Єрмак діє так, ніби Україна є "осердям світу": чому в США відчувають незадоволення щодо керівника Офісу Президента.

Андрій Єрмак доводить адміністрацію Трампа до розпачу -- підтримка США для України висить на волосині.
На фоні політичних суперечок щодо України, які розгорнулися у Вашингтоні, виникає незвичайний випадок двопартійного консенсусу: Андрій Єрмак, глава Офісу президента Володимира Зеленського, викликає роздратування у всіх, зазначає Politico.
Згідно з інформацією, отриманою від десяти джерел, які мають знання про його зв'язки в США, Єрмак, який займає друге місце за впливом в Україні, став досить неприємним співрозмовником для команди Трампа.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Єрмак регулярно приїздить до Вашингтона, виконуючи роль посередника від імені президента України. Однак багато хто у столиці США вважає його недостатньо обізнаним в американській політиці, різким у манері спілкування й надмірно вимогливим у взаємодії з американськими чиновниками. Загалом він виявився неспроможним орієнтуватися в нюансах вашингтонської політичної машини, особливо на Капітолійському пагорбі. Деякі співрозмовники також висловлюють побоювання, що Єрмак не завжди точно передає позицію США керівництву в Києві.
Один зі співрозмовників, знайомий з контактами Єрмака з адміністрацією Трампа, охарактеризував його як "двопартійного подразника".
Поведінка Єрмака, як побоюються багато хто, дедалі більше загрожує й без того напруженим відносинам між Україною та адміністрацією Трампа у критичний момент, коли Київ життєво потребує підтримки Сполучених Штатів для захисту від триваючих атак з боку Росії. Президент Дональд Трамп загалом виявляв поблажливість до президента Росії Владіміра Путіна і намагається схилити Україну до мирних переговорів з Москвою.
У заяві, переданій через речника, Єрмак наголосив, що робить усе можливе для захисту суверенітету та безпеки України.
"Якщо це призведе до того, що хтось вважатиме мене 'складним' -- нехай так і буде. Я готовий витратити багато годин, чекаючи під будь-якими дверима, якщо це стане на користь моїй країні та місії мого президента, -- підкреслив він. -- Я не прагну повністю осягнути нюанси американської політики -- я тут, щоб говорити про країну, яку знаю найкраще: про Україну."
Цього тижня Зеленський не зміг зустрітися з Трампом на саміті G7 -- президент США достроково залишив саміт, пославшись на загострення ситуації на Близькому Сході.
Поки що неясно, чи зможе Зеленський отримати ще одну можливість зустрітися з Трампом на саміті НАТО, що відбудеться наступного тижня. Вважається, що питання України не займатиме центрального місця в обговореннях лідерів альянсу, як це було раніше, з метою уникнення напруженості з Трампом.
Посадовці адміністрації Байдена також були роздратовані Єрмаком, але їм здебільшого вдавалося відкласти це роздратування убік, зважаючи на нагальність війни й ключову роль Вашингтона у зміцненні обороноздатності Києва перед російським наступом, повідомив колишній високопоставлений представник адміністрації Байдена, а також ще троє осіб, знайомих із відносинами між США та Україною того періоду.
Адміністрація Трампа не демонструє жодного бажання піти на зустріч.
Під час неочікуваного візиту до Вашингтона на початку червня Єрмаку було складно домогтися зустрічей із високопосадовцями адміністрації Трампа, розповіли п'ятеро осіб, обізнаних з деталями візиту, деякі з яких мали прямий стосунок до процесу планування.
Помічник Зеленського приїхав без конкретних намірів, і, за словами одного з обізнаних співрозмовників, учасники зустрічі висловили думку: "Ми не розуміємо, з якою метою він тут".
Заплановану зустріч між Єрмаком і державним секретарем США Марко Рубіо було скасовано в останній момент, повідомив один зі співрозмовників. Однак, за його словами, Єрмаку все ж вдалося випадково зустрітися з Рубіо, який також виконує обов'язки радника з національної безпеки, у Білому домі.
У мережі X український чиновник поділився знімком цієї зустрічі, підкресливши, що учасники обговорили фронтову ситуацію та гостру потребу України у системах протиповітряної оборони.
За словами першого співрозмовника, керівниця апарату Білого дому Сюзі Вайлз змусила Єрмака чекати, а потім взагалі скасувала зустріч. Офіс віцепрезидента Джей Ді Венса взагалі не відповів на запит про зустріч.
Білий дім, Державний департамент і офіс віцепрезидента відмовилися надати коментар для цього матеріалу.
Олексій Ткачук, прес-секретар Єрмака, спростував дане трактування візиту в коментарі для видання Politico. Він зазначив, що Єрмак дійсно провів зустріч з Рубіо в його офісі в Білому домі, а також підтвердив, що зустріч із Вайлз відбулася, але тривала менше часу, ніж було заплановано.
Однак представник Білого дому заявив, що Вайлз взагалі не зустрічалася з Єрмаком під час його червневого візиту.
Ткачук зазначив, що основним завданням візиту, під час якого Єрмака супроводжували представники української влади високого рангу, стало організація закритого брифінгу на найвищому рівні для сенаторів США. На цьому заході обговорювалися актуальні питання щодо фронтової ситуації та гуманітарної кризи в Україні, а також можливість введення нових санкцій проти Росії.
Особи, які мають уявлення про взаємозв'язки Києва з його основним партнером, описали співпрацю Єрмака з обома адміністраціями США як непросту та напружену. Вони підкреслюють, що Єрмак, котрий колись працював у кінематографії, досі не здобув навичок для ефективної навігації по владних структурах Вашингтона, незважаючи на те, що вже пройшло близько шести років з моменту, коли він став найближчим радником президента Зеленського.
