Європейський парламент оголосив вибори в Грузії недійсними і зобов'язав провести нові вибори впродовж року.
Грузія все ще переконана, що рухається в напрямку європейської інтеграції і прагне стати повноправним членом ЄС до 2030 року.
Спірні парламентські вибори, на яких правляча партія Грузії, що стає дедалі більш авторитарною, здобула істотну перевагу, повинні бути повторно проведені через численні порушення. Таке рішення було ухвалено Європейським парламентом у четвер, 28 листопада.
Про це йдеться у тексті резолюції на сайті Європарламенту.
Парламентські вибори 26 жовтня в Грузії, країні-кандидаті на вступ до ЄС, не були ні вільними, ні справедливими, що є ще одним проявом триваючого відкату країни від демократії, "за який правляча партія "Грузинська мрія" несе повну відповідальність", зазначили у Європарламенті.
Депутати Європейського парламенту висловили своє обурення через численні та серйозні порушення, що мали місце під час виборів. Серед зафіксованих випадків були залякування виборців, маніпуляції з голосами, втручання у роботу спостерігачів та журналістів, а також повідомлення про неправомірні дії з використанням електронних систем голосування. Вони також зазначили, що результати, оголошені Центральною виборчою комісією, "не можуть вважатися достовірним відображенням волі грузинського народу".
Європейський парламент не визнає результати парламентських виборів, як зазначено в резолюції, і закликає до повторного проведення виборів протягом року під суворим міжнародним наглядом та з участю незалежної виборчої адміністрації.
Парламентарі також підкреслили свою підтримку ініціатив щодо проведення незалежного міжнародного розслідування звинувачень у виборчих маніпуляціях. У резолюції висловлюється пропозиція, щоб Європейський Союз і його країни-члени запровадили персональні санкції проти посадовців і політичних діячів Грузії, які відповідальні за відступ від демократичних принципів, порушення виборчих норм та зловживання державними установами. Серед них значаться прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе, мер Тбілісі та генеральний секретар правлячої партії "Грузинська мрія" Каха Каладзе, спікер парламенту Шалва Папуашвілі та колишній прем'єр-міністр та олігарх Бідзіна Іванішвілі. Крім того, депутати Європарламенту закликали ЄС до суворого обмеження офіційних контактів на рівні Союзу з урядом і парламентом Грузії, чітко зазначаючи, що внаслідок нещодавно ухваленого антидемократичного законодавства, зокрема "закону про прозорість та іноземний вплив", процес інтеграції Грузії до ЄС на даний момент фактично зупинено.
"Парламент також рішуче засуджує систематичне втручання Росії в демократичні процеси Грузії через дезінформацію, таку як змова "Партії глобальної війни", яка стверджує, що опозиція країни нібито втягне країну у війну з Росією за наказом Заходу. Депутати Європарламенту суворо попереджають грузинську владу, що будь-які спроби заборонити законно створені політичні партії ще більше віддалять країну від ЄС і унеможливлять будь-які кроки до вступу в ЄС. Вони також кажуть, що політика, яку проводить "Грузинська мрія", несумісна з євроатлантичною інтеграцією Грузії", - зазначено в резолюції.
Резолюцію ухвалили 444 голосами "за", 72 "проти", а 82 учасники голосування утрималися.
Раніше стало відомо, що кандидатура Грузії на членство в ЄС була заморожена у відповідь на ухвалення "Грузинською мрією" законопроекту про "іноземних агентів", який відповідає тактиці, яку використовує Москва для придушення внутрішнього інакомислення. Втім, "Грузинська мрія" відкинула звинувачення у фальсифікації виборів, а нещодавно призначений міністр закордонних справ країни Мака Бочорішвілі заявила 28 листопада, у четвер, що заклики Європейського парламенту ґрунтуються на "неточній інформації", і наполягала на тому, що країна перебуває на шляху до приєднання до блоку до 2030 року, незважаючи на безпрецедентний розрив відносин. На чому ґрунтується впевненість грузинської влади - незрозуміло.