Європейський Союз працює над другим набором санкцій, спрямованих проти "тіньового" флоту Росії. Які заходи включатиме цей пакет і яку ефективність він може продемонструвати?
Європейський Союз не вживає достатніх заходів для боротьби з російським "тіньовим" флотом. Ситуацію може трохи покращити новий пакет санкцій, який, за прогнозами, буде затверджено Брюсселем наприкінці цього року. Однак, очевидно, що наслідки цього рішення будуть вкрай обмеженими.
Ініціатива розвивається на фоні того, що Росія активно повертає десятки танкерів, які підпадають під санкції, до комерційних перевезень. Відсутність рішучих дій з боку союзників для боротьби з цим явищем призвела до того, що вантажі, доставлені цими танкерами, без перешкод отримують такі відомі світові нафтопереробники, як індійська компанія Reliance Industries та китайська Sinopec. Видання Mind проаналізувало ситуацію з "тіньовим" флотом Росії, щоб оцінити, наскільки нові європейські обмеження можуть вплинути на його подальшу експлуатацію.
Євросоюз обговорює новий пакет санкцій проти російського "тіньового" флоту танкерів, його запровадження планується до кінця 2024 року, повідомили джерела Bloomberg минулого тижня. Очікується, що новий пакет також міститиме штрафні заходи проти осіб, залучених до торговельних операцій.
В даний час країни-члени Європейського Союзу обговорюють деталі обмежень, які повинні бути одноголосно затверджені усіма 27 державами блоку. "Останнім часом отримання схвалення для пакетів заходів у ЄС стає все більш ускладненим, оскільки Угорщина часто використовує своє право вето під час переговорного процесу", - зазначило агентство.
Брюссель став останнім союзником, який вирішив ввести санкції проти російського "тіньового" флоту. Хоча його дії в цьому напрямку поки що не є особливо значними, варто зазначити, що близько двох третин всього морського експорту російської нафти проходять через територіальні води ЄС або неподалік.
Таким чином, безуспішна політика Європейського Союзу в справі російського "тіньового" флоту спонукала Європарламент прийняти резолюцію минулого тижня, що закликає виконавчі органи вжити більш рішучих заходів у наступних санкційних пакетах.
На сьогодні США, Велика Британія та ЄС запровадили санкції проти 92 танкерів російського "тіньового" флоту. Вперше практику покарання танкерів запровадив Вашингтон у жовтні минулого року за порушення режиму цінової стелі. Відтоді у чорному списку союзників перебуває 77 нафтових танкерів і 15 танкерів-продуктовозів.
Санкційний режим забороняє співпрацю з кораблями та вантажами, які вони транспортують – порушникам можуть бути накладені додаткові санкції.
На тлі того, що США вирішили зупинити введення санкцій проти російського "тіньового" флоту через занепокоєння щодо можливого порушення балансу на світовому ринку нафти та підвищення цін на паливо напередодні виборів президента, Велика Британія продовжує проявляти активність у введенні санкцій.
Після впровадження четвертого пакету санкцій Велика Британія зайняла провідні позиції серед західних союзників за кількістю заблокованих танкерів, виконуючи свій "заклик" до боротьби з російським "тіньовим" флотом, оголошений 18 липня 2024 року. "Велика Британія веде активну боротьбу проти безнадійних і небезпечних спроб путіна зберегти свої енергетичні доходи, адже його "тіньовий" флот ставить під загрозу безпеку берегів Європи та всього світу," - зазначив міністр закордонних справ Сполученого Королівства Девід Леммі, коментуючи ухвалення четвертого пакету.
На початку періоду з жовтня 2023 року до лютого 2024 року санкції Сполучених Штатів, спрямовані проти російського "тіньового" флоту, мали позитивний вплив. Всі санкціоновані танкери зупинили свою комерційну діяльність і залишалися без діла протягом кількох місяців.
Відсутність оперативної реакції Заходу сприяла поступовому розширенню цього тренду. Помітне зростання активності спостерігалося у серпні, коли підсанкційні танкери здійснили шість рейсів - по два вантажі доправили судна із санкційних списків США, Великої Британії та ЄС.
За інформацією українського KSE Institute, який оперує даними консалтингового агентства Kpler, у вересні-жовтні комерційні рейси із російських портів виконали або планували прийняти вантажі на російських нафтових терміналах щонайменше 20 підсанкційних танкерів.
Проте, здається, споживачі російської сировини вже переступили критичну межу, коли вони почали насторожено ставитися до вантажів, які доставляються танкерами з санкційним статусом. На сьогодні основними покупцями російської нафти, що транспортується такими підсанкційними суднами, є великі нафтопереробні корпорації - індійська Reliance Industries та китайська Sinopec, як повідомляють дані KSE Institute.