Політичні новини України та світу

Європейський Союз має можливість впровадити законодавство, що стосується інструментів боротьби з примусовими заходами у зв'язку з новими митами, введеними Трампом.

Зараз в Союзі обговорюють план дій на випадок, якщо домовитись із США не вийде.

Цього тижня представники країн Європейського Союзу проведуть зустріч для розробки плану дій на випадок, якщо до 1 серпня не буде укладено угоду зі Сполученими Штатами щодо нових мит. Як повідомляє Bloomberg, більшість країн-членів ЄС прагнуть продовжити діалог з Вашингтоном у надії на досягнення узгодженого рішення. Проте, за словами джерел, зусилля досі не призвели до суттєвих успіхів після минулотижневих переговорів у США, які триватимуть ще два тижні.

Згідно з інформацією від неназваних джерел, у даний час Сполучені Штати мають намір запровадити практично універсальну митну ставку на товари з Європейського Союзу, що перевищує 10%. Винятки з цього правила залишатимуться все менш значними, й стосуватимуться переважно авіаційної галузі, окремих медичних виробів, генеричних лікарських засобів, деяких видів алкогольних напоїв та специфічного виробничого обладнання, необхідного для США.

Згідно з інформацією від джерел, учасники переговорів розглянули можливість введення обмежень для ряду секторів, а також встановлення квот на сталь і алюміній, а також варіанти відокремлення ланцюгів постачання від джерел, які забезпечують надлишок металів. Як зазначили співрозмовники видання, навіть у випадку досягнення угоди, вона вимагатиме затвердження Трампа, позиція якого наразі не є чіткою.

Нещодавно президент Сполучених Штатів Дональд Трамп оголосив про свої плани ввести нові мита у розмірі 30% починаючи з 1 серпня. Окрім загального митного збору, він також запровадив 25% мито на автомобілі та запчастини, а для сталі та алюмінію – ще більше, вдвічі. Трамп також висловив загрозу ввести нові мита на фармацевтичну продукцію та напівпровідники вже наступного місяця, а нещодавно оголосив про 50% митний збір на мідь. За оцінками Європейського Союзу, на даний момент мита США вже охоплюють 380 мільярдів євро (442 мільярди доларів), що становить приблизно 70% експорту ЄС до США.

До листа Трампа ЄС сподівався, що він наближається до початкової структури, яка дозволить продовжити детальні обговорення на основі універсальної ставки 10% на багато експортних товарів блоку. ЄС прагне ширших винятків, ніж пропонують США, а також прагне захистити блок від майбутніх секторальних тарифів. Хоча давно ясно, що будь-яка угода буде асиметричною на користь США, ЄС оцінить загальний дисбаланс будь-якої угоди, перш ніж вирішити, чи впроваджувати будь-які заходи з ребалансування. Рівень труднощів, які готові прийняти держави-члени, різниться, і деякі відкриті для вищих тарифних ставок, якщо буде забезпечено достатню кількість винятків, сказали джерела.

Кожна угода також включатиме аналіз нетарифних перешкод, співпрацю у сфері економічної безпеки, обговорення аспектів цифрової торгівлі та стратегічні закупівлі.

У світлі зменшення шансів на позитивний результат і наближення терміну, джерела повідомляють, що Європейський Союз може розпочати підготовку плану термінових дій у разі, якщо угоду не буде досягнуто. Будь-яке ухвалене рішення щодо відповідних заходів, швидше за все, потребуватиме політичного затвердження від лідерів блоку, оскільки ризики є надзвичайно високими, зауважили джерела.

Контрзаходи, ймовірно, спричинять ще більший розкол у трансатлантичній торгівлі, якщо врахувати попередження Трампа, що відповіді на атаки проти американських інтересів лише спонукатимуть його адміністрацію до більш рішучих дій.

Європейський Союз вже підтвердив можливі тарифи на американські товари вартістю 21 мільярд євро, які можуть бути швидко введені у відповідь на мита на метали, запроваджені адміністрацією Трампа. Ці заходи орієнтовані на політично чутливі регіони США і включають в себе такі товари, як соєві боби з Луїзіани, рідного штату спікера Палати представників Майка Джонсона, а також інші сільськогосподарські продукти, птицю та мотоцикли.

ЄС також підготував список тарифів на додаткові 72 мільярди євро американських товарів у відповідь на так звані взаємні мита та автомобільні мита Трампа. Вони стосуватимуться промислових товарів, зокрема літаків Boeing Co. , автомобілів американського виробництва та бурбону.

Союз також займається розробкою можливих ініціатив, які перевищують прості тарифні обмеження, включаючи контроль за експортом та обмеження на угоди у сфері державних закупівель.

Минулого тижня Bloomberg повідомив , що дедалі більше країн-членів ЄС хочуть, щоб блок активував свій найпотужніший торговельний інструмент, так званий інструмент боротьби з примусом (ACI), проти США, якщо обидві сторони не зможуть досягти прийнятної угоди, а Трамп виконає свої тарифні погрози.

Законодавство, що регулює співпрацю з іншими країнами, надасть державним службовцям розширені повноваження для вжиття відповідних заходів. Серед можливих дій можуть бути введення нових податків для великих американських технологічних компаній або запровадження специфічних обмежень на інвестиції США в Європейському Союзі. Також передбачаються можливі обмеження на доступ до окремих сегментів ринку ЄС або заборона для американських компаній брати участь у тендерних процедурах на державні контракти в Європі.

Інструмент протидії примусу був створений, в першу чергу, як механізм стримування, а у разі необхідності -- як відповідь на цілеспрямовані примусові дії з боку третіх країн, які використовують торговельні важелі для тиску на суверенне політичне рішення блоку з 27 держав або окремих країн-членів.

Комісія має можливість запропонувати впровадження ACI, проте країни-члени повинні вирішити, чи є ситуація примусовою та чи варто її застосовувати. Протягом усієї процедури Європейський Союз прагнутиме налагодити діалог зі стороною, що здійснює примус, з метою пошуку оптимальних рішень.

Читайте також