Екстремальні кліматичні умови ведуть до коливань цін на харчові товари в різних куточках планети - FT.

Про це йдеться у дослідженні, проведеному Барселонським суперкомп'ютерним центром, повідомляє FT, передає Укрінформ.
Раніше проведені дослідження аналізували вплив підвищених температур на зниження врожайності та дефіцит пропозиції, що в свою чергу призводить до загального зростання цін на їжу в довгостроковій перспективі. Проте нові дані свідчать про те, що окремі категорії продуктів харчування переживають значно більш різке короткострокове підвищення цін, яке також сприяє інфляційним процесам.
Минулого року вартість оливкової олії в Європі зросла на 50% через тривалу посуху, яка охопила південну частину Іспанії в 2022 та 2023 роках. В Індії спека, що панувала в травні минулого року, привела до підвищення цін на цибулю на 89%, тоді як у Кореї ціни на капусту зросли на 70% внаслідок рекордних температур влітку. У Японії вартість рису виросла на 48% у вересні, після спекотного серпня в регіоні, а в Китаї овочі подорожчали на 30%. У Каліфорнії та Аризоні ціни на овочі підскочили на 80% у листопаді 2022 року, що також було зумовлено посухою.
Згідно з Максиміліаном Котцом, головним автором дослідження з Барселонського суперкомп'ютерного центру, численні погодні явища, які призвели до підвищення цін, "не мають аналогів в історії". Він зазначив, що температура "значно перевищила ті значення, які можна було б очікувати за умов стабільного клімату без впливу людських викидів".
Дослідження показало, що стрибки цін на продукти харчування часто слідували за екстремальними погодними умовами лише протягом кількох місяців - ця закономірність, як попереджають дослідники, може стати більш поширеною в міру того, як кліматичні зміни посилюватимуться.
"Ми знаємо, що екстремальні погодні явища вже стають інтенсивнішими і частішими, ніж 30-40 років тому, і ми очікуємо, що це триватиме доти, доки викиди парникових газів продовжуватимуть зростати", - сказав Котц.
Якщо продовольча система збережеться в такому ж руслі, як ми спостерігали останнім часом, то можна очікувати аналогічних тенденцій [щодо цін на продукти], і, ймовірно, вони можуть проявитися в ще більш крайніх та непередбачуваних спосібах.
Дослідження виявило, що коливання цін на харчові продукти поширилися з окремих регіонів на глобальному рівні внаслідок міжнародної торгівлі. Наприклад, вартість шоколаду у Великій Британії зросла в три рази після того, як ціни на какао тричі піднялися через посуху та аномально високі температури в Гані та Кот-д'Івуарі.
Ринкові спекуляції і "погана політика" часто також посилювали вплив зростання цін на продукти харчування, пов'язаного зі зміною клімату, сказав Радж Патель з Техаського університету, який не брав участі в підготовці доповіді.
Коли в Росії спека викликала лісові пожежі, що призвели до підвищення цін на пшеницю у 2010 році, Москва запровадила заборону на експорт, що "підняло світові ціни на пшеницю до небес", зазначив Патель. Це стало одним із факторів, що сприяли хлібним бунтам навіть у Мозамбіку. "Причини зростання цін на продукти харчування завжди мають політичний характер", - відзначив Патель.
Країни на кшталт Великої Британії, які суттєво залежать від імпорту товарів, виявилися особливо вразливими до кліматичних змін у інших регіонах, підкреслила співавторка звіту Анна Тейлор, виконавча директорка Продовольчого фонду Великої Британії.
Дослідження також висвітлило виклики, які постають перед центральними банками, оскільки підвищення цін на харчові продукти ставить під загрозу їхні зусилля з контролю загальної інфляції. Це особливо стосується країн, що розвиваються, де витрати на їжу мають значну частку в споживчих цінах.
"Ці надзвичайно високі температури прямо впливають на загальний рівень інфляції, причому основним фактором є харчові продукти. Це позначається на загальних цінах," - зазначив Котц.
Дослідження також виявило, що за умов зростання витрат, менш забезпечені домогосподарства, як правило, зменшують обсяги споживання, часто віддаючи перевагу менш поживним продуктам. Особливо варто зазначити, що споживання фруктів і овочів виявилося "дуже чутливим до підвищення цін на продукти харчування", - зазначив Тейлор.
Згідно з інформацією Укрінформу, у травні цього року в Україні, незважаючи на тижневе зниження вартості кілограма черешні, ціна залишалася на рівні 150 грн, що є рекордним показником за останні десять років.