"Зокрема, він вважав, що угода щодо критично важливих мінералів є настільки суттєвою для Трампа, що Україна зможе отримати гарантії безпеки завдяки ній," – зазначив другий співрозмовник, який обізнаний про деталі візиту. Він мав на увазі спільний інвестиційний фонд, що має забезпечити США можливість доступу до українських родовищ мінералів. Цю концепцію він охарактеризував як "абсурдну".
У ході конфіденційних бесід із партнерами Єрмак висловлював звинувачення на адресу деяких членів адміністрації Трампа, стверджуючи, що вони є російськими агентами впливу, повідомив один з його співрозмовників. Серед цих осіб був і спеціальний представник Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф, який чотири рази зустрічався з Путіним, в той час як Трамп намагався залучити Москву до мирних переговорів.
Експерти, які мають глибоке розуміння американо-українських зв’язків та підтримки України з боку Вашингтона, висловлюють занепокоєння, що конфлікти, спричинені діями Єрмака, можуть швидко погіршити репутацію України в очах її ключового союзника.
"Сьогодні у Вашингтоні панує глибока недовіра до адміністрації Зеленського. Нездатність Києва зрозуміти динаміку американської політики має руйнівні наслідки", -- зазначив Рон Вахід, голова компанії Arcanum Global, що спеціалізується на стратегічній розвідці. Він також виступає неофіційним радником у переговорах щодо миру в Україні.
"Зеленському слід щиро постаратися відновити ці зв'язки, і це, безумовно, не відбудеться завдяки випадковим поїздкам до Вашингтона без чіткого стратегії," - підкреслив Вахід.
Візит Єрмака виявився не зовсім безрезультатним. Йому вдалося налагодити контакти з конгресменами на Капітолійському пагорбі, а також зустрітися зі спеціальним посланником Трампа в Україні – генералом Кітом Келлогом. Окрім цього, він провів бесіду із заступником державного секретаря Крістофером Ландау.
За словами особи, знайомої з контактами Єрмака з адміністрацією Трампа, йому передали, що Єрмак під час цього візиту був "незвично поступливим і конструктивним".
Утім, за словами першого співрозмовника, обізнаного з деталями поїздки, сам Єрмак залишився "вкрай розчарованим" її результатами.
"З погляду України, цей візит виявився справжньою катастрофою," -- висловив свою думку другий співрозмовник, який також був обізнаний про деталі поїздки, підкресливши, що Єрмак є "екзистенційною проблемою" для країни.
Особи, які мають знання про стосунки між Зеленським та Єрмаком, описують їх як взаємозалежні. Деякі висловлюють побоювання, що президента України не вдасться переконати зменшити роль Єрмака.
Перспективи американської підтримки Україні стали під питанням після повторного обрання Трампа, який явно має схильність до світових лідерів, що вміють його задовольнити лестощами та організувати розкішні прийоми.
Один із учасників розмови, який добре знає позиції теперішньої влади, зауважив, що Єрмак діє так, ніби Україна є "основою світу", і додав: "Це вже відобразилося на наших стосунках".
"Трамп регулярно зазначає, що висловлювання та вчинки українців не сприяють йому," -- підкреслив він.
Давид Арахамія, народний депутат України та лідер фракції "Слуга народу", висловив підтримку нещодавньому візиту Єрмака до Вашингтона, охарактеризувавши його як вдалий.
Він описав Єрмака як "незамінну особу — не лише через його тісну співпрацю з президентом, а й завдяки його мережі контактів, вмінням та дипломатичному досвіду".
Адміністрація Трампа поки що не змогла знайти шляхи до мирного врегулювання конфлікту в Україні, що триває вже три роки.
Після гострої дискусії з Зеленським в Овальному кабінеті, Трамп у березні вирішив призупинити надання військової допомоги та розвідувальної інформації Україні. Це рішення було спрямоване на те, щоб посилити тиск на Київ, а не на Москву, з метою змусити Росію сісти за стіл переговорів.
Зеленський неодноразово викликав роздратування у адміністрації Байдена, висуваючи все нові і нові запити щодо постачання зброї. За деякими даними, одного разу Джо Байден не стримався і порадив Зеленському "показати трохи більше вдячності".
Колишній високопоставлений представник адміністрації Байдена назвав відносини з найближчим радником Зеленського "складними" і додав, що Єрмак не розумів тонкощів дипломатії.
Єрмак, як стало відомо, ретельно регулює доступ до українського президента, про що повідомили кілька джерел, які мають інформацію про їхню співпрацю. Під час адміністрації Байдена чиновники висловлювали занепокоєння, що Єрмак може змінювати зміст повідомлень Зеленського, які надходять до них, і навпаки.
Утім, більш прихильний Білий дім Байдена був готовий докладати додаткових зусиль, аби працювати з Єрмаком -- і навіть допомагати йому формулювати, чого саме слід вимагати від Вашингтона і які аргументи слід наводити, -- розповів колишній міністр уряду України.
Незважаючи на це, із Єрмаком все ж виникали певні проблеми. Ентоні Блінкен, колишній державний секретар США, а також Бріджит Брінк, колишня посол у Києві, не раз зверталися з проханням, щоб Єрмак не був присутній особисто на їхніх зустрічах з президентом України.
За інформацією екс-міністра України, аналогічні запити отримали рішучу відмову від Зеленського. Цю новину також підтвердив колишній співробітник українських спецслужб.
Як зазначив другий співрозмовник, обізнаний з червневим візитом, дії Єрмака можуть лише підсилити позиції тих у Республіканській партії та серед прихильників Трампа, хто виступає за якнайшвидше припинення підтримки України.