Лідери Європи мають можливість активніше підтримувати Україну - Матвійчук під час форуму миру в Парижі.

Цю інформацію вона повідомила своєму кореспонденту Укрінформу під час обговорень на Паризькому форумі миру.
"Європейські політики не можуть вплинути на американську допомогу, але я пояснюю, що вони точно можуть вплинути на те, що в їхній зоні контролю. Зокрема, я акцентувала на тому, що захищати цінності демократії і свободи - це робити конкретні речі", - наголосила правозахисниця.
За її словами, мова йде про два ключових аспекти: завершення формування спеціального трибуналу для розслідування агресії Росії та правове оформлення передачі Україні не тільки частки від заморожених активів, а й самих цих фінансових ресурсів.
"Я детально роз'яснювала міністру закордонних справ Франції Барро, чому важливо заснувати цей трибунал як міжнародний, а не інтернаціоналізований. В іншому випадку, він не зможе обійти імунітет Путіна та трьох основних злочинців, який вони мають згідно з міжнародним правом," - поділилася думкою Матвійчук.
За її словами, інтернаціоналізований статус означає, що трибунал буде працювати на основі національного законодавства, але там діятиме міжнародний елемент у вигляді міжнародних суддів та прокурорів.
"Людям, які ухвалюють рішення, треба звертати увагу, що різниця між "міжнародним" та "інтернаціоналізованим" насправді величезна. І лідерам треба проявити політичну волю. Бо є право, а є політика, а між правом і політикою відбувається дискусія, яка затягує покарання та відкладає сам початок процесу", - підкреслила правозахисниця.
Вона також зазначила, що в минулому році був заснований міжнародний центр для розслідування агресивних злочинів. П'ять держав направили своїх прокурорів для роботи в цьому центрі. Хоча Сполучені Штати Америки не входили до цих п'яти країн, вони також відправили свого прокурора.
"Це свідчить про те, що при формуванні спеціального трибуналу не потрібно буде починати розслідування з основ. Процес вже активно триває на міжнародному рівні," - зазначила Матвійчук.
Вона відзначила, що ще одне політичне рішення, яке необхідно ухвалити, це конфіскація 300 мільярдів заморожених російських державних активів, переважна більшість з яких в Європі.
"Очевидно, що процес конфіскації необхідно реалізувати з дотриманням принципів верховенства права. Проте спочатку потрібне політичне рішення щодо визначення цієї процедури. Наразі цього рішення немає. Тому, коли ми стверджуємо, що європейські лідери можуть вжити більш активних заходів, ми говоримо про конкретні дії," - підкреслила лауреатка Нобелівської премії.
За повідомленням Укрінформу, українська правозахисниця та лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук під час бесіди з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо закликала до посилення військової підтримки України.