Політичні новини України та світу

США пригрозили Європейському Союзу введенням 17% мит на експорт харчових товарів.

Сполучені Штати попередили про можливість введення тарифів у розмірі 17% на експорт сільськогосподарських товарів з Європейського Союзу.

Як повідомляє Financial Times, три джерела, обізнані з ходом переговорів, підтвердили цю інформацію. За даними The Guardian, такі нові тарифи матимуть негативний вплив на широкий спектр товарів, включаючи бельгійський шоколад, ірландське вершкове масло Kerrygold, а також оливкову олію з Італії, Іспанії та Франції, які є провідними постачальниками на ринку США.

На даний момент неясно, чи 17-відсоткові ставки на харчові продукти будуть додатком до вже оголошених тарифів Трампа, чи замінять їх.

Марошу Шефчовича, європейського комісара, відповідального за торговельні питання, повідомили про плани введення 17-відсоткових мит на агропродукцію під час його зустрічей у Вашингтоні в четвер. У п'ятницю про це були поінформовані посли всіх 27 країн-членів ЄС.

Це трапляється напередодні остаточного терміну підписання угоди між Європейським Союзом і США, що закінчується 9 липня.

У квітні президент США Дональд Трамп ввів "взаємний" тариф у розмірі 20%, але до 9 липня знизив його до 10%, щоб дати можливість для переговорного процесу. Нещодавно представники Європейського Союзу сподівалися, що перемови зі Сполученими Штатами призведуть до встановлення мит на базовому рівні.

Трамп вимагав від Брюсселя надати американським компаніям винятки з правил та скоротити профіцит торговельного балансу зі США, але чиновники ЄС відхилили останні пропозиції Вашингтона щодо будь-яких таких винятків та продовольчих тарифів.

Європейський Союз, в свою чергу, намагається отримати спеціальні винятки для певних категорій товарів. Один з представників Брюсселя повідомив, що серед тих товарів, для яких блок бажає отримати особливі умови, знаходяться авіаційні компоненти та алкогольні напої.

Обидві сторони працюють над п'ятисторінковим проектом "принципової угоди", але наразі в ньому дуже мало узгодженого тексту.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн нещодавно висловила сподівання на укладення рамкової угоди, що дасть можливість сторонам продовжувати переговори до фінальної угоди. Проте Вашингтон наполягає на необхідності укладення обов'язкових угод до терміну, визначеного Трампом.

Країни Європейського Союзу опинилися у стані розбіжностей. Деякі з них готові прийняти підвищені тарифи в обмін на певний рівень стабільності, в той час як інші прагнуть чинити тиск на Сполучені Штати, аби змусити їх до досягнення компромісу.

Двоє дипломатів ЄС заявили, що США готують три сценарії на 9 липня: країни, які досягли "принципової угоди", збережуть 10-відсоткові тарифи з можливим подальшим зниженням тарифів на пізнішому етапі; для країн, які не зможуть досягти такої угоди, тарифи повернуться до рівня, оголошеного у квітні, доки не буде укладено угоду; вищі тарифи будуть застосовані до країн, які, на думку США, не ведуть переговори добросовісно.

Поки Європейський Союз розробляє потенційні дії у відповідь на американські мита на свої товари, країни-члени вже затвердили контрзаходи на 21 мільярд євро, що стосуються річного експорту з США, починаючи з 14 липня. Європейська комісія також готує пакет вартістю 95 мільярдів євро, до якого включені літаки та харчові продукти.

"Позиція ЄС була чіткою з самого початку: ми виступаємо за рішення, досягнуте шляхом переговорів зі США, і це залишається нашим пріоритетом... Водночас ми готуємося до можливості того, що задовільної угоди не буде досягнуто", - сказав речник єврокомісії.

Нещодавно Bloomberg повідомив, що Європейський Союз і США мають надію укласти певну торгову угоду до 9 липня. Цей термін є критичним, оскільки Вашингтон планує ввести 50% тариф на більшість європейських товарів, а у відповідь ЄС готовий активізувати свої економічні контрзаходи. США висувають умови, які представники ЄС вважають односторонніми та незбалансованими, що ускладнює можливість досягнення торгової угоди до зазначеного терміну. Європейський Союз наполягає на укладенні угоди зі США, подібної до тієї, що була укладена з Великою Британією, яка залишала б чинними деякі тарифи після закінчення терміну в наступному місяці. Однак нещодавно в ЄС відхилили пропозицію про 10-відсотковий тариф, висунуту Дональдом Трампом. Нестабільність тарифної політики Трампа, разом із низьким рівнем води в ріках, спричиняє серйозні перебої в ланцюгах постачання в Європі, які не спостерігалися з часів пандемії COVID-19.

Читайте також