті політики "Америка понад усе" (AFPI). Саме в цій ролі він улітку цього року став співавтором аналітичного документа з пропозиціями щодо вирішення війни Росії проти України.
У цьому стратегічному документі зазначається, що політика Сполучених Штатів повинна бути орієнтована на встановлення режиму припинення вогню та ініціювання мирних переговорів. Згідно з цією концепцією, Вашингтон має продовжувати постачання озброєнь Україні, щоб стримати агресію Росії під час або після укладення угоди, але лише в разі, якщо Київ погодиться на переговори. Якщо ж РФ відмовиться від діалогу, план передбачає, що США посилять підтримку Збройних сил України.
У документі також обговорювалися питання призупинення конфлікту на фронті та можливість вилучення питання про членство України в НАТО з порядку денного на наступні роки. За інформацією ЗМІ, план також містить пропозицію про часткове зняття санкцій з Росії, щоб заохотити її до певних мирних ініціатив, а також введення податку на імпорт російських енергетичних ресурсів для фінансування відновлення України.
У ЗМІ раніше з'являлися суперечливі повідомлення щодо того, чи цей план був представлений Трампу і як він його оцінив. Сам Келлог у липні цього року в розмові з "Голосом Америки" (VoA) підкреслював, що у будь-якому разі йдеться лише про свого роду маніфест, а не програму дій. "Це варіант, який президент може використати у разі обрання. Почали відразу казати, що це план, затверджений президентом. Ні, зовсім ні", - пояснював він.
Читайте також: Зеленський визначив умови для потенційних переговорів з Росією.
Інформагенції зазначають, що у ролі спецпредставника із врегулювання війни РФ проти України Келлогу доведеться майстерно лавірувати між сторонами конфлікту, а також зважати на високі очікування у США та у світі від його місії.
Раніше Келлог висловлював критику, або, як він сам зазначав, "в певному сенсі дорікав" адміністрації президента Джо Байдена та Західним країнам за їхню повільну реакцію у наданні допомоги Україні. Він вважав, що минулорічні затримки негативно вплинули на ефективність контрнаступу Збройних Сил України.
Однак останніми днями Кіт Келлог вже набагато приязніше відгукався про дії чинної ще адміністрації, повноваження якої добігають кінця у січні. 22 листопада в ефірі Fox News, де Келлог часто виступає як запрошений експерт, він як раз похвалив команду Байдена за дозвіл Україні завдавати ударів далекобійними ракетами вглиб території РФ. "Байден своїми діями фактично дав президенту Трампу більше важелів впливу, - сказав Келлог. - Тепер він зможе зробити крок назад, ліворуч або праворуч", - пояснив він і додав, що не можна вести війни, залишаючи противнику недоторканні території. "Якщо ви вже зібралися воювати, то воюєте", - казав він в ефірі.
На запитання ведучого щодо можливості того, що "третя світова війна" вже розпочалася — про що раніше висловлювався посол України у Великобританії, колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний — Келлог зазначив, що не поділяє такої думки. Проте, він підкреслив, що світ дійсно перебуває на межі глобального конфлікту. Келлог також виявив особливу тривогу щодо союзу між Росією, Іраном, Китаєм і Північною Кореєю, які, на його думку, "підживлюють один одного".
У коментарі для DW колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін висловив сподівання, що майбутній радник Кіт Келлог проявить об'єктивність і щирий намір зрозуміти різні можливості для завершення конфлікту. "Він безумовно прагнутиме виявити механізми для реалізації цих можливостей та сценаріїв, щоб представити їх Трампу та його команді. Проте його позиція не буде упередженою. Келлог має мандат досліджувати, що реально здійснити, а що ні," - зазначив Клімкін.
Призначення спеціального представника, як правило, потребує схвалення Сенату. Дональд Трамп повинен вступити на посаду президента Сполучених Штатів 20 січня 2025 року.