Політичні новини України та світу

Генеральний секретар ООН заявив, що жіночі права піддаються атаці, і "ми зобов'язані реагувати".

Права жінок у світі зазнають нападу, і "ми повинні дати відсіч", заявив генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Ґутерріш на заході в Нью-Йорку 7 березня, напередодні Міжнародного жіночого дня.

Він підкреслив, що досягнення в області прав жінок, які були отримані завдяки наполегливій боротьбі, залишаються вразливими і явно недостатніми. При цьому насильство, дискримінація та економічна нерівність все ще мають місце в суспільствах.

"Щохвилини в світі жінка стає жертвою насильства з боку свого партнера або члена родини. 612 мільйонів жінок і дівчат опиняються в умовах збройних конфліктів, де їхні права часто ігноруються. Менше 67% жінок на планеті беруть участь у трудовій діяльності, а ті, хто працює, отримують значно нижчі заробітки в порівнянні з чоловіками", - зазначив генеральний секретар.

Він підкреслив, що століття дискримінації стають ще більш загрозливими через нові виклики. "Хоча цифрові технології мають потенціал, вони часто пригнічують жіночі голоси, посилюючи стереотипи і сприяючи домаганням. Тіла жінок перетворилися на арену політичних конфліктів, а онлайн-насильство дедалі частіше переходить у фізичну агресію. Натомість запровадження рівних прав ми стаємо свідками підйому шовінізму та мізогінії. Ми не можемо залишатися байдужими, коли прогрес йде назад. Ми повинні протистояти цьому", - зазначив Ґутерріш.

Він зазначив, що боротьба за гендерну рівність полягає не лише в справедливості. "Йдеться про владу - хто отримує місце за столом, а кого виключають. Йдеться про демонтаж систем, які дозволяють нерівності тліти. І йдеться про створення кращого світу для всіх", - сказав Ґутерріш.

"Учасництво жінок у переговорах сприяє тривалішому миру. Надання дівчатам можливості відвідувати школу допомагає цілим поколінням виборсатися з бідності. Коли жінки отримують рівні можливості на ринку праці, економіка стає стабільнішою. А забезпечення паритету в політичному лідерстві призводить до більш справедливих рішень, яснішої політики та справедливіших суспільств," - зазначив генсекретар ООН.

Напередодні Міжнародного жіночого дня ООН оприлюднила звіт, в якому аналізується становище жінок у глобальному масштабі. Минуло 30 років з моменту прийняття Пекінської декларації — документа, узгодженого представниками 189 держав для досягнення гендерної рівності. За цей час у світі було реалізовано більше ніж півтори тисячі реформ, спрямованих на підвищення прав жінок.

Незважаючи на це, як йдеться у звіті, зараз жінки мають лише 64% тих прав, які мають чоловіки. Кількість жінок у парламентах збільшилася вдвічі, але це все ще лише чверть місць. Лише 87 країн коли-небудь очолювали жінки.

Приблизно 10% жінок і дівчат у світі, що становить 393 мільйони, перебувають у стані крайньої бідності, тоді як понад 15% із них живуть у регіонах, охоплених військовими конфліктами.

З 2022 року спостерігається 50% зростання випадків сексуалізованого насильства у зонах конфліктів, причому 95% жертв складають жінки. Приблизно 20% усіх заміжніх жінок на планеті вступили в шлюб у дитячому віці. Кожна третя жінка стикається з фізичним або сексуальним насильством протягом свого життя.

Близько 60 мільйонів дівчат в Африці не можуть завершити середню освіту. Водночас у тих регіонах, де дівчата мають можливість навчатися, вони закінчують школу з атестатом частіше, ніж їхні ровесники-чоловіки.

Гендерна нерівність на ринку праці залишається незмінною протягом багатьох років: 63% жінок працездатного віку є працівниками в порівнянні з 92% чоловіків. Водночас жінки все ще витрачають у 2,5 рази більше часу на домашні справи, догляд за дітьми та іншу неоплачену діяльність, ніж чоловіки.

Читайте також