Європейський Союз інвестував у енергетичні ресурси Росії більше коштів, ніж у підтримку України – результати дослідження.

Минулого року Європейський Союз витратив на закупівлю російських енергоресурсів більше коштів, ніж на фінансову підтримку України.
Про це йдеться у дослідженні Euroactiv.
"У 2024 році Європейський Союз витратив близько 21,9 мільярда євро на імпорт російських викопних видів пального, що всього на 1% менше, ніж у році, що передував. Для порівняння, ця сума перевищує 18,7 мільярда євро, які ЄС надав Україні у вигляді фінансової підтримки в тому ж році," - йдеться у статті.
Якщо Європейський Союз почне купувати ці ресурси з інших джерел, це може призвести до зниження доходів Росії від експорту викопного пального на 51 мільярд євро щорічно, що складе 22% від загальних надходжень країни, згідно з інформацією у статті.
За інформацією Euroactiv, факт того, що з моменту початку російського вторгнення в Україну минуло більше трьох з половиною років, а ЄС досі продовжує виплачувати Москві за енергетичні ресурси, викликає сумніви щодо його зобов'язання зменшити залежність від російських енергоносіїв до 2027 року.
Незважаючи на 17 пакетів санкцій та численні обіцянки покінчити з залежністю від енергоресурсів, пов'язаних з Кремлем, російська нафта, газ і зріджений природний газ продовжують підтримувати економіку Європи.
Європейський Союз продовжує імпорт урану, оскільки п'ять країн-членів (Фінляндія, Чехія, Словаччина, Угорщина та Болгарія) все ще використовують атомні реактори ВВЕР, виготовлені в Росії, як зазначено в статті.
"Хоча така залежність частково походить із застарілої інфраструктури, вона має й політичний характер: Словаччина та Угорщина блокують 18-й пакет європейських санкцій проти РФ, щоб змусити Єврокомісію переглянути план поступової відмови від російських енергоресурсів до 2027 року", - зазначає Euroactiv.
У своїй стратегії REPowerEU Європейська Комісія визначила терміни для розриву енергетичних зв'язків з Росією до 2027 року. З початку 2026 року не планується підписувати нові контракти на постачання газу, а всі короткострокові угоди повинні бути завершені до середини того ж року. Довгострокові контракти, що стосуються нафти, газу та зрідженого природного газу, мають бути повністю скасовані до 2027 року, йдеться в повідомленні.
Країни ЄС, що не мають доступу до морського узбережжя, але залишаються пов'язаними старими угодами щодо трубопроводів, отримають виняток - у них буде можливість виконати ці зобов'язання до завершення 2027 року. Крім того, Брюссель має намір ввести нові обмеження на імпорт російського урану та інших ядерних матеріалів.
Велика частина російського газу, що транспортується трубопроводами, вже зупинена. Єдиним газопроводом, який продовжує постачання російського газу до регіону, є "Турецький потік", і наразі тривають переговори щодо його розширення. Проте, аналітики зазначають, що завдяки "тіньовому флоту" обсяги російського зрідженого природного газу, що постачаються до Європи, залишаються на стабільному рівні.
"Енергетична безпека часто розглядається як "трилема": баланс між надійністю постачання, захистом довкілля та доступністю. Для країн ЄС, які все ще залежать від російського викопного палива, головною проблемою є вартість, а національні перспективи дуже різняться", - говориться у статті.
Угорщина та Словаччина вважають, що збереження залежності від російських енергоресурсів сприяє стабільності цін. На відміну від цього, Німеччина значно змінила свої джерела постачання газу, орієнтуючись на Норвегію, а Франція підписала угоду на 27 років із Катаром для постачання природного газу. У сфері нафти, найбільш вигідними партнерами для ЄС можуть бути США та Лівія.
Раніше видання Bild повідомляло, що європейські санкції щодо Росії наразі не мають значного ефекту. Вони також зазначали, що до 2025 року РФ може заробити на експорті енергоресурсів до ЄС більше, ніж Європейський Союз витрачає на військову підтримку Україні.
Згідно з прогнозами, у 2025 році Російська Федерація очікує отримати 233 мільярди євро від експорту енергетичних ресурсів та сировини, причому більше ніж 20 мільярдів євро надійде з держав Європейського Союзу.
Раніше було зазначено, що економіка Росії стикається з більш серйозними викликами, ніж це визнається на офіційному рівні. Протягом наступного року існує суттєвий ризик виникнення системної банківської кризи. Фінансові установи все більше стурбовані зростанням обсягу проблемних кредитів у своїх балансах.
Національний банк України у відповіді на запит ЕП зазначив, що Росія повільно виснажує свої макроекономічні резерви, включаючи Фонд національного добробуту. Однак, її можливості для продовження фінансування агресивних дій все ще залишаються.
Третій рік підряд російський бюджет, який зазвичай мав профіцит, тепер опинився в умовах дефіциту. У квітні експерти переглянули прогноз щодо цього дефіциту на 2025 рік, підвищивши його до 1,7% ВВП з попередніх 0,5% ВВП, головною причиною чого стало зменшення доходів від нафтогазового сектора.