Політичні новини України та світу

Фінанси Кремля під ризиком: у Європейському центральному банку активно розглядають можливість конфіскації російських резервів - Politico.

Європейські політики та фінансисти ведуть дискусії про можливі наслідки вилучення заморожених активів Росії.

Єдність в лавах Європейського центрального банку (ЄЦБ) починає демонструвати ознаки розколу через політичний тиск на використання заморожених російських резервів для підтримки обороноздатності Європи. Це стало особливо актуальним після загострення конфлікту між Трампом і Зеленським, що змусило Європейський Союз шукати альтернативні фінансові рішення.

Цю інформацію передає видання Politico.

Європейські політики розглядають можливість конфіскації приблизно €200 мільярдів російських резервів, які наразі заморожені в Бельгії. Ці ресурси використовуються як забезпечення для кредиту в розмірі €50 мільярдів, виданого G7 на підтримку України. Проте Європейський центральний банк традиційно виступає проти таких рішучих кроків, оскільки вони можуть підірвати довіру до євро на світових фінансових ринках. Як зазначила президентка ЄЦБ Крістін Лагард, "юридичні ризики, пов'язані з конфіскацією російських активів, можуть мати серйозні наслідки для інших міжнародних інвесторів".

Нещодавно голова Банку Латвії Мартінш Казакс став першим членом Європейського центрального банку, який відкрито висловив підтримку ідеї конфіскації. Він зазначив, що це може бути "реальним шляхом для допомоги Україні в її боротьбі за свободу та проти агресії". Ця заява акцентує увагу на тому, що в умовах загрози європейські країни готові вжити радикальних заходів, навіть якщо це призведе до фінансових потрясінь. Казакс також додав, що "при зростаючій загрозі Європа може піти на серйозні дії, навіть якщо це викличе нові фінансові труднощі".

Попри політичний тиск, президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард зберігає обережний підхід, підкреслюючи юридичні ризики та потенційні наслідки для іноземних інвесторів. Вона зазначила, що "ЄЦБ виконує лише консультативну функцію, а ключові рішення прийматимуть уряди держав ЄС".

Під тиском політичних реалій деякі центральні банкіри вважають, що національні уряди мають право приймати рішення, навіть якщо це суперечить технократичним підходам ЄЦБ. Як зазначив Гарійс Рокпелніс, високопосадовець керівної коаліції Латвії: "З погляду чистої економіки, у них є свої аргументи. Але зараз потрібні політичні рішення. Нехай ЄЦБ дотримується своєї технократичної позиції, а політики зроблять те, що необхідно".

Водночас експерти вказують на можливі фінансові ризики, зокрема через потенційний розпродаж європейських облігацій великими інвесторами, такими як Китай чи Саудівська Аравія. Еліна Рибакова з Інституту міжнародної економіки Петерсона пояснює, що головний ризик полягає у можливому "розпродажі європейських облігацій Китаєм чи Саудівською Аравією".

Читайте також: Угорщина заявила про умову для продовження санкцій проти росії

Дивіться також:

Читайте також