Європейський Союз має намір створити стратегічні резерви корисних копалин у відповідь на підвищення геополітичних ризиків, повідомляє Delo.ua.

У документі вказується, що Європейський Союз перебуває в умовах зростаючої нестабільності, де активізуються дії хактивістів, кіберзлочинців та державних агентств у кібернетичному середовищі. Окрім того, підкреслюється зростаючий вплив змін клімату, погіршення екологічної ситуації та посилення гібридних загроз.
У проекті документа Європейської комісії, який потрапив до рук Financial Times, підкреслюється відсутність єдності в питанні визначення, які саме матеріали та ресурси повинні вважатися критично важливими в умовах кризи. Очікується, що остаточна версія цього документа буде опублікована вже наступного тижня.
Ініціатива щодо створення стратегічних запасів є природним наступником "Стратегії Союзу готовності ЄС", яка була представлена у березні. У цій стратегії Європейська комісія закликала держави-члени посилити свої запаси критично важливого обладнання, а також порадила громадянам мати резерви основних ресурсів на термін не менше 72 годин у випадку надзвичайних ситуацій.
Ця політика має на меті підвищення стійкості блоку перед обличчям потенційних криз -- від природних катастроф до ймовірної збройної агресії або економічних шоків, що впливають на ланцюги постачання сировини, важливої для енергетики, промисловості та оборони.
Президент США Дональд Трамп висловив намір отримати доступ до рідкісноземельних ресурсів України в обмін на продовження військової допомоги з боку США. За оцінками, запаси корисних копалин в Україні становлять близько 15 трильйонів доларів, при цьому понад 70% цих ресурсів зосереджені в Донецькій, Луганській та Дніпропетровській областях. Тим часом західні компанії вже активно працюють на українському ринку, а українська критична сировина постачається на ринки Заходу.