Хроніка нездійснених обіцянок: як пройшли перші 100 днів Трампа.

20 січня 2025 року відбулася інавгурація 47-го президента США Дональда Трампа. Хоча він обіцяв значні зміни, на практиці багато з його обіцянок залишилися невиконаними. Якими ж були перші дні Трампа на новій посаді?
Вже 30 квітня 2024 року виповниться рівно 100 днів з дня інавгурації Трампа. Для кожного американського президента це дуже важлива дата та підбивання перших підсумків його роботи в Овальному кабінеті.
Для початку треба пригадати, що обіцяв Трамп своїм виборцям. Коротко: було сказано дуже багато слів. Майбутній президент говорив про все підряд, від цін на яйця до питання війни в Україні. Видання Axoisв грудні 2024 року зробило титанічну роботу та підрахувало, що під час своєї передвиборчої кампанії найчастіше обіцяв зробити Трамп вже у перший день на посаді. На першому місці - припинення війни в Україні. Від січня 2023 року він не менш, ніж 33 рази публічно заявляв про це. Також він казав про депортації та закриття кордонів для нелегальних мігрантів, придушення інфляції, освітні реформи, реформи в держапараті і багато чого іншого.
Як зазначає видання Vox, початкові тижні президентства Дональда Трампа в Білому домі виявилися справжнім вихором подій.
Він розпочав своє друге президентство з екстраординарних кроків: введення (а згодом і відтермінування) тарифів на товари з Канади та Мексики, призупинення фінансової допомоги іноземним державам, відкладання заборони TikTok та скасування низки рішень адміністрації Байдена. Трамп анонсував наміри очистити ФБР від "ворогів" та помилував осіб, які брали участь у штурмі Капітолію. Він також пообіцяв реалізувати "наймасштабнішу програму депортації в історії США".
"Схоже, що Трамп планує трансформувати виконавчу владу відповідно до своїх уявлень, надаючи своєму соратнику Ілону Маску повноваження усунути державних службовців, закрити цілі міністерства та створити атмосферу страху серед федеральних працівників," - зазначає видання.
І справді, незважаючи на те, що Трамп не здійснив більшість своїх обіцянок (про що буде сказано далі), його вплив на американську демократію був значним, і він веде її у небезпечному напрямку.
Як пише видення Axios, у перші 100 днів свого президентства Дональд Трамп оголосив більше національних надзвичайних ситуацій, ніж будь-хто з його попередників у сучасній історії США, повідомляє.
Ці повноваження були встановлені для швидкого реагування на кризові обставини. Проте вони перетворилися на важливий інструмент для втілення політичної програми Трампа, зазначає видання. Проголошення надзвичайного стану дало можливість Трампу обійти Конгрес і видавати одноосібні укази протягом перших трьох місяців його президентства.
Президент скористався режимом надзвичайної ситуації для введення найвищих мит за останні сто років, активізації видобутку природних ресурсів та зміцнення військової присутності на південному кордоні США, зазначає видання.
"Правозахисники висловлюють тривогу: на їхню думку, Трамп використовує неясні положення законодавства, щоб збільшити свої повноваження, тим самим порушуючи конституційний баланс між різними гілками влади," - зазначається у статті видання.
Попередник Трампа, Джо Байден, висловився про те, що менше ніж за сто днів на посаді Трамп "завдав стільки шкоди та спричинив стільки руйнувань, що це ускладнює навіть дихання".
В інтерв'ю для Главкому американіст Володимир Дубовик підкреслив, що за час свого президентства Дональд Трамп не зміг змінити політичну систему США. Якщо він отримає другий термін, то, найімовірніше, продовжить намагатися вплинути на цю систему, адже має ясні внутрішні переконання та амбіції трансформувати її відповідно до своїх уявлень.
Як зауважує Дубовик, для Трампа оптимальним було б створити систему на зразок російської, авторитарну. Американський президент, певно, заздрить Путіну, бо в Росії, наприклад, вільна преса не заважає працювати, бо її там немає. Або суди не грають такої ролі, як у США, каже Дубовик.
Він додає, що сьогодні у всіх державних органах влади США проводяться співбесіди з чиновниками про підтримку президента.
"Загальний наратив такий: держава сьогодні - це президент Трамп, і якщо ти не погоджуєшся з ним, не поділяєш політику, позиції чи принципи, з яких він виходить, то тобі не місце у державній установі", - каже американіст.
Але що сталося з обіцянками Трампа? Як зазначив політолог Ігор Рейтович у програмі i-ua.tv, перші сто днів президентства Трампа не принесли суттєвих змін, і у президента США не залишилося значних досягнень.
"Пройде сто днів з моменту інавгурації Трампа, і це буде оповіддю про численні заяви, але без суттєвих результатів, які можна було б вважати значною перемогою. Адже у Трампа все ще триває процес", - зазначає Рейтерович.
Експерт прогнозує, що Трамп буде виправдовувати свої дії тим, що під управлінням Байдена відбулися значні зміни, які потрібно буде "виправити". Але вже зовсім скоро кожна американська родина може відчути на собі наслідки "торгових війн", ініційованих президентом. Якщо тарифи почнуть негативно впливати на фінансове становище громадян, Рейтерович не виключає можливість протестів проти Трампа. Проте це поки що виглядає як далека перспектива. Експерт зазначає, що у адміністрації Трампа ще зберігається певний "запас міцності".
Політологиня Олександра Філіпенко, яка спеціалізується на американських питаннях, у бесіді на YouTube-каналі Ніно Росебашвілі підкреслила, що єдина сфера, де Трамп досяг значних успіхів, – це міграційна політика. В даний час США спостерігають найнижчий рівень нелегальної міграції з 2000 року. Філіпенко зазначила, що Трамп обіцяв за рік депортувати мільйон "нелегалів", що є вражаючою цифрою. Внаслідок цього, в країні почали видворяти навіть тих, хто мав легальне право на проживання.
Проте, незважаючи на це, кількість нелегальних мігрантів дійсно знизилася. Більше того, Філіпенко акцентує увагу на явищі "самодепартації": нелегали, які прибули протягом останніх шести років, виявляють готовність легально залишити США, отримавши компенсацію від уряду. Експерт визнає, що спочатку в цю ініціативу мало хто вірив, але вона виявилася ефективною.
Проте Філіпенко підкреслює: Трамп зробив численні обіцянки. Як вона зазначає, хоча американський президент може включити в свій "ліст успіхів" досягнення в боротьбі з нелегальною міграцією, цього явно недостатньо для такого короткого терміну, як 100 днів.
Філіпенко зазначає, що головною проблемою для Трампа є його чіткі обіцянки, такі як, наприклад, "покласти край усім війнам". У цьому контексті український приклад є найяскравішим.
Під час своєї передвиборчої кампанії Дональд Трамп неодноразово заявляв, що зможе завершити війну між Росією та Україною "за 24 години" після вступу на посаду. Відтоді як він знову став президентом США, його тон змінився.
Видання Associated Press простежило, як змінювалися заяви Трампа щодо війни в Україні. У 2023 році він казав, що зупинить війну в Україні за допомогою "дуже легких переговорів". Вже тоді з'явилась його знаменита обіцянка про "24 години". Така риторика тривала всю передвиборчу кампанію кандидата в президенти США від республіканців.
Після перемоги в листопаді 2024 року Трамп був більш обережним. Він заявив, що "спробує" домовитись та покласти край війні в Україні.
У січні 2025 року в бесіді з Fox News Кіт Келлог, який обіймає посаду спецпосланця Трампа з питань України та Росії, висловив ідею про 100-денний дедлайн для завершення війни. 18 квітня відзначало 100 днів з того моменту, проте ситуація залишилася незмінною.
А вже в березні 2025-го стало відомо, що обіцянка Трампа завершити війну в Україні за 24 години - "сарказм".
У квітні Трамп змінив свою риторику, стверджуючи, що відповідальність за війну лежить на всіх: Зеленському, Путіну та Байдену. Тим часом його державний секретар Марк Рубіо попередив, що Сполучені Штати зупинять спроби посередництва у мирних переговорах між Росією та Україною, якщо не з'являться очевидні ознаки досягнення угоди найближчим часом.
Наразі Трампу потрібні результати до конкретної дати, зазначає політолог Володимир Фесенко в ефірі FREEДОМ - 100 днів президентства. Першою датою був Великдень, однак результатів досягнуто не було.
Саме тому Трамп поспішає укласти з Україною угоду про надра, додає експерт. А Рубіо лякає, що США можуть вийти з переговорного процесу, щоб натиснути на всіх. І на Росію, і на Україну, і на європейців, каже Фесенко.
Як зазначає журналіст Остап Яриш, у Білому домі справді посилюється невдоволення через те, що завершити війну Росії проти України не вдається так швидко, як це було заплановано.