Facebook і Instagram розміщували несподівану політичну рекламу, що підтримувала проросійського кандидата на румунських виборах.
Корпорація Meta Platforms надала можливість розміщення політичної реклами на кількох сторінках Facebook та Instagram у переддень президентських виборів у Румунії. Ці матеріали містили критику на адресу представниці ліберал-консервативної партії Єлени Ласконі та рекламували ультраправих політиків, серед яких був і проросійський кандидат Келін Джорджеску.
За інформацією Bloomberg, яка базується на звіті компаній Reset Tech і Check First, що займаються дослідженням цифрових загроз, було виявлено, що кампанія діяла через 24, на перший погляд, незалежних Facebook-сторінки. Ці сторінки належали організаціям, які користувалися спільною інфраструктурою для хостингу, реклами та електронної пошти, що свідчить про систематичні зусилля вплинути на виборчий процес.
На даний момент не зовсім ясно, хто саме стояв за кампанією, яка популяризувала ці політичні матеріали на платформах Facebook та Instagram. Відповідно до звіту, на рекламу було виділено 224 083 євро (еквівалентно 237 200 доларам США).
"У той час як роль TikTok у поширенні дезінформації під час румунської передвиборчої кампанії був в центрі уваги, нові докази показують, що платформи Meta Facebook і Instagram використовувалися для поширення агресивних політичних повідомлень, неперевірених заяв і поляризуючих наративів", - зазначили автори звіту.
У цих повідомленнях Джорджеску представлений як "патріотичний президент", що оберігає країну від політичних еліт. На противагу йому, Ласконі був описаний як "диявол" і маріонетка Заходу, тоді як чинного президента Клауса Йоганніса охарактеризували як "диктатора" за його підтримку Ласконі.
У компанії Meta відмовилися висловлюватися щодо змісту цього звіту, наголосивши на словах президента Meta з глобальних зв'язків Ніка Клегга. "Ми не виявили жодних свідчень серйозних інцидентів на наших платформах у Румунії", - зазначив він минулого тижня, підкресливши, що компанія "практично щодня" підтримує зв'язок з румунською владою.
Варто зазначити, що, згідно з даними розслідування, кампанію проросійського кандидата на пост президента Румунії Келіна Джорджеску фінансував програміст на ім'я Богдан Пешір, якому всього 36 років. Його відзначають як "короля TikTok" у Румунії, і він вкладав понад мільйон євро в цю кампанію. Однак сам Пешір заперечує свою участь у фінансуванні перемоги Джорджеску.
Європейська комісія раніше зобов'язала платформу TikTok "заморозити та зберегти" дані, пов'язані з виборами президента Румунії. Наказ також охоплює дані, пов'язані з іншими майбутніми виборами в країнах Євросоюзу.
Згідно з інформацією від OBOZ.UA:
У Румунії були оприлюднені документи, що стосуються передвиборчої кампанії ультраправого кандидата в президенти Келіна Джорджеску, який спочатку був оголошений переможцем першого туру голосування. Спеціальні служби виявили, що популярність цього політика зросла завдяки активній рекламній кампанії в соціальній мережі TikTok, а сама країна стала мішенню для "агресивних гібридних дій з боку Росії".
Незабаром генеральна прокуратура Румунії активізувала розслідування щодо "електоральних злочинів та фінансового відмивання", що пов'язані з президентськими виборами.
- Також, нагадаємо, Конституційний суд Румунії анулював результати першого туру президентських виборів. Тепер у країні знову проведуть перший етап голосування.