Політичні новини України та світу

Європейські сили підтримки миру в Україні: чи здатні держави ЄС надіслати свої війська?

Обговорення ролі миротворців в Україні перебуває на ранній стадії

Низка європейських країн висловила готовність надіслати своїх миротворців до України. Британський прем'єр Кір Стармер відкрито заявив, що його уряд готовий направити британські війська, якщо це буде необхідно.

За словами президента України Володимира Зеленського для ефективного забезпечення миру необхідно мати контингент, який налічуватиме не менше 200 тисяч військовослужбовців.

Невдовзі після цього президент Франції Еммануель Макрон скликав термінову зустріч європейських лідерів, на якій основною темою стала безпекова ситуація в Європі, зокрема й можливість відправлення миротворців до України.

Деталі можна знайти в статті на сайті ТСН.ua.

Кір Стармер зазначив, що гарантії безпеки з боку США є ключем до досягнення стабільного миру в Україні. Він також підкреслив, що на даний момент ще зарано оцінювати кількість британських миротворців, які можуть бути розгорнуті, повідомляє Reuters.

На думку політика, дискусія щодо функцій миротворців ще знаходиться на початковому етапі.

Одночасно політик підкреслив, що після термінової зустрічі європейських керівників у Парижі 17 лютого стало очевидно, що їм необхідно збільшити військові витрати та взяти на себе додаткову відповідальність за безпеку в Європі.

"Європейські країни мають виконати свою частину зобов’язань, і я відкритий до ідеї розміщення британських військ поряд з іншими силами, якщо буде укладено довгострокове мирне рішення. Проте, важливо, щоб США брали участь у цьому процесі, адже їхня гарантія безпеки є ключовим фактором для ефективного стримування Росії від нових агресивних дій проти України", - зазначив Стармер.

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп висловив підтримку ініціативі про направлення європейських миротворців до України, що має відбутися після підписання мирної угоди з Російською Федерацією.

Він також підкреслив, що "США знаходяться на великій відстані", тому питання про розміщення американських військових не стоїть на порядку денному.

Під час кризової наради в Парижі, куди лідерів європейських країн запросив президент Емманюель Макрон, сталася суперечка щодо відправлення миротворців до України.

Присутні не підтримали ініціативу Кіра Стармера щодо відправлення військових у рамках забезпечення безпеки для Києва, про що повідомляє Financial Times.

Проти цього висловилися міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск та канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Відомо, що раніше голова дипломатичної служби Іспанії та керівник уряду Польщі висловлювалися проти відправлення своїх військових до України.

В інтерв'ю La Dépêche президент Франції Еммануель Макрон також заявив, що Франція не планує відправляти свої війська до України для бойових дій проти Росії.

"Я ніколи не стверджував, що Франція планує відправити свої сухопутні війська. На даний момент ми не маємо наміру робити цього. Наша увага зосереджена на забезпеченні гарантій безпеки. Ця стратегічна невизначеність, врешті-решт, є наслідком вибору Дональда Трампа", - зазначив президент Франції.

Зазначимо, що Макрон висловлював ідею про розміщення миротворчих сил в Україні вздовж лінії фронту, однак чотири держави відмовилися від цієї пропозиції, як повідомляє Financial Times.

Раніше The Times повідомляли, що Німеччина виступає проти зобов'язань відправлення миротворців до України через невизначеність, що стосується майбутніх виборів.

На противагу цьому, парламент Нідерландів прийняв резолюцію, що стосується потенційної миротворчої місії в Україні після завершення війни.

У ній йдеться про те, що парламент бачить активну роль Нідерландів у забезпеченні стабільності, якщо між Україною та Росією буде досягнуто перемир'я. Це не обов'язково має бути під егідою НАТО через те, що міністр оборони США вже заявив, що США або Альянс не бачать своєї ролі в такій миротворчій місії.

Заступник міністра закордонних справ Росії Олександр Грушко заявив, що введення європейських миротворців до України розцінюватиметься як ескалаційний крок.

"РФ негативно ставиться до європейських миротворців в Україні, це ескалаційний крок, заявив Грушко", - йдеться у повідомленні пропагандистських ЗМІ.

Раніше, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ Росії Родіон Мірошник заявляв, що будь-які миротворці, які будуть направлені на територію України без згоди Москви, стануть військовими цілями.

"Будь-які сили, які увійшли на українську територію без згоди та дозволу Російської Федерації, переслідують військові цілі, що неминуче призведе до зрозумілих наслідків", - заявив представник Міністерства закордонних справ Росії.

Експерт з військових питань Олексій Гетьман та колишній прес-секретар Генерального штабу Збройних Сил України Владислав Селезньов поділилися своїми думками щодо можливостей розміщення миротворчих сил в Україні в інтерв'ю для ТСН.ua.

Селезньов підкреслив, що основною умовою є досягнення згоди між сторонами конфлікту щодо розміщення таких сил на лінії розмежування. Він також акцентував увагу на необхідності чіткого визначення ролей миротворців.

"Чи йдеться про просте спостереження на блокпостах, чи про пересування вздовж лінії бойового зіткнення, наразі неясно. Відсутнє розуміння, який формат буде обрано і чи взагалі досягнуть консенсусу з цього питання," - підкреслив Селезньов.

Він також зазначив, що хоча миротворці можуть розпоряджатися технікою для самозахисту, формат їхньої місії визначається специфікою поставлених завдань.

"Формат і види озброєння визначаються сутністю миротворчої місії. Тим, що вона має робити - спостерігати та карати ту сторону, яка не дотримується угоди чи суто моніторингову місію", - сказав експерт.

Гетьман зазначив, що питання щодо миротворчої місії залишається актуальним, але переговори на рівні державних лідерів свідчать про серйозність намірів. Він також підкреслив потенціал формування спільних європейських військових підрозділів, які могли б надавати підтримку Україні без перетворення кордонів з Росією на кризову зону. Проте через бюрократичні труднощі в Європі, цей процес може затягнутися.

Військовий експерт Денис Попович у прямому ефірі телеканалу "Київ24" зазначив, що чисельність іноземних військових у складі миротворчого контингенту в Україні буде визначатися в залежності від його майбутніх завдань та кількості країн, які візьмуть участь у цій місії.

На його думку, першочергово кількість миротворців визначатиметься в залежності від поставлених завдань, зокрема від того, яким чином вони повинні реагувати на випадки порушення режиму ceasefire.

"Коли йдеться про бойові місії, необхідна значна чисельність – від 100 до 200 тисяч осіб. Проте, якщо підрозділ планується для виконання поліцейських функцій, то вимоги до його складу і можливостей змінюються. Важливо чітко усвідомлювати, які конкретно завдання стоятимуть перед цим контингентом," - зазначив фахівець.

Експерт у військовій галузі зазначає, що в даний час існує безліч невизначених елементів, які ускладнюють можливість точного прогнозування.

Видання The Telegraph повідомило, що європейські миротворці можуть бути розміщені в Полтаві, Кривому Розі та Дніпрі.

Згідно з планом, розробленим англо-французькою стороною, в Україні буде розгорнуто не менше 30 тисяч військовослужбовців під управлінням європейських командирів. Вони будуть розміщені в містах, портах та інших критично важливих об'єктах, таких як атомні електростанції, на відстані від поточної лінії фронту. Замість того, щоб розв’язувати питання з розміщенням значно більшої кількості солдатів у країні, що зазнає війни, місія зосередиться на "технічному моніторингу". Це включатиме використання розвідувальних літаків, спостережних безпілотників та супутників для отримання "повної інформації про ситуацію на місцях", як зазначається у повідомленні.

План також включає в себе застосування морських патрульних суден для спостереження за російськими загрозами в акваторії Чорного моря. Ця операція націлена на забезпечення безпеки торгових шляхів та відновлення повітряного простору для цивільних авіарейсів.

Крім того, планується запровадження "американського захисного механізму" з метою протидії російській агресії, який передбачає розміщення американських винищувачів у Румунії та Польщі.

Як повідомляє Sky News, місія миротворців не передбачає їх активної участі в бойових операціях або розміщення в зонах близьких до фронту. Головною метою є забезпечення стабільності, повернення біженців з України та відновлення важливої інфраструктури.

Серед потенційних ініціатив:

Патрулювання повітряного простору із залученням літаків НАТО, що базуватимуться за межами України, для поступового відновлення цивільних авіаперельотів.

Варто зазначити, що Сполучене Королівство готове направити винищувачі Typhoon для патрулювання повітряного простору України з метою підтримки стабільності. Проте, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров підкреслив, що Москва не погодиться на розміщення військ НАТО в Україні в рамках будь-якої угоди про мир.

Додамо, що президент України Володимир Зеленський раніше заявляв, що Королівський флот Великої Британії може відіграти ключову роль у забезпеченні безпеки Чорного моря.

Нагадаємо, що раніше ТСН.ua інформував про можливість направлення до 30 тисяч миротворців з країн Європейського Союзу для забезпечення стабільності в Україні.

Читайте